Megtaníthatóak-e egy beteg immunsejtjei a ráksejtek felismerésére?

T-sejtek támadnak meg egy ráksejtetT-sejtek támadnak meg egy ráksejtet
Daganatok.hu 2016. május 27.
Megosztás:

Ha a beteg saját immunsejtjei nem tudják felismerni és legyőzni a rákos daganatot, másvalakinek a sejtjei képesek lehetnek erre - írja a Netherlands Cancer Institute beszámolója arról a tanulmányról, amely nemrég a Science-ben jelent meg. A rák immunterápiás gyógyításában új irányt kijelölő vizsgálatban egészséges donorok T-sejteit tanították meg a melanomasejtek felszínén található fehérjék felismerésére.

Ton Schumacher és Johanna Olweus arra szerettek volna választ kapni, hogy lehetséges lenne-e egy "kölcsövett immunrendszerrel" küzdeni a tumorok ellen. A gyakorlatban ez azt jelentené, hogy nem a beteg saját T-sejtjei fogják felismerni és elpusztítani a daganatsejteket, hanem egy egészséges donorból származó "külsős" T-sejtek, amelyeket előzetes megtanítanak rá, hogy miként ismerjenek fel célzottan bizonyos fajta daganatsejteket.

Ehhez három betegből vett melanomasejteket használtak, amelyeket a betegek saját T-sejtjei nem voltak képesek daganatos sejtekként érzékelni. A daganatsejtek felszínén megjelenő jellegzetes fehérjéket előállító DNS-darabokat ezután egészséges donorok immunstimuláló sejtjeibe ültették: ennek hatására sejtkultúrában olyan immunsejteket sikerült létrehozni, amelyek célzottan képessé váltak rá, hogy felismerjék a betegek melanomasejtjeinek hibás fehérjéit.

Ezt követően ezeknek az immunsejteknek azon DNS darabjait izolálták, amelyek a ráksejtek fehérjéit felismerő receptorok létrehozásáért felelősek. Ezeket a DNS-darabokat a betegek immunsejtjeinek genetikai állományába illesztették, így végül ezek a sejtek is képessé váltak a daganatsejtek felismerésére:

Az ötletes eljárást bemutató angol nyelvű ábra nagyobb méretben

"A három páciens közreműködésével végzett vizsgálat kimutatta, hogy a donor segítségével kiváltott immunválasz alapelve helytálló, azonban még sok kutatást kell elvégezni, amíg valóban segíthet majd a betegeknek ez az eljárás", mondta Johanna Olweus, az Oslói Egyetemi Kórház kutatója.

(MedicalXpress

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: