Száz százalékos hatékonyságú a GSK méhnyakrák elleni vakcinája, amelyet a magyar lányok is ingyen megkaphatnak

Méhnyakrák elleni oltás egy fiatal lánynak az Országos Onkológiai IntézetbenMéhnyakrák elleni oltás egy fiatal lánynak az Országos Onkológiai Intézetben
Illyés András 2014. augusztus 1.
Megosztás:

Az eddigi leghosszabb utánkövetéssel jellemezhető klinikai vizsgálatból kiderült: a HPV elleni kétkomponensű vakcina - amelyet idén októbertől ingyenesen megkaphatnak a hetedikes lányok - száz százalékos hatékonysággal véd a HPV 16-os és 18-as vírustörzsei ellen. Ez a két törzs okozza a méhnyakrákok körülbelül 70%-át. A British Medical Journal cikke szerint érdemes lenne a fiúk oltását is bevezetni, Magyarországon azonban erre még nem fog széles körben sor kerülni.

Amint arról tavaly beszámoltunk, a méhnyakrák kórokozójaként ismert humán papillómavírus (HPV) elleni vakcina idén már kötelezően felajánlandó a 12. életévüket betöltött lányoknak.

A Weborvos legújabb, július 17-ei cikkéből kiderül: a szakemberek a GlaxoSmithKline (GSK) által gyártott, HPV-16 és HPV-18 ellen védelmet nyújtó kétkomponensű vakcina mellett döntöttek. A másik - nemi szervi szemölcsök ellen is védő - négykomponensű vakcina árban nagyjából azonos lett volna a GSK oltásával, a tendereztetés alatt azonban a GSK-nak már törzskönyvezték a mindössze 2 dózisból álló vakcináját is. A konkurenciának ekkor még csak a 3 dózisból álló sorozata volt engedélyezve, ezért esett végül a választás a GSK oltására - írja a Weborvos cikke.

A HPV-nek jelenleg több mint 130 típusa ismert. A vírusok többsége csak enyhe tüneteket okoz, hosszan fennálló fertőzés következtében azonban méhnyakrák is kialakulhat a nők esetében. A HPV-16 és a HPV-18 az esetek körülbelül 70%-ában tehető felelőssé a méhnyakrák megjelenéséért. Ezért jó, hogy az októbertől az iskolákban alkalmazható vakcina - a legújabb klinikai vizsgálat szerint is - 100%-os biztonsággal akadályozza meg a kétféle vírustörzzsel történő fertőződést.

Száz százalékos hatékonyság a fertőződéssel szemben egy kilencéves utánkövetéses vizsgálatban

A HPV-16-tal és a HPV-18-al újonnan történő fertőződéssel kapcsolatban már a korábbi klinikai vizsgálat eredménye is azt mutatta, hogy az oltás 100%-os biztonságot nyújt.

Egy most megjelent új tanulmány pedig még hosszabb - az eddigiekkel összeadva több mint kilenc éves, egész pontosan 113 hónapos - utánkövetést biztosított. A Human Vaccines & Immunotherapeutics-ben megjelent cikk 36 hónapos utánkövetésről ír, amelynek során az oltást kapó nők csoportjában egyetlen alkalommal sem fordult elő új fertőződés.

A kutatást Brazíliában végezték, öt ottani egészségügyi centrum bevonásával, összesen 437 nő részévételével. A méhnyakról vett szövetmintákban félévente ellenőrizték a HPV DNS-ének jelenlétét, a méhnyak különféle elváltozásait kimutató citopatológiai vizsgálatokra pedig évente került sor.

A törzskönyvezett HPV-vakcinák esetében jelen pillanatban ez a vizsgálat rendelkezik az eddigi leghosszabb utánkövetési idővel, ezek tehát az eddigi legmegbízhatóbb eredmények a HPV oltások hatékonyságával kapcsolatban. Biztonságossági problémák egyáltalán nem merültek fel: a nők különféle egészségügyi problémái közül egyet sem lehetett összefüggésbe hozni az oltással. A kutatás vezetői elmondták: "Ezek az eredmények mindenkit meg kell hogy győzzenek a vizsgált HPV vakcina hatékonyságáról. Cikkünk adatai azt mutatják: a HPV vírussal szembeni védelem csaknem egy évtizedig egészen biztosan fennmaradt az oltást követően, így semmi okunk nincs rá, hogy a serdülőkorú lányok számára ne javasoljuk az oltás felvételét."

A fiúkat sem lenne felesleges beoltani

Méhnyakrák a fiúkban ugyan nem tud kialakulni, a HPV kétféle vírustörzse azonban több más ráktípussal - elsősorban a fej-nyaki rákokkal - is összefüggésbe hozható. A fiúk egy részének beoltása - a Weborvos fentebb már idézett cikke szerint - önkormányzati támogatással valósulhatna meg hazánkban.

A fiúk HPV elleni oltásáról a neves British Medical Journal is közölt a napokban egy véleménycikket. Gillian Prue, a belfasti Queen's Egyetem szakembere szerint a HPV fertőzés nemcsak nőknél, hanem férfiaknál is gyakori, a fej-nyaki daganatokon kívül pedig a végbélnyílásból kiinduló daganatokat (anális rák), illetve péniszrákot is okozhat. A HPV-vel összefüggő daganatos megbetegedések száma az utóbbi két évtizedben növekedett Prue szerint, és a HPV jelenleg az összes rákos eset 5%-ában szerepel kóroki tényezőként.

A fiúkat jelenleg Ausztráliában, az USA-ban, Kanada egyes részein és Ausztriában oltják be HPV ellen. Egy 4065, 16-25 éves fiú bevonásával végzett vizsgálat szerint a HPV oltások bizonyos típusai alkalmasak a nemi szervi szemölcsök, a végbélnyílásból kiinduló daganatok és a péniszrák hatékony megelőzésére. A fiúk oltása védettséget adna továbbá azokkal a lányokkal - homoszexuális kapcsolatok esetén férfiakkal - szemben is, akiket korábban nem oltottak be. A be nem oltott lányokat pedig szintén védené a fiúk oltásának elterjesztése.

A lapban közölt szerkesztői írás hozzáteszi még: "Érthető, hogy az oltási kampányok eddig miért csak a lányokra irányultak, most azonban már azt is biztosan tudjuk, hogy a HPV a fej-nyaki daganatok kialakulásával is összefügg. Sőt, az USA-ban most már több a szájrákos esetet okoznak a HPV vírusok, mint amennyi a dohányzás miatt alakul ki. Angliában pedig a végbélnyílásból kiinduló daganatokról derült ki, hogy 90%-uk a HPV vírusfertőzésekkel függ össze."

A szakemberek hangsúlyozzák: lehetséges volna egy olyan program is, amiben csak a homoszexuális kapcsolatokat létesítő fiatal férfiakat oltanák be, ez azonban diszkrimináció lenne velük szemben. "A leghelyesebb egy nemtől független oltási stratégia kialakítása lenne az iskolákban, amelynek most már csak a költségeit kellene kiszámolni" - írja az angol orvosi folyóirat.

* * *

Felhasznált anyagok, további információk:

Magyarul:

Októbertől jár az ingyenes HPV elleni oltás 

Védelem a méhnyakrák ellen! Kérdések és válaszok a HPV elleni védőoltásról - Az ÁNTSZ kérdés-felelet összeállítása 

Az USA-ban a szájrák fő oka már nem a nikotin, hanem az orális szex - az Origó cikke 

Angolul:

Sustained efficacy, immunogenicity, and safety for GlaxoSmithKline's HPV vaccine 

Why we should vaccinate boys against HPV as well as girls

A Science Based Medicine HPV-vel kapcsolatos eddigi cikkei

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: