A prosztata felépítése és funkciói

Megosztás:

Hol helyezkedik el a prosztata? Milyen hatásai vannak a prosztata megnagyobbodásának? Összefoglaló a prosztata felépítéséről és funkcióiról.

A dülmirigy vagy prosztata az úgynevezett belső hím nemi szerv. A normálisan szelídgesztenye alakú és nagyságú prosztata súlya 20-25 gramm. A prosztata a húgyhólyag alatt és a végbél előtt, a hímvessző gyökénél helyezkedik el. A szerv a medencealapra támaszkodik és körülfogja a húgyhólyagból a vizeletet elvezető húgycső kezdeti szakaszát. Idős korban a prosztata igen gyakran erősen megnagyobbodik, és úgynevezett prosztatatúltengés alakul ki. Ilyenkor a dülmirigy súlya a normálisnak akár tízszeresére is megnövekedhet. A megnagyobbodott prosztata - a húgycső rajta áthaladó szakaszát összenyomva - súlyos vizeletelfolyási és vizeletürítési problémákat okozhat. Cikkünkben a prosztata anatómiai felépítéséről és működéséről olvashat bővebben.

A prosztata simaizomból és mirigyekből épül fel, melyet kívül kötőszövetes tok vesz körül; állománya két oldalsó és egy középső lebenyre osztható. A mirigyek nyúlós, tejszerű váladékot termelnek, amely enzimeket, citromsavat és cinket tartalmaz. A mirigyfészkek mindegyike külön kivezetőcsőbe folytatódik, amelyek a húgycsőbe nyílnak, mégpedig annak a prosztatán áthaladó szakaszán. Itt nyílnak a húgycsőbe az ondóvezetékek is, amelyek a herében termelődő férfi ivarsejteket (spermiumokat), valamint az ondóhólyagok váladékát vezetik a húgycsőbe. A prosztata mirigyei által termelt váladék - keveredve az ondóvezetékeken át érkező, hímivarsejteket tartalmazó váladékkal - fontos részét képezi a magömlés, az ejakuláció alkalmával a hímvesszőn át távozó ondónak. A prosztataváladék keveredik a többi mirigy váladékával, és együtt biztosítják a hímivarsejtek életéhez és mozgásához megfelelő kémiai környezetet.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.