Már Debrecenben is végeznek idegendonoros csontvelő-transzplantációt

Daganatok.hu | MTI 2016. július 5.
Megosztás:

Először végeztek allogén, vagyis idegen donortól származó csontvelővel transzplantációt a Debreceni Egyetem Klinikai Központ (DEKK) hematológiai tanszékén. A beavatkozást a világon már csaknem ötven éve végzik, Magyarországon azonban eddig csupán egy fővárosi központban történt felnőtt betegeken idegendonoros őssejt-transzplantáció.

A fehérvérűség vagy súlyos csontvelő-elégtelenség egyes eseteiben az orvostudomány mai állása szerint csak a másik embertől kapott csontvelői sejtektől várható gyógyulás. Az idegendonoros csontvelő-transzplantáció során a donortól csontvelői vagy a perifériás vérben keringő őssejteket vesznek le, amelyeket a vérképzőszervi, csontvelői betegségben szenvedő betegnek adnak.

A beavatkozás célja, hogy megfelelő előkezelés után az egészséges vérképző őssejtek - a beteg csontvelősejteket elpusztítva - beépüljenek a beteg sejtekbe, meghozva ezzel a gyógyulást. A folyamat során fontos, hogy a beültetendő csontvelő megfelelő immunológiai egyezést mutasson a beteggel, mert csak ez esetben lehet a sikeres beültetést elvégezni.

"Nagy előrelépés az ország, a hematológiai betegek és az egyetem számára is, hogy a debreceni hematológiai tanszéken is elindulhat az idegendonoros őssejt-átültetés a saját csontvelőből származó - autológ - őssejt átültetése mellett. Ez az eljárás a fejlődő technikának köszönhetően egyre több beteg számára teremti meg a gyógyulás esélyét. Azzal pedig, hogy Magyarországon már két központban is végzik a transzplantációt, rövidül a várólista, és több páciens érheti el a bonyolult és költséges eljárást" - mondta az MTI-nek Illés Árpád professzor, az átültetést végző klinikai központ hematológiai tanszékének vezetője.

Az intézmény évente 20 beavatkozásra kapott engedélyt az Országos Egészségbiztosítási Pénztártól a meglévő 60 autológ transzplantáció mellé.

A most elvégzett beavatkozás sikeres és szövődménymentes volt: a nőbeteg, aki férfi testvérétől kapta a csontvelőt, jól van, kezelése a programnak megfelelően folytatódik.

Korábbi cikkeink a leukémia kezeléséről: 

Újabb előrelépés az előrehaladott vérrák kezelésében

Gyógyíthatatlan, agresszív leukémiát kezeltek sikeresen genetikailag módosított immunejtekkel

Előrehaladott leukémiások 88%-ánál érték el, hogy a rák visszafejlődjön

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: