Kit fenyeget a hiperkalcémia?

Daganatok.hu 2010. augusztus 2.
Megosztás:

A hiperkalcémia - a vér megemelkedett kalciumszintje - a rákkal összefüggésben előforduló egyik leggyakoribb anyagcserezavar, mely életveszélyessé is válhat. Írásunkban összefoglaljuk, hogy mely rákfajták esetén kell tartani a hiperkalcémia kialakulásától, mik a leggyakoribb tünetek és mit tehetünk a megelőzés és a kalciumszint csökkentése érdekében.

A hiperkalcémia a vér kalciumszintjének megemelkedett szintjét jelenti. Akkor van szó hiperkalcémiáról, ha a kalciumszint meghaladja a 2,6 mmol/dl koncentrációt. Ez az anyagcserezavar a rákbetegek 10-20 százalékát érinti. Az emberi szervezet kalciumtartalmának 99 százaléka a csontokban található, a kalciumnak csak mintegy egy százaléka kering a vérünkben. A kalcium elengedhetetlen az alapvető életfolyamatok zavartalan működéséhez: a csontképződéshez, az izom-összehúzódáshoz, és az idegműködéshez.

Mi okozza a vér kalciumszintjének megemelkedését?

A vér kalciumszintjét több faktor is befolyásolja: egyrészt a vesék, másrészt a mellékpajzsmirigy hormonjának ellenőrzése alatt áll. A rák többféleképpen is hozzájárulhat a vér kalciumszintjének megemelkedéséhez:

  • a közvetlenül a csontszövetet támadó rákok (mint a myeloma multiplex vagy a leukémia), vagy a jellemzően csontáttétet adó daganatok (emlőrák) a csontszövet leépüléséhez vezetnek, a leépült csontszövetből felszabaduló kalcium ugyanis a vérkeringésbe kerül
  • egyes daganatok egy a mellékpajzsmirigy hormonjához nagyon hasonló fehérjét termelnek, amely csakúgy, mint a mellékpajzsmirigy hormonja, serkenti a csontokból történő kalciumfelszabadulást
  • egyes daganatok csökkentik a veseműködést, így a vesék nem képesek elég kalciumot kivonni a vérből
  • a hányás okozta kiszáradás megnehezíti a vesék működését, így azok nem tudják kellő mennyiségben kiválasztani a vérből a kalciumot
  • a mozgáshiány előmozdítja a csontok leépülését, a felszabaduló kalcium pedig emeli a vér kalciumkoncentrációját.

Hiperkalcémia leggyakrabban emlőrák, tüdőrák és myeloma multiplex esetén fordul elő. Az alábbi egyéb ráktípusokban számíthatunk még a hiperkalcémia kialakulására: limfómák, leukémia, veserák, fej-nyak rákok, gyomor-bélrendszeri daganatok.

A hiperkalcémia tünetei

A hiperkalcémiát nehéz felismerni. Tünetei gyakran igen lassan alakulnak csak ki, másrészt nem specifikusak és - többek között - a rákkezelések mellékhatásaira is emlékeztetnek. Ehhez járul még, hogy meglétük vagy erősségük nem feltétlenül áll arányban a vérbeli kalciumkoncentráció szintjével, sőt a teljes tünetmentesség sem ritka. Az idős betegek esetében általában látványosabb a betegség megjelenése, mint a fiataloknál.

A hiperkalcémia a következő tünetekkel járhat:

  • étvágytalanság, hányás és hányinger
  • székrekedés és hasi fájdalmak
  • szomjúság és gyakori vizelés
  • fáradtság, gyengeség és izomfájdalmak
  • a mentális képességek megváltozása, zavartság, a tájékozódás zavara, a gondolkodás nehézzé válása
  • fejfájás
  • depresszió.

Súlyos hiperkalcémia esetén kalciumot tartalmazó vesekövek alakulhatnak ki, de szívritmuszavarok és szívinfarktus is felléphet. A páciens elvesztheti eszméletét, sőt kómába is kerülhet.

A hiperkalcémia megállapítása és kezelése


A hiperkalcémia a vér kalciumszintjének vizsgálatával mutatható ki. Az enyhe hiperkalcémiát - ha a páciens semmilyen tünetet nem mutat - infúziós folyadékpótlással kezelik: ez segíti a veséket abban, hogy eredményesen távolítsák el a felesleges kalciumot. A közepes és a súlyos hiperkalcémia kezelésére az alábbi módszerek állnak rendelkezésre:

  • a hiperkalcémia hátterében álló rák kezelése
  • a folyadékpótlás
  • különböző a csontleépülést megakadályozó gyógyszerek adása
  • egyéb gyógyszerek, többek között szteroidok és foszfátok adása (a szteroidok csökkentik a csontlebontást, és a táplálékkal bevitt kalcium felvételét, a foszfátok ugyancsak lassítják a csontok leépülését és a kalciumot a vérből a szövetekbe juttatják)
  • a veseműködés pótlása dialízissel.

A hiperkacémia komoly anyagcserezavar, ami életveszélyes is lehet. Fontos, hogy a beteg és családja ismerjék a hiperkalcémia tüneteit, és ezeket jelezzék is az orvosnak. A kezelés nemcsak a tüneteket enyhíti, hanem javítja az életminőséget és ezáltal is hozzájárulhat a rákkezelések sikeres befejezéséhez. Fontos tudnunk, hogy - hacsak nem kezelik a rákot hatékonyan -, a hiperkalcémia jelentkezése azt jelenti, hogy a beteg életének utolsó heteibe lép.

Mit tehetünk páciensként a hiperkalcémia ellen?

Az alábbi tippek segítenek abban, hogy az orvostól kapott hiperkalcémia-ellenes kezelést kiegészítsük, miáltal megelőzhetjük a hiperkalcémia kialakulását és/vagy megakadályozhatjuk, hogy tovább emelkedjen a vér kalciumszintje.

  • fogyasszunk sok folyadékot
  • csökkentsük a hányingert, így jobban elkerülhetjük a hányást
  • mozogjunk és legyünk aktívak, ezzel megakadályozzuk a csontok leépülését
  • minden egyéb gyógyszerről kérjük ki az orvosunk véleményét, hiszen egyes gyógyszerek is
  • emelhetik a vér kalciumszintjét.

Fontos tudni, hogy a hiperkalcémia nem vezethető vissza a táplálékkal bevitt kalcium mennyiségére, ezért például a tejtermékektől való tartózkodás nem csökkenti a vér kalciumszintjét.

Forrás: cancer.net

 


 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.