Gieszer Balázs előadása lett az első helyezett az Európai Mellkassebészeti Társaság idei éves konferenciáján

Fotó: Kovács Attila - Semmelweis EgyetemFotó: Kovács Attila - Semmelweis Egyetem
Daganatok.hu 2014. augusztus 4.
Megosztás:

Az Európai Mellkassebészeti Társaság idei éves konferenciáján - a Biology Club ösztöndíj program keretein belül - dr. Gieszer Balázsnak, az Országos Onkológiai Intézet munkatársának adódott lehetősége előadást tartani. Európa számos országából küldtek be absztraktokat, melyek közül a három legjobbat, köztük dr. Gieszer Balázsét is kiválasztották. A konferencián bemutatott kutatási projekt a tüdőtranszplantációs program tudományos alapjainak megteremtéséhez járul hozzá.

Dr. Gieszer előadása első helyezett lett, amely a dicsőségen túl azért kiemelt jelentőségű, mert külföldi kutatási támogatás elnyerésével jár. Így lehetőség adódik az Országos Onkológiai Intézetben folytatott kutatást a bécsi betegekre is kiterjeszteni. Jelen kutatási projekt így hozzájárul a magyar és bécsi kapcsolatok erősítéséhez, illetve a tüdőtranszplantációs program tudományos alapjainak megteremtéséhez.

A tüdőtranszplantáción átesett betegek morbiditásának és mortalitásának leggyakoribb oka az úgynevezett BO szindróma kialakulása. A tüdőtranszplantált betegek 48%-ánál 5 éven belül, 76%-uknál pedig 10 éven belül kialakul a BOS. Ez a betegség az átültetett tüdő kis légjáratainak beszűkülésével és elzáródásával jár. A szindrómában szenvedő betegek meghalnak vagy szerencsés esetben (10%) újabb tüdőátültetést végeznek náluk (retranszplantáció). (A BOS a Bronchiolitis Obliterans Syndroma rövidítése.)

Az Országos Onkológiai Intézetben újonnan megalakult és hamarosan a magyar tüdőtranszplantációs programnak helyet adó Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikán a magas színvonalú betegellátás mellett komoly kutatómunka folyik klinikusok, biológusok és TDK-s hallgatók bevonásával. A körülmények és a lehetőség megteremtésében, támogatásukkal prof. dr. Kásler Miklós, dr. Rényi-Vámos Ferenc, dr. Lang György és dr. Döme Balázs is sokat segítettek.

A kutatás egyik fő területe a tüdőtranszplantációt követő BOS kialakulásának vizsgálata. Az OTKA által is támogatott, dr. Rényi-Vámos Ferenc docens vezette, “Az adrenomedullin szerepe a Bronchiolitis Obliterans Syndromában" című kutatás célja a sokoldalú adrenomedullin szerepének és esetleges védő hatásának vizsgálata tüdőtranszplantált betegekben és a BOS kialakulása során. (Az adrenomedullin egy peptid hormon, amelyet 1993-ban fedeztek fel, és amelyet emberekben az ADM gén állít elő.)

(Országos Onkológiai Intézet)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.