Poszttraumás stresszbetegség az emlőrák diagnózisa után

Daganatok.hu 2016. március 16.
Megosztás:

A legtöbb emlőrákos nőnél a diagnózis kiderülése utáni hónapokban poszttraumás stresszbetegség tünetei jelentkeznek, amik sokuknál egy évvel később is fennállnak, írják a Psycho-Oncology című szaklapban megjelent tanulmányukban német kutatók.

Kerstin Hermelink és munkatársai 166 emlőrákkal diagnosztizált nőbeteget vontak be vizsgálatukba, akikkel a következő egy év során három alkalommal végeztek a pszichológusok diagnosztikus interjút a poszttraumás stresszbetegség (PTSD) irányában. Az emlőrákos betegek eredményeit nem tumoros kontrollcsoporttal hasonlították össze.

Az eredmények szerint a rák diagnózisának közlése és a terápia megkezdése közötti időszakban a páciensek 82,5%-a esetében jelentkeztek PTSD tünetei, például érzelmi kiüresedés és közöny, megnövekedett stressz-szint, fokozott izgalmi állapot, hirtelen dühkitörések. Habár egy év elteltével csak a betegek 2%-a esetében maradt fenn a teljes klinikai PTSD diagnózisa, több mint 50%-uknál továbbra is jelentkezett a PTSD egy vagy több tünete (57,3%).

A rákdiagnózis stresszbetegséget kiváltó hatását a kutatók egyéb traumák hatásához képest igen kifejezettnek találták, és különösen az lepte meg őket, hogy a kiemelkedően magas stressz-szint ilyen sokáig fennmarad. Mint Hermelink kifejti, azok a rákbetegek, akik a diagnózis előtt már elszenvedtek egyéb traumát is - például súlyos baleset vagy erőszakos támadás - a rákbetegség diagnózisát sokszor valamennyi traumát kiváltó hatásnál erősebbnek értékelik (40%-uk mondta azt, hogy a rákdiagnózis az egyéb traumatikus eseményeknél is kifejezettebb hatással volt rájuk).

A vizsgálat nagy előnye, hogy csak olyan betegeket vontak be, akik esetében nem találtak áttéteket, ezért reménykedhettek abban, hogy akár véglegesen meggyógyulnak, továbbá kizárták a vizsgálatból azokat, akiknél a kórelőzményben pszichiátriai betegség szerepelt.

Hermelink leszögezi: az orvosoknak tisztában kell lenniük azzal a ténnyel, hogy a mellrákos betegek többsége esetében poszttraumás stressz tünetei jelentkeznek a diagnózis közlése után, és ezeknek a betegeknek megfelelő pszichológusi támogatásra van szükségük.

A teljes beszámoló a Medical Online oldalán olvasható: Amikor a diagnózis súlyos trauma a betegnek

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.