Méhnyakrák: jól szervezett szűréssel drasztikusan csökkenthető az esetszám

Daganatok.hu 2013. július 18.
Megosztás:

Nem kizárható, hogy 2014-től a kötelező, térítésmentes oltások között szerepeljen a méhnyakrák kiváltó okaként ismert humán papillómavírus elleni védőoltás - írtuk legutóbbi cikkünkben. A PharmaOnline most arról ír, hogy miért kényes téma a kötelező védőoltások körének bővítése, és milyen költséghatékonysági elemzéseknek kell megelőznie a krónikus betegségek elleni vakcinák - amilyen például a HPV elleni oltás - kötelezőként történő bevezetését.

Időről időre felmerül a kötelező oltások körének bővítése: jelenleg a bárányhimlő, illetve a rotavírus elleni oltások állnak a jelöltek listájának élén. Más kérdés, hogy mit bír el az ország pénzügyi teherbíró képessége. 1999-ben a hepatitis B elleni védőoltást még úgy vezették be, hogy azt semmiféle költséghatékonysági elemzés nem előzte meg. Ma már egy ilyen lépés elképzelhetetlen lenne - írja a PharmaOnline cikke.

A költséghatékonysági elemzések kérdése nem a járványos, hanem a krónikus betegségek elleni vakcinák alkalmazásánál kerül szóba igen élesen. A méhnyakrákot okozó HPV-vel kapcsolatban a kérdés úgy merül fel: szűrjünk vagy oltsunk? Finnországban például egy igen körültekintően és alaposan megszervezett méhnyakrák-szűrési rendszer alkalmazásával sikerült drasztikusan csökkenteni a daganatos megbetegedések számát, még az oltás bevezetése előtt - hangsúlyozza a cikk.

A témát vizsgáló fiatal egészségügyi közgazdászok adataiból az derül ki, hogy Magyarországon sajnos még mindig magas az új méhnyakrákos megbetegedések aránya. A szakemberek által vizsgált 8 éves időszakban 10 118 új méhnyakrákos beteget diagnosztizáltak. Az ő kezelésük - éves szinten, betegenként - félmillió forint volt.

Az összes HPV-vel összefüggő betegség (gége papillomatózis, vulva és vagina daganatok, kondilóma, méhnyak, vulva és vagina diszplázia, valamint a méhnyakrák) kezelésére az Országos Egészségbiztosítási Pénztár 2011-ben közel kétmilliárd forintot fordított - derül ki a PharmaOnline írásából.

A teljes cikk itt olvasható: Egyéni oltási regiszterre lenne szükség 

Korábbi cikkünk: Ingyenes, korhoz kötött és kötelező is lehetne a méhnyakrák elleni oltás 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: