Hová lett húszezer magyar rákbeteg?

Daganatok.hu 2014. március 24.
Megosztás:

Már az egészségügyi közgazdászok is vizsgálják, mi lehet az oka annak, hogy lényegesen kevesebb rákbeteg szerepel a nemzetközi statisztikákban, mint amennyiről itthon tudomásunk van. A legutóbbi adatoknál a Nemzeti Rákregiszterben 68, a KSH nyilvántartásában 75 ezer beteg szerepel, miközben az EUCAN, a WHO hivatalos európai regisztere szerint alig több mint 50 ezer az érintettek száma Magyarországon - írja legutóbbi cikkében a Vasárnapi Hírek.

Szakemberek szerint a két magyar adatforrás között még magyarázható az eltérés azzal, hogy a Nemzeti Rákregiszter "tisztított" adatokat tart nyilván, vagyis kiszűri azokat, akik mondjuk már korábban is szerepeltek az "újak" között, míg a KSH-nál nagyvonalúbb az adatrögzítés. (A KSH adatait lásd például ebben az összefoglalóban: Demográfiai jellemzők Magyarországon és az Európai Unióban, különös tekintettel a daganatos megbetegedések okozta halálozásra).

Igaz, a KSH adatai mutatják meg valójában az ellátási igényeket: ennyi betegnek ugyanis biztosan szüksége van onkológiai ellátásra. Vagyis, ha az egészségügyi költségeket nézzük, ezek a mérvadó és a tervezést megalapozó adatok. Arra azonban egyelőre semmi sem ad magyarázatot, vajon hogyan kerülhetnek a WHO adatsorába 20-25 ezerrel kevesebben, mint ahányan valójában tumoros megbetegedésben szenvednek - írja a cikk.

"A WHO, amikor nyilvánosságra hozta a világ rákmegbetegedési statisztikáit, osztályozta az adatok vélhető megbízhatóságát is. Ez alapján Magyarországot a G csoportba, vagyis a legrosszabb helyre sorolta, egy szintre Angolával és Nicaraguával, még Nigéria, Oroszország és India is lényegesen jobb megítélést kapott" - mondta az újságnak dr. Poller Imre onkológus, a PX Consulting egészségügyi elemző cég vezetője.

Hogy hová tűntek a statisztikákból a rákbetegek? A kérdés az egészségügyi közgazdászokat is foglalkoztatja. Dr. Sinkó Eszter, a Szakmai Kollégium menedzsment és egészség-gazdaságtan tagozatának vezetője már belefogott a feltáró munkába. "Pontosan látni szeretnénk, mik a valós számok, amelyek alapján a költségszámítások készülnek. Még az idén a végére szeretnénk járni, hogy megtudjuk: mi a gátja annak, hogy a magyar betegek úgy gyógyulhassanak, ahogy a gazdasági helyzetünk alapján indokolt lenne" - mondta Sinkó.

(Vasárnapi Hírek)

* * *

Kapcsolódó anyagok:

Az EUCAN Magyarországra vonatkozó adatai itt érhetőek el: EUCAN, a WHO hivatalos európai regisztere 

Tompa Anna cikke a Magyar Tudományban: A daganatos betegségek előfordulása - a hazai és a nemzetközi helyzet ismertetése 

 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.