Rákgyógyszerek is elérhetetlenné válhatnak, ha tovább csökkentik a gyógyszerekre fordított állami kiadásokat

Daganatok.hu 2012. április 13.
Megosztás:

Ha tovább csökkentik a gyógyszerekre fordított állami kiadásokat és növelik a gyógyszergyárak válságadóit, a jövőben egyre több életmentő gyógyszer válhat elérhetetlenné Magyarországon - figyelmeztetett az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete. Már jelenleg is van olyan daganatos betegeknek való tápszer, amelyet nem lehet Magyarországon kapni, és nem is adható helyette más a betegnek - írja az Index beszámolója.

Az innovatív gyógyszergyártók a közeljövőben akár arra is kényszerülhetnek, hogy egyes termékeiket kivonják a tb-támogatott körből: emiatt súlyos, életet veszélyeztető daganatos-, szív-, vese- és anyagcserebetegségek gyógyszerei válhatnak elérhetetlenné vagy megfizethetetlenné a hazai betegeknek - írja az Index az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének közlései alapján.

Leitner György, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke szerint Magyarország ma már arcpirítóan keveset költ gyógyszerre, a gyógyszergyártókat sújtó adók pedig európai összehasonlításban is az extrémitás határát súrolják. "Ma már a GDP kevesebb mint 0,8 százalékát teszik ki a gyógyszerre fordított nettó közkiadások, és ez az arány 2013-ra akár 0,6 százalék alá csökkenhet. Közben Magyarországon a legalacsonyabb az OECD országok között a születéskor várható élettartam. Így nehezen lesz elérhető az az európai uniós cél, hogy egy magyar újszülött várható élettartamát 2020-ig 76 évre emeljék" - idézi Leitnert az Index.

"Az úgynevezett innovatív gyógyszerek kifejlesztése gyakran 1 milliárd dolláros költséggel jár, szabadalmi védettség alatt állnak, ezért nem is helyettesíthetők más, olcsóbb készítményekkel. A gyártók joggal várhatják el, hogy ráfordításaik megtérüljenek" - hangsúlyozta Leitner. "Magyarország azonban potyautasnak számít. Ezek a gyógyszerek ugyanis Magyarországon is elérhetők, de az állam a költségeik kevesebb mint felét finanszírozza, azaz alig járul hozzá a fejlesztések megtérüléséhez."

Az extrém magas adók további következményeiként a hazai gyógyszergyárak arra kényszerülnek, hogy csökkentsék az orvosok továbbképzésére és a kórházi kutatásokra fordított összegeket. 2011-ben az innovatív gyártók már minden nyolcadik munkatársukat elbocsátották. Akadt olyan tagvállalat is, amelyik beszüntette magyarországi kutatás-fejlesztési tevékenységét, és azt másik országba vitte el - írja az Index. 

* * *

A teljes beszámoló itt olvasható: Gyógyszereket vonnak ki a magyar piacról, vagy be sem hozzák őket. Leitner Györggyel a Medical Tribune hasábjain jelent meg nemrég egy hosszabb interjú: "Egy krízishelyzet nem a stratégiai döntéseknek kedvez"

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.