Hogyan kezeljék az orvosok a korai emlőrákot?

Daganatok.hu 2013. szeptember 17.
Megosztás:

A mammográfiás szűréseknek köszönhetően a korábbi évtizedekben tapasztaltnál ma már jóval kisebb a felfedezett rosszindulatú daganatok átlagos mérete, ez viszont számos új szakmai kérdést vet fel: a patológus, a radiológus, a sebész, az onkológus közös felelőssége, hogy a szükséges és elégséges ellátást megkapják a betegek, azaz se alulkezelés, se túlkezelés ne történjen. A Weborvos beszámolója az V. Szegedi Emlőrák Szimpóziumról.

A korai emlőrák nem egy egyszerű bogyó: egy ezer korai mellrákos páciensünk leletét feldolgozó vizsgálatunkban például 17 különféle morfológiai képű daganatot találtunk, tehát az időben felfedezett tumor is egy ugyanolyan összetett betegség, mint az előrehaladott mellrák - idézi a Weborvos prof. dr. Tot Tibort, a svédországi Falun Emlődiagnosztikai Központjának professzorát, aki az V. Szegedi Emlőrák Szimpóziumon beszélt a korai emlőrákkal kapcsolatos legújabb eredményekről.

A professzor hozzátette: ahogyan a patológus dolgozik, a patológiai leleteket minden lépésben össze kell hasonlítani a radiológiai paraméterekkel, mert ez az összehasonlítás az alapja az emlőrák pontos diagnosztikájának.

Hogyan kerülhető el az emlőrák túlkezelése, illetve alulkezelése?

Hasonló üzenetet fogalmazott meg prof. dr. Tabár László, a faluni diagnosztikai és kutatóközpont emeritus orvosigazgatója is, aki szorgalmazza, hogy minél több fórum legyen, ahol a patológusok, a radiológusok, a sebészek, a sugárterapeuták és az onkológusok ütköztetik álláspontjukat, hogy elkerülhető legyen a betegek alulkezelése és túlkezelése is.

Tabár László úgy fogalmazott: sorsdöntő kérdés annak pontos meghatározása, hogy egy emlődaganat az emlőnek melyik részéből indult ki, illetve hogy a folyamat egygócú, többgócú vagy diffúz, mert ez az indokolt kezeléseket is alapvetően meghatározza. A professzor minden egyes emlőrákkal diagnosztizált betegnél még a műtét előtt szakmailag indokoltnak látná MRI vizsgálat elvégzését.

Elhangzott: az egygócú daganatok alapvetően sebészi betegségnek tekinthetők, a mammográfiás szűrés a záloga annak, hogy ezeket a tumorokat ne engedjék megnőni, s egyetlen nő se haljon meg miattuk. Az emlőszűrés atyjaként is aposztrofált professzor hozzátette: a mammográfiás vizsgálatok ellenzése - mint fogalmazott - minden tudományos alapot nélkülöz.

Hozzátette: miután a nőket a szűrések hasznosságával kapcsolatban elbizonytalanító nyilatkozatoknak is teret ad a média, a szerkesztők felelőssége is, hogy egy országban hány nő megy el a szűrővizsgálatokra.

Ha időben felismerik, az emlőrák nem halálos betegség

Az V. Szegedi Emlőrák Szimpóziumot szervező Szegedi Tudományegyetem ellátási körzetében sem sikerül meghaladni a mammográfiára behívott nők körében a 60 százalékos arányt, sőt átlagosan csak minden második nő tesz eleget a hívásnak. Erről a Weborvos kérdésére dr. Ormándi Katalin, az Euromedic által működtetett szegedi mammográfiás diagnosztikai központ vezető főorvosa számolt be. Amint fogalmazott, sok múlik azon, hogy melyik területről, milyen háziorvosi háttérből érkeznek a páciensek a behívásra. Óriási a szórás: van nap, amikor a behívottak 80 százaléka is megjelenik, máskor az arány alig haladja meg a 20 százalékot.

Sokakat tévhitek tartanak vissza, félnek a fájdalomtól vagy attól, hogy komoly betegségre derül fény. Pedig épp ez a lényeg: az emlőrák nem halálos betegségként kezdődik, attól válik halálos betegséggé, ha nem kezelik időben. "Ha tudtam volna, hogy csak ennyiből áll a mammográfia, már évekkel hamarabb eljöttem volna" - hangzik fel időről-időre a sóhaj, sajnos vannak esetek, amikor már túl későn.

A szegedi Onkoterápiás Klinika már hónapokkal ezelőtt meghirdette a Mamma Mia Egészséges Emlő Programot, egy figyelemfelhívó és ismeretterjesztő kampányt, amely keretében közleményekkel és elismert szakemberek videonyilatkozataival igyekeznek minél több nőt meggyőzni a szűrővizsgálatok életmentő szerepéről. 

Forrás: Weborvos

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.