Lendület program: élvonalbeli kutatások elindítására is lehetőség nyílik Szegeden

Daganatok.hu 2015. június 2.
Megosztás:

Hat év németországi kutatómunka után néhány éve tért haza Mátés Lajos biológus-rákkutató, hogy a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Szegedi Biológiai Kutatóközpont Genetikai Intézetében új kutatócsoportot hozzon létre. A Lendület programnak köszönhetően most élvonalbeli kutatások elindítására is lehetősége nyílt Szegeden.

Bár a rák genomunk betegsége, a legtöbb daganattípus kialakulását a környezeti tényezők markánsabban segítik elő, mint az öröklött genetikai adottságok, legalábbis ezt mutatják a legújabb vizsgálatok - mondta az Mno.hu-nak Mátés Lajos.

A biológus kifejtette: nem olyan régen jelent meg egy tanulmány, amelyben 45 ezer egypetéjű és kétpetéjű skandináv ikerpárt hasonlítottak össze rák-előfordulási gyakoriság szempontjából. Az egypetéjű ikrek predesztináló genetikai háttere ugyanaz, viszont a különböző életmódbeli faktorok révén különböző környezeti tényezők érik a testvéreket. Az ikerkutatás azt mutatja, hogy az esetek domináns többségében a környezeti és életmódbeli faktorok eredményezik, hogy amíg az ikerpár egyik tagjánál kialakul valamilyen rák, addig a másiknál sohasem.

Mátés Lajos szerint egy-két kiemelkedő esetet kivéve - ilyen például a BRCA-gén öröklött mutációja, amelyről korábban Angelina Jolie emlőeltávolító műtétje kapcsán mi is beszámoltunk - nem sok olyan örökletes genetikai eltérés van, amely nagymértékben megemelné a rák előfordulási valószínűségét.

Egy nemrég felfedezett mechanizmust vizsgálnak

Mátés Lajos és csapata egy olyan nemrég felfedezett mechanizmust vizsgál, amely különböző környezeti hatásokra képes mutációkat létrehozni testünk sejtjeiben, és azt, hogy ennek a mechanizmusnak az abnormális aktiválódása milyen mértékben hozható összefüggésbe a rák kialakulásával. Ha ezt sikerrel feltárják, hatékonyabb lehet a prevenció és a rákgyógyítás is.

Mátés Lajos a rákgyógyítás jövőjéről ezt mondta: jelenleg is rengeteg reménykedésre okot adó, egérkísérletekben nagyon hatékonynak bizonyuló gyógyászati eljárás van fejlesztés alatt, de már vannak olyan terápiák is, amelyek klinikai teszteken is nagyon hatékonynak bizonyultak.

Ilyen például az úgynevezett "CAR T-cell" terápia, amellyel 80 százalék feletti gyógyulási arányt tudnak elérni sikertelen kemoterápiás kezelésen korábban már átesett, B-sejtes leukémiában szenvedő betegeknél. Annyi bizonyos, hogy a betegek egy ilyen terápia után 100 százalékosan teljes életet élnek. Valóban van tehát remény, hogy a daganatos megbetegedések és a kutatók harcában az utóbbi kerül ki végre győztesként - véli Mátés Lajos.

(MNO

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: