Szagelemző készülék mutathatja ki a korai stádiumú húgyhólyagrákokat

A vizelet kémiai összetételét vizsgáló eszköz (Fotó: UWE Bristol)A vizelet kémiai összetételét vizsgáló eszköz (Fotó: UWE Bristol)
Daganatok.hu 2013. július 15.
Megosztás:

A daganatok döntő többségénél komoly problémát jelent a túl késői felismerés. Ugyanez igaz a húgyhólyagrákra is. A Liverpool Egyetemen - kutyákkal végzett korábbi vizsgálatok eredményei alapján - most egy olyan készüléket teszteltek, amely a vizeletből eltávozó illékony szerves vegyületek koncentrációját méri, és korai stádiumban is kimutatható vele a húgyhólyagrák.

A húgyhólyagrákra utaló leggyakoribb tünet a véres vizelet. Ilyenkor azonnal orvoshoz kell fordulni, ahol - egyéb vizsgálatokat követően - hólyagtükrözésre, idegen szóval citoszkópiára kerülhet sor.

Ez a legmegbízhatóbb diagnosztikai vizsgálat, ilyenkor ugyanis szövetmintát is vesznek. Hátránya viszont, hogy a beavatkozás kellemetlen, és költséges is (a brit Nemzeti Egészségügyi Szolgálat, az NHS évente 33,5 millió fontot költ ezekre a beavatkozásokra). Ezért lenne igény egy egyszerűbb és jóval olcsóbb, ám ugyancsak megbízható diagnosztikai eljárás kifejlesztésére.

A kutyák szaglása korábban már bizonyított

Néhány korábbi vizsgálatban kutyákkal próbálkoztak, és már így is viszonylag jó eredményeket kaptak. Az állatok átlagosan 41%-ban ismerték fel azokat a vizeletmintákat, amelyek húgyhólyagrákos betegektől származtak, sőt az egyik kutyánál 73%-os arányt is sikerült elérni - olvasható a PLoS ONE-ban megjelent új beszámolóban.

A kutyák alkalmazása természetesen kényelmetlen lenne a kórházi gyakorlatban, és nem is lenne eléggé megbízható. Chris Probert és kollégái ezért egy olyan eszközzel próbálkoztak, amely a vizeletmintából hevítés után eltávozó illékony szerves anyagok koncentrációját határozza meg, és jelzi, ha a gázhalmazállapotú vegyületek húgyhólyagrákra utalnak.

Az összes rákbeteget helyesen azonosította a készülék

Az ODOREADER névre keresztelt eszközt 98 vizeletmintával tesztelték. Ezek közül 24 származott húgyhólyagrákos, többségében korai stádiumú betegtől. 74 mintát kontrollnak használtak - ezek olyan páciensektől származtak, akiknél nem volt jelen daganat, különféle urológiai tünetek (például vérvizelés) azonban igen.

A 24 betegnél - citoszkópiával - teljes biztonsággal is diagnosztizálták a tumort. Az illékony szerves vegyületeket azonosító készülék minden esetben helyesen azonosította, hogy daganatos betegtől származó vizeletmintáról van szó. A kontroll minták esetében 74-ből 70 esetben adódott helyes negatív eredmény, tehát nagyjából 95%-os pontossággal - írja a tanulmány.

"Az ismételt tükrözéses vizsgálatok miatt a húgyhólyag kezelési költségei általában igen magasak. A szagelemző eszközzel jelentősen mérsékelni lehetne ezeket a költségeket, hiszen jóval kevesebb tükrözéses vizsgálatot kellene végezni. Ezek azonban még csak korai eredmények. A kórházi gyakorlatban történő bevezetésre csak akkor kerülhet sor, ha egy nagyobb betegpopuláción is igazoltuk az eszköz megbízhatóságát" - mondta az eredményekről Probert.

Forrás:

'Scent device' could help detect bladder cancer

A Pilot Study Combining a GC-Sensor Device with a Statistical Model for the Identification of Bladder Cancer from Urine Headspace

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.