Élj újra! Versenyben a rákkal - a tizenhatodik adás videófelvétele

Daganatok.hu 2012. január 27.
Megosztás:

A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2012. január 24-én tizenhatodik alkalommal jelentkezett az "Élj Újra!" ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor a 6-os csatorna műsorán. Az elhangzottak összefoglalóját alább olvashatják, emellett a teljes adás videófelvétele is újra megtekinthető.

A műsorvezető Dombóvári Gábor köszöntötte a nézőket, majd felvezette az előző adásban már megkezdett stúdióbeszélgetés folytatását, és egyben befejezését. (Ez a beszélgetés a speciális - gyógyászati célra szánt - tápszer kategóriába tartozó készítményekről szólt, lásd a korábbi adásokat: a tizennegyedik és a tizenötödik adás videófelvétele - a szerk.)

Műsorunk megpróbál fényt deríteni arra, hogy miként lehetne a jelenlegi helyzetet - ajánlanak-e valamit az orvosok, és ha igen, mit? - a betegek érdekeinek szem előtt tartásával az ajánlhatóság irányába megváltoztatni. Az ajánlhatósághoz legközelebb álló termékkör a legjobban szabályozott kategória, a speciális - gyógyászati célra szánt - tápszer, daganatos betegek részére.

Vendégeinket - dr. Hidvégi Máté egyetemi tanár, dr. Lex László ügyvezető igazgató, dr. Blázovics Anna, a SOTE Farmakognózia Intézetének igazgatója, dr. Dank Magdolna onkológus, egyetemi docens - azért hívtuk, hogy megbeszéljük, milyen vizsgálatokkal lehetne a speciális tápszer kategóriát a betegek érdekeinek megfelelően elfogadhatóvá tenni az onkológus szakma számára?

A beszélgetés első részében elhangzott, hogy a vizsgálandó kategóriában teljesen más összetevők vannak, mint a gyógyszereknél, amelyekre jól kidolgozott vizsgálati rendszert (a klinikai vizsgálatok többfázisos rendszere - a szerk.) alakítottak ki. A speciális, gyógyászati célra szánt tápszereknél viszont nem egy hatóanyag, hanem hatóanyagok összessége van jelen, sokszor akár tízen felüli számban, így sem technikai, sem anyagi okból nem kivitelezhetőek a gyógyszer kategória szerinti vizsgálatok. Ha mindenki azt szeretné - és a jelek szerint ez így van - hogy legyenek elfogadható adatok, akkor az a kérdés, hogy milyen vizsgálatokkal lehetne ezeket a tápszerek esetében is elérhetővé tenni, méghozzá úgy, hogy az onkológus szakma is autentikusként fogadja el őket? Kérdéses persze, hogy a termékek feltalálói, előállítói alávetnék-e magukat ezeknek az új vizsgálati módoknak?

A stúdióbeszélgetés befejező része választ adott ezekre és a műsor közben felmerült kérdésekre. Elindult tehát egy új folyamat abban a kérdésben, hogy miként lehetne a speciális, gyógyászati célra szánt tápszereket a kutatások és tapasztalatok alapján - akár új vizsgálati protokoll felállításával - az onkológusok által is ajánlhatóvá tenni a pácienseknek.

"A megelőzés a konyhában kezdődik" szlogen szellemében állandó szakértőnk, Kisa Judit dietetikus, táplálkozási tanácsadó folytatta főzési sorozatát, amelyet a "Rák ellen, az emberért, a holnapért" alapítvány segítségével, az alapítvány egészségkonyhájának vezetőjeként indított. Most olyan kenyeret készített, amely nem kenyér formájú, és ropogtatni lehet. Ez a kenyérropi.

Kenyérropi recept

Hozzávalók:

50 dkg tejes kiőrlésű búzaliszt, 10 dkg dara, 1 mokkáskanál őrölt kömény, 15 dkg lenmag (vagy szezámmag), 3 csapott teáskanál só, 5 evőkanál hidegen sajtolt olívaolaj, 2,5 dkg élesztő.

A lisztet, a darát, a köményt és a lenmagot tálba szórjuk, megsózzuk, az olajjal elmorzsoljuk. Ezután beleöntjük a fél deci vízben feloldott élesztőt, majd még 3 deci langyos vizet adunk hozzá, és közepesen kemény tésztává dagasztjuk. 20 perc kelesztés után átdagasztjuk, nagyobb, dió nagyságú gömböket formázunk a masszából. Ezekből a gombócokból 20-25 centis rudakat sodrunk. A rudakat sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük, majd 15-20 perc pihentetés után 230 °C-ra előmelegített sütőben 12-14 perc alatt pirosra sütjük.

A főzőtanfolyamot követően a nézők egy rövid beszélgetést láthattak Hídvégi Mátéval, a műsor első felében említett felfedezésével kapcsolatban. Kíváncsiak voltunk, hogy mi is volt ez a felfedezés, mire jött rá, és mi vezette oda, hogy megtalálja a felfedezett vegyületet? Egyáltalán miért kezdett rákkutatással foglalkozni? A beszélgetésből megtudtuk, milyen családi indíttatások késztették, hogy kutató legyen, és azt is elmondta, hogy miként működik egy daganatos sejt.

Következő adásunkban folytatjuk majd a "daganatos tápszer" kategória mögötti tudományos felfedezések bemutatását, beszélgetünk a szakmával közösen kialakítandó új vizsgálati rendszer létrehozásáról, új gyógyítási módszereket mutatunk be, és tovább követjük képzeletbeli betegünk, József kezelésének legújabb történéseit.

Viszontlátásra 2012. február 7-én, a következő adásban!

A műsorról információt az érdeklődők a www.rakbetegseg.com oldalon, valamint a www.lpmedia.hu honlapján is találnak.

Forrás: "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.