Okozhat-e nyelőcsőrákot az ínybetegségek kialakulásáért felelős baktérium?

Daganatok.hu 2016. március 22.
Megosztás:

Az ínybetegségek kialakulásáért felelős baktérium, a Porphyromonas gingivalis a nyelőcsődaganatos betegek 61 százalékában volt megtalálható, a baktérium egyik enzimjének szintje pedig magasabb volt a daganatos, mint az egészséges szövetekben. Ezek alapján akár az is lehetséges, hogy a fertőzés jelenléte ok-okozati kapcsolatban áll a daganatok kialakulásának megnövekedett kockázatával. Erre ugyan még nem sikerült bizonyítékot találni, de nem kizárt, hogy a baktérium tartós jelenléte az, amely sok esetben végül nyelőcsőrák kialakulásához vezet.

Dr. Huizhi Wang és munkatársai az Infectious Agents & Cancer című szaklapban ismertették eredményeiket, amelyek szerint a nyelőcsődaganatos betegek 61 százalékában lehetett kimutatni a baktérium jelenlétét. Összesen 130 ember szövetmintáit elemezték: közülük 100-nak volt nyelőcsődaganata, 30-an pedig egészségesek voltak.

A kutatásban a P. gingivalis baktériumra jellemző egyik enzim, a lizin-gigipain nevű vegyület szintjét mérték, emellett pedig a baktérium DNS-ét is kutatták a sejtekben. Úgy találták, hogy mindkét jellemző szintje magasabb volt a daganatos szövetekben, mint az azt körülvevő sejtekben, illetve az egészséges emberektől vett mintákban. Azt is megállapították, hogy ennek a baktériumnak a megléte egyéb tényezőkkel is összefüggésben volt, például a daganatos sejtek áttétképző-tulajdonságait is befolyásolta - írja a HáziPatika beszámolója.

Erre két magyarázat is lehet: vagy a P. gingivalis érzi magát különösen jól a daganatos sejtekben, így azokban könnyebben szaporodik; vagy pedig a P. gingivalis fertőzés járul hozzá a nyelőcsődaganatok kialakulásához. Amennyiben az első elképzelést sikerül bizonyítani, az egyszerű antibiotikumokkal is érdemes lenne kísérletezni új terápiás lehetőségek kidolgozásához.

"Ha az bizonyosodik be, hogy a baktérium közvetlenül hozzájárul a nyelőcsődaganatok kialakulásához, annak elképesztő hatása lenne, hiszen például a megfelelő szájhigiéniával jelentősen csökkenthetővé válna a daganatok kialakulásának rizikója, az antibiotikumok pedig megakadályozhatnák a rákos sejtek burjánzását. A P. gingivalist célzó vizsgálatok, például a fogakon kialakuló plakkokban, pedig az érintettek korai szűrését is lehetővé tennék" - mondta Wang.

A mostani tanulmány szerint a P. gingivalis elsősorban a nyelőcső laphámdaganatával van összefüggésben.

(HáziPatika)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.