Műtét közben is különbséget tesz a rákos és a jóindulatú szövetek között az onko-kés

Daganatok.hu 2013. január 21.
Megosztás:

Dr. Takáts Zoltán, a Semmelweis Egyetem munkatársának találmánya már műtét közben is képes megállapítani a különbséget a rákos tumor és a jóindulatú szövetek között, így minden eddiginél hatékonyabbá válhat a daganatos megbetegedések elleni küzdelem - írja a Semmelweis Figyelő cikkében Sándor Alexandra Valéria. A Semmelweis Figyelő videóinterjút is készített a feltalálóval, amit cikkünkben is megtekinthetnek.

"Az intelligens onko-kés tulajdonképpen egy műtőkompatibilis tömegspektrométer, amelyet sebészeti eszközökkel kapcsolatban használhatunk" - nyilatkozta dr. Takáts Zoltán, a Semmelweis Egyetem kutatója, aki elmondta: kollégáival igyekeznek minél kevesebb új eszközt bevonni a sebészeti eljárásokba, és inkább a már meglévő darabokat látják el bővített funkcióval.

A huszonegyedik századi szike nem csupán vág, hanem azonosít is. "Az ultrahangos metszőeszköz már nem csak arra jó, hogy segítségével a szövettörmelék egy gyűjtőedénybe kerüljön, de képes visszaszívni, s a tömegspektrométernek továbbküldve elemezni is az operált részt" - fogalmazott a feltaláló.

Ami a működést illeti, a molekulák egymáshoz viszonyított relatív koncentrációja segít meghatározni, milyen szövetről van szó. Az azonosításhoz nagyméretű adatbázis, tehát egy "könyvtár" áll rendelkezésre, ahonnan a műszer lehívja az éppen látotthoz hasonló eseteket.

A Semmelweis Figyelő fenti videójában dr. Takáts Zoltán részletesen elmagyarázza, hogyan működik az onko-kés, és beszél arról is, hogy hol tart az eszköz tesztelése

"Az onko-kés intelligenciája abban rejlik, hogy minél több rákos sejtet érzékel, annál nagyobb eséllyel azonosítja a következőket. A kutatóegyetemi projekt keretében két ilyen készülék már élesben üzemel emberi mintavételi céllal, a működésre irányuló tesztelés pedig állatorvosi környezetben folyik" - mondta a Semmelweis Figyelőnek a kutató.

Forrás: Semmelweis Figyelő

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.