Botox-szal gátolták a gyomorrák növekedését

Laborban tenyésztett gyomorsejtek (pirossal) és idegsejtek (zölddel) (Fotó: Timothy C. Wang)Laborban tenyésztett gyomorsejtek (pirossal) és idegsejtek (zölddel) (Fotó: Timothy C. Wang)
Daganatok.hu 2014. augusztus 26.
Megosztás:

A Kolumbia Egyetem Egészségügyi Központjának munkatársai kimutatták, hogy a hazánkban évente 2000 halálesetért felelős gyomorrák növekedése botox injekciókkal is gátolható. Embereken végzett vizsgálatok során az is kiderült, hogy akiknél korábban a gyomoridegeket roncsoló sebészeti beavatkozást végeztek, azoknál a műtét által érintett területeken nem újult ki a gyomorrák. Később egyébként várhatóan nem botoxot alkalmaznának a gyomorrák kezelésére, hanem a jövőben kifejlesztendő, az idegi ingerületátvivő anyagokat gátló gyógyszereket, más rákellenes kezelésekkel kombinálva.

A Timothy C. Wang által vezetett amerikai kutatócsoport korábban még nem igazolt felfedezése, hogy az idegek kulcsfontosságú szerepet játszanak a gyomorrák növekedésében. Erről úgy sikerült egyértelműen megbizonyosodni, hogy miután többféle módszerrel is gátolták az idegi ingerületátvivő anyagok gyomorráksejtek felé történő áramlását, jelentősen lassulni kezdett a tumornövekedés.

Eredmények egérkísérletekben

A gyomorrák háromféle egérmodelljét alkalmazva a következők derültek ki. Amikor az állatoknál sebészeti úton roncsolták a bolygóideg (nervus vagus) idegvégződéseit - ez az úgynevezett vagotómia - jelentősen lassulni kezdett a tumornövekedés és nőtt az állatok túlélési ideje. Amikor pedig csak a gyomor egyik oldalán végezték el ezt a beavatkozást, akkor azt tapasztalták, hogy a gyomor ép idegvégződésekkel rendelkező másik oldalán tovább folytatódott a gyomordaganat növekedése - írja az egyetem beszámolója.

Gyomorsejtek a daganatos egerek gyomrának botoxszal kezelt bal, illetve botoxszal nem kezelt jobb oldali részéből (Fotó: Timothy C. Wang)

Wang és munkatársai nemcsak sebészeti, hanem gyógyszeres úton is gátolták az idegi ingerületátvivő anyagok áramlását. Amikor botoxinjekciókat juttattak az állatok szervezetébe, azt tapasztalták, hogy a bőr ránctalanítására használt idegméreg ugyanannyira hatékony a daganatnövekedés gátlásában, mint a vagotómia. A botox hatására az acetilkolin nevű idegi ingerületátvivő anyag áramlása gátlódik: ez az anyag nemcsak az izmokat bénítja - ez a hatás felelős a ránctalanító hatásért - hanem a sejtosztódást is elősegíti, így ha nincsen jelen, a ráksejtek is kevésbé fognak tudni osztódni.

Eredmények embereken végzett vizsgálatban

Wang kutatócsoportja nemcsak egereken, hanem embereken is elvégzett egy összehasonlító vizsgálatot. Ebben szintén sikerült bizonyítékot találni arra vonatkozóan, hogy az idegeket célzó rákellenes terápia valóban eredményes lehetne a gyomorrák kezelésében.

37 olyan betegeket vizsgáltak, akiknél a korábbi sebészeti beavatkozásokat követően ismét kiújult a betegség. Azon 13 betegnél, akiknél a sebészeti beavatkozás során vagotómiát is végeztek, egy eset kivételével nem újult ki a daganat azokon a helyeken, ahol roncsolták a bolygóideg végződéseit. Azon 24 betegbél azonban, ahol ez nem történt meg, ezeken a helyeken is tapasztalható volt a tumorsejtek újbóli megjelenése.

Wang és munkatársai a jövőben olyan vizsgálatokat terveznek, amelyekben más rákellenes terápiákkal kombinálva is megnéznék a bolygóideget célzó kezelés hatékonyságát. Az eddigi előzetes vizsgálatok azt mutatták, hogy az idegek gátlása érzékenyebbé teszi a ráksejteket a különféle kemoterápiás szerekre. A botoxkezelést egerekben kombinálták kemoterápiával, aminek hatására - egyes esetekben - akár 35%-kal is nőtt az állatok túlélési ideje azon egyedekkel összehasonlítva, akiknél kizárólag kemoterápiát alkalmaztak.

Előrehaladottabb daganatokat is szeretnének így kezelni

A most elvégzett vizsgálatoknak egyetlen hiányossága van a kutatók szerint, nevezetesen az, hogy elsősorban a gyomorrák korai stádiumaira koncentráltak. "A későbbiekben szeretnénk majd eljutni oda, hogy az ideggátláson alapuló kezeléssel az előrehaladottabb stádiumú tumorok növekedését is megpróbáljuk megállítani" - mondja Wang. A labor ehhez olyan gyógyszerek kifejlesztését tervezi, amelyek gátolják a gyomorsejtek acetilkolint felvevő receptorait. Az előrehaladottabb rákok esetén ez mind a botoxnál, mind a sebészeti beavatkozásnál hatékonyabb lenne, hiszen gyógyszeres úton azokat a ráksejteket is el lehetne érni, amelyet elvándoroltak a daganat jól körülhatárolható fő részétől.

A gyomorrákok átlagos 5-éves túlélési gyakorisága jelenleg kevesebb, mint 25%. A gyomorrákok kiváltó oka lehet a gyomor gyulladásos állapota, ami a gyomornyálkahártya sorvadásához vezethet. Bakteriális ok is állhat a gyomorrák hátterében, nevezetesen a Helicobacter pylori fertőzés tartós jelenléte. A terápia függ a daganat nagyságától, elhelyezkedésétől, kiterjedésétől, illetve a beteg általános állapotától. A kezelésben főként sebészeti és kemoterápiás módszereket alkalmaznak.

Bővebben a gyomorrákról:

Gyomorrák gyűjtőoldal 

Eredeti cikk és sajtóközlemény:

Severing Nerves May Shrink Stomach Cancers 

Denervation suppresses gastric tumorigenesis

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.