Élj újra! Versenyben a rákkal - a huszadik adás videófelvétele

Daganatok.hu 2012. március 26.
Megosztás:

A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2012. március 20-án, kedden este 8 órakor huszadik alkalommal jelentkezett az "Élj Újra!" ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor a 6-os csatorna műsorán. Az alábbiakban a műsorkészítők összefoglalóját olvashatja az adásban elhangzottakról, emellett a teljes adás videófelvétele is újra megtekinthető.

A műsorvezető Dombóvári Gábor köszöntötte a nézőket a műsorfolyam 20. adásában, majd felidézte az előző adást, amikor az emlődaganatos problémákkal foglalkoztunk. Mai adásunkban az emlődaganatos műtétek egy sajátos, és nagyon kellemetlen mellékes következményét mutattuk be, a limphödémát.

Ebben volt segítségünkre Dr. Nagykálnai Tamás onkológus főorvos a XV. kerületi Önkormányzat Egészség-központjának Onkológiai Gondozójában, ahol elmagyarázta nekünk, mi is a limph, és mi a nyirokrendszer, mi a feladata, miért létfontosságú működése a szervezetben.

A főorvos úr elmondta azt is, hogy a hogy az emlődaganatok gyógyításának történeti fejlődése nagy átalakuláson ment át az elmúl évtizedekben és mivel 20 évvel ezelőtt még a maihoz képest jelentősen korlátozottak voltak a lehetőségek. Ezért jött létre egy olyan civil szervezet, egy alapítvány, amely céljául tűzte ki, hogy a legkorszerűbb ismeretekkel lássa el az erre rászoruló emlődaganattal műtötteket. Az Emlőrák Gyógyításáért Alapítvány az idén a limphödémáról szóló ismeretterjesztést tűzte ki célul, hogy minél több ismeretet tudjon eljuttatni azoknak, akik ennek a sajátos és kellemetlen műtéti következménynek a hatása alá kerültek, hogy minél hamarabb a hatékony kezelésben részesülhessenek, amíg a folyamat még visszafordítható, illetve a szervezet regeneráló képessége még az elhegesedés előtt segítségül hívható. Ennek érdekében szerveznek előadásokat, hoznak létre ismeretterjesztő kiadványokat.

Az összeállítást követően még maradunk a nyirokrendszer daganatos megbetegedéseinél. Egy nézőnk ugyanis levélben arra kért minket, hogy foglalkozzunk a Non Hodgkin limphomával, ezen belül is a Castleman betegséggel, melyet nála diagnosztizáltak, mert szeretne erről a betegségcsoportról többet megtudni.

Megkértük hát Dr. Demeter Juditot, a hematológia professzorát, az I. sz. Belgyógyászati Klinika hematológiai osztályának vezetőjét, hogy legyen ebben segítségünkre, és kicsit avasson be minket abba, hogy mi is nyirokrendszer daganatos betegsége, honnan ered ez az elnevezés, és főként, hogy nézőnknek mi is a kórképe, mire számíthat, egyáltalán az ő esetét a daganatos betegségek közé kell-e vonni, vagy sem?

A Professzor Asszony a kérdezőtől kapott információ alapján megnyugtató választ tudott adni nézőnknek, és válasza során elkezdett minek beavatni ennek rendkívül bonyolult betegségcsoportnak a rejtelmeibe. A rendelkezésünkre álló idő rövidsége miatt számos kérdés megválaszolatlan maradt, ezért a műsorvezető ígéretet tett arra, hogy egy későbbi alkalommal meglátogatjuk a Professzor Asszonyt az osztályán és ott bővebb finformációt kapunk e betegségcsoportról - és akit érdekel, "bekukkanthat" az Egyetem több, mint 100 éves tantermébe is.

De hogy mára se maradjunk táplálkozási tanács nélkül, Kisa Judit dietetikus olyan pástétomokat mutatott be nekünk, amelyek jótékonyan hatnak a máj működésére. Ezek az olívás pástétomok, melyeknek felhasználási módját táplálkozási tanácsadónk részletesen bemutatta nekünk Dombóvári Gábor ügyes kuktálkodásával.

Következő adásunkban - április 3-án - szeretnénk megmutatni a tüdőrák korai felismerésében közreműködő speciálisan képzett kutyákat és kiképzőiket, valamint folytatnánk Nagykálnai főorvos úrral a beszélgetést, most az emlőrák gyógyításának történeti fejlődéséről, amelyből megtudhatjuk, hogy miért is volt jelentősége a daganatos betegségek gyógyításában az első világháborús gáztámadásoknak?

Viszontlátásra április 3-án, kedden este 8 órakor.

A műsorról információt az érdeklődők a www.rakbetegseg.com oldalon, valamint a www.lpmedia.hu honlapján is találnak.

Forrás: "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.