Tűzmadár Ház: rákkutatás a betegek részvételével

Daganatok.hu 2011. február 15.
Megosztás:

Tovább bővült a daganatos betegek és családjaik onkológiai terápia melletti testi, lelki és szociális segítését felvállaló fővárosi Tűzmadár Ház: a civil központban immár a betegek bevonásával zajló nemzetközi klinikai vizsgálatok hátteréül szolgáló tudományos helyiséget is kialakítottak. Az ünnepélyes átadást február 11-én pénteken 13 órakor tartották.

A klinikai kutatások keretében a legkorszerűbb onkológiai terápiákhoz rendszerint évekkel korábban hozzájuthatnak a betegek, mint ahogy egy adott hatóanyag vagy kombináció a rutin kezelések részévé válna. Az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Onkológiai Centrumában is számos nemzetközi klinikai vizsgálat zajlik egymással párhuzamosan: az osztályon többek között a májrákkal, a vastagbélrákkal és végbéltumorral, a gyomorrákkal vagy a hasnyálmirigyrákkal kezelt betegeknek is egy jelentős hányada bekapcsolódott klinikai tanulmányokba - tájékoztatott prof. dr. Bodoky György centrumvezető főorvos.

Az onkológiai központban folyó tudományos munka körülményeit javítja, hogy a centrum mellett működő civil központban, a Tűzmadár Házban kialakítottak egy olyan helyiséget, amely a klinikai gyógyszervizsgálatok magas nemzetközi adminisztrációs és archiválási követelményeinek tárgyi feltételeit hivatott biztosítani. Itt a klinikai vizsgálatok szervezéséhez, lefolytatásához, a nemzetközi vizsgálatokba vont hatóanyagok tárolásához és a kutatási adatok feldolgozásához biztosítanak nyugat-európai színvonalú hátteret. A többi között új számítógépek, irodai felszerelések, a speciális anyagok különleges tárolását lehetővé tévő -20 Celsius fokra és -70 Celsius fokra hűteni képes tárolóhűtő kapott helyet. A fejlesztés annak a projektnek a része, amely keretében az egyik - klinikai kutatásokban rendszeresen résztvevő - vállalat az ország 15 onkológiáján alakított ki hasonló helyiséget. A Tűzmadár Házban végrehajtott beruházás egyedisége, hogy a fejlesztés egy civil szervezet, a Daganatos Betegek Gyógyításáért és Rehabilitációjáért Alapítvány égisze alatt szolgál tudományos célokat.

Bodoky György hangsúlyozza: a kutatásban résztvevő betegek miközben megkapják a szokásos kezeléseket, hozzájuthatnak olyan modern készítményekhez, amelyek bevetése még nem része a klinikai rutinnak. Ráadásul az onkológiai terápiával járó költségek ilyen esetekben sem a betegek, sem az egészségpénztár kasszáját nem terhelik, azokat a kutatást kezdeményező vállalatok állják. Az elsődleges szempont a betegbiztonság, ezért rendkívül szigorúan rögzített paraméterek mentén választhatók ki azok a betegek, akiknek felajánlható a részvétel, ami természetesen önkéntes.

A Tűzmadár Házat az onkológiai centrumhoz kötődve egy mintaprogram részeként hívták életre abban a szemléletben, hogy a kórházban ne csak a betegséget kezeljék, hanem maga a beteg ember és családja is teljes körű támogatást kapjon a gyógyuláshoz, a betegséggel való együttéléshez. A civil központban - amelynek szolgáltatásai díjmentesek a daganatos betegek számára - gyógytornász, dietetikus, onkopszichológus is segít a betegséggel való megküzdésben, rendszeresen hirdetnek meg stresszkezelő és életvezetési tréningeket, csoportos fizikoterápiás és közösségi programokat (aktuális rendezvények: www.tuzmadaralapitvany.hu). Helyszínt nyújtanak betegszervezeteknek, emellett a Tűzmadár Ház a bejegyzett központja az országos Rákgyógyítás magazinnak (www.rakgyogyitas.hu), a Magyar Klinikai Onkológiai Társaságnak (www.mkot.hu), s immár itt kapott helyett a klinikai vizsgálatokat szolgáló kutatóhelyiség is.

A Tűzmadár Ház címe: Szent László Kórház 1-es pavilon; Budapest, IX. kerület, Gyáli út 5-7. Tömegközlekedéssel a metró Nagyvárad téri megállójától néhány perc séta.
Telefon: (06-1) 455-8237

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.