Egyértelmű a kapcsolat a vastag- és végbélrák fokozott kockázata és a feldolgozott húsipari termékek fogyasztása között

Daganatok.hu 2015. október 26.
Megosztás:

A vastag- és végbélrák kialakulása és a feldolgozott húsipari termékek - például a virsli, a sonka, a kolbászfélék, a felvágottak, a húskonzervek és a húsalapú szószok - fogyasztása közötti kapcsolat egyértelmű, és valószínűsíthető a vörös húsok fogyasztása esetén is - állítják a WHO szakértői, akik a vörös húsok közé sorolják a sertést, a marhát, a borjút, a bárányt, a birkát, a lovat és a kecskét.

A témában született tudományos munkák összesítése alapján a szakértők úgy látják, hogy napi 50 gramm feldolgozott hús fogyasztása 18 százalékkal növeli a vastag- és végbélrák kialakulásának kockázatát. A vörös hús esetén 100 gramm rendszeres fogyasztása 17 százalékkal növeli a veszélyt - írja az MTI beszámolója alapján a PharmaOnline.hu.

Feldolgozott húsnak számított minden olyan termék, amelynek során a húsokat például besózzák, erjesztik, füstölik, pácolják vagy más módon kezelik annak érdekében, hogy javítsák a termék ízét vagy az eltarthatóságát.

Az abszolút kockázat nem magas, de a relatív kockázatnövekedés mégis közegészségügyi jelentőséggel bír az elterjedt húsfogyasztás miatt 

"A feldolgozott hús fogyasztása okozta vastag- és végbélrák kialakulásának kockázata továbbra is gyenge, de a kockázat nő az elfogyasztott hús mennyiségével" - hívta fel a figyelmet Kurt Straif, az IARC kutatóorvosa. Relatív kockázatokról van szó, ami azt jelenti, hogy ennyivel nő a bélrákok kialakulásának kockázata ahhoz képest, mintha valaki egyáltalán nem fogyasztana feldolgozott vagy vörös húsokat, a betegségek kialakulásának abszolút kockázata - tehát hogy valójában mekkora eséllyel fogunk tényleg megbetegedni - azonban önmagában a húsfogyasztás mellett sem magas. "Miután azonban nagyon sokan fogyasztanak feldolgozott húst, a rákkeltő hatás a gyenge kockázat ellenére is közegészségügyi jelentőséggel bír" - hangsúlyozta Straif.

A lyoni székhelyű Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) több mint nyolcszáz tanulmány alapján sorolta a feldolgozott hústermékeket az emberre nézve rákkeltő hatású anyagok kategóriájába. Azt ugyanakkor elismerte, hogy "még nem igazán tudni", hogyan növelik a húsipari termékek a rák kockázatát, jóllehet a feldolgozás során kialakuló vegyi összetevőket gyanítják a rákkeltő hatások forrásaként.

Ezek közé tartozik például az, amikor a húsok elkészítése nagyon magas hőmérsékleten történik: ezekben az esetekben - például grillezés közben - policiklusos aromás szénhidrogének és aromás aminok keletkezhetnek, amelyek rákkeltőek. A feldolgozott húsokban pedig a baktériumölő hatású tartósítószerek, a nitrát és a nitrit jelenthetnek problémát, amelyek vonzó piros színt is biztosítanak a húsnak. A feldolgozott húsokban ezeken kívül nitrózaminok is lehetnek, amelyek magas hőmérsékleten, illetve gyomorsav hatására ugyancsak nitritekre bomlanak.

Jelentősen több haláleset a dohányzás vagy a légszennyezettség miatt

A felvágottaknak és más húsipari termékeknek olyan rákkeltő anyagok közé sorolása, mint a dohány vagy az azbeszt, ugyanakkor nem jelenti azt, hogy ugyanannyi halálesetért lennének felelősek. A Global Burden of Disease Project legfrissebb adatai szerint a hústermékekben gazdag táplálkozásnak évente 34 ezer, rákos megbetegedés miatt bekövetkezett haláleset tulajdonítható, míg évi egymillió halálesetet okoz a dohányzás, 600 ezret a túlzott mértékű alkoholfogyasztás, 200 ezret pedig a légszennyezettség. 

* * *

Az IARC angolnyelvű sajtóközleménye: IARC Monographs evaluate consumption of red meat and processed meat

A Cancer Research UK tudományblogjának részletes elemzése a valódi kockázatokról: Processed meat and cancer - what you need to know 

Korábbi összefoglaló cikkünk a témában: Segíthet-e a táplálkozás a vastagbélrák megelőzésében?

A többgyűrűs policiklusos szénhidrogének és a gyomorrák kapcsolata: Mit tehet Ön a gyomorrák megelőzése érdekében?

Daganatos betegség és táplálkozás

Az egyik legfontosabb dolog, amit tehet annak érdekében, hogy maximalizálja a rákgyógyító kezelés hatását és elősegítse gyorsabb felépülését, hogy a lehető legjobb tápláltsági állapotba hozza magát. Honlapunkon olvashat a megváltozott tápanyagigényről, a megfelelő táplálkozás fő akadályairól, valamint a speciális, gyógyászati célra szánt élelmiszerek szerepéről.

Részletek: Daganatdieta.hu

Étrend rákbetegségben

Kérdezze dietetikusunkat!

Kalkulátorok

Receptek

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.