Az új erek mellett az új idegek megjelenése is segítheti a tumorok terjedését

Daganatok.hu 2013. július 16.
Megosztás:

A prosztatatumorok körül, illetve a bennük megjelenő új idegek is növekedésre, illetve áttétképzésre serkentik a daganatokat egy egereken végzett kutatás szerint. Emberekben - illetve egyéb daganattípusokban - ugyan még nem igazolták ezt az összefüggést, de a szakemberek több prosztatarákos beteg mintáit is megvizsgálták. Ez alapján valószínűsíthető, hogy az idegek tumorokban mérhető sűrűsége összefügg a prosztatarák agresszivitásával.

Közismert, hogy a rosszindulatú daganatok mesteri módon képesek manipulálni a szervezetet. Ennek egy példája az érújdonképződés jelensége, amelyet közel 40 éve írtak le. A tumorok ilyenkor új erek növekedését indítják be közvetlen környezetükben, fokozva ezzel saját oxigén- és tápanyagellátásukat, ami a növekedéshez és terjedéshez szükséges.

Claire Magnon és munkatársai (Albert Einstein College of Medicine, New York) egy ehhez hasonló jelenséget írtak le prosztatarákban. Egerekben modellezett daganatokat vizsgálva kiderült, hogy bizonyos idegrostok sűrű jelenléte szintén elősegítheti a daganatnövekedést, illetve agresszívvá teheti a tumorokat.

Kétféle idegrost, kétféle hatás

Mintegy 20 éve mutatták ki, hogy a prosztatarák sejtjei időnként a nagy idegek mentén vándorolnak. Ez a vándorlás összefüggést mutatott a kezelésekre történő gyenge reagálással. Magnon és kollégái arra voltak kíváncsiak, hogy vannak-e még hasonló, de eddig nem ismert összefüggések az idegek jelenléte és a prosztatarák viselkedése között. Ezért vágtak bele új kutatásukba olyan egereken, amelyek szervezetébe emberi prosztatarákból származó sejteket juttattak.

Forrás: ScienceA tanulmányban vegetatív (autonóm) idegeket vizsgáltak, amelyek akaratlanul végzett életfolyamatainkat - például emésztés, izzadás - irányítják. Elsőként megnézték, hogy az állatokban kifejlődő prosztatadaganatokban milyen típusú idegek jelennek meg. Az idegrostok egyik típusa a tumorok korai fejlődésében játszott szerepet, méghozzá kétféle, a tumorsejteken előforduló béta-receptor aktiválásán keresztül. (A béta receptorokat onnan ismerhetjük, hogy ezekre hatnak a magas vérnyomás, a szívritmuszavarok és a szívelégtelenség kezelésében használt béta-blokkoló gyógyszerek - a szerk.)

Kiderült továbbá, hogy az idegrostok másik típusa a tumorsejtek áttétképző hajlamát - vagyis a daganat agresszivitását - növeli. Ezek az idegrostok nem a béta-receptorokat, hanem a tumorsejtek kolinerg receptorainak egyik típusát aktiválták. A tumorokban és közvetlen környezetükben megjelenő idegrostok tehát kétféleképpen is hatottak a fejlődő tumorokra - mondta Claire Magnon a Science riporterének kérdésére

(A fenti képen a prosztatarákos egerekben kialakult csontáttétek látszanak - fehér nyilakkal jelölve. Ezek nem alakultak ki akkor, ha gátolták a kolinerg receptorokat. Forrás: Science)

Az idegrostok sűrűsége előre jelezheti a prosztatarák agresszivitását

A kutatók emberekkel kapcsolatos adatokat is szerettek volna. Ezért olyan tumormintákban is felmérték az idegrostok sűrűségét, amelyek agresszív és nem agresszív daganatokkal rendelkező betegektől származtak.

Kiderült, hogy az alacsony kockázatú daganatokhoz képest mindkét fajta idegrost jóval nagyobb sűrűségben volt jelen az agresszív viselkedésű daganatokban. A kezelésekre való gyenge reagálás ugyancsak összefüggést mutatott a nagy idegrost-sűrűséggel, ahogyan a prosztatarák specifikus antigén (PSA) szintjei is. Az idegrostok sűrűségét ez alapján a prosztatarák agresszivitásának új jelzőjeként is lehetne alkalmazni - véli Claire Magnon.

Hogyan lehetne mindebből újfajta terápiát fejleszteni? Az epidemiológiai vizsgálatok szerint azokat a prosztatarákos betegeket, akik a béta-blokkolók összes béta-receptortípusra ható változatát szedték, jobb túléléssel lehetett jellemezni. Ebből kiindulva lehetséges lenne, hogy a béta-receptorok 2-es és 3-as típusát gátolva csökkentsék az áttétképző hajlamot, illetve annak valószínűségét, hogy a daganat visszatérjen a sebészeti vagy a hormonális beavatkozást követően.

A vizsgált egerekben - a kolinerg receptorok gátlásával - már sikerült megakadályozni a tumorok közeli nyirokcsomókra történő átterjedését. Ha pedig kémiai úton pusztították el a receptorokat aktiváló idegrostokat, a tumorok eleve ki sem alakultak - teszi hozzá a Nature News beszámolója.

David Rowley, a houstoni Baylor College of Medicine rákkutatója úgy véli: a tanulmányban leírt idegrostok a többi szolid tumornál (tömör szövetekből álló, szilárd és nem üreges daganatok) is hasonlóan viselkedhetnek, ezért mindenképp érdemes mélyebben kutatni ezt a területet.

Forrás:

Nerve growth stimulates prostate cancer 

Science Magazine Podcast Transcript, 12 July 2013 

Autonomic Nerve Development Contributes to Prostate Cancer Progression 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.