Teljes tünetmentességet értek el áttétes bőrrákban

Daganatok.hu 2010. december 10.
Megosztás:

A bőrrák egyik fajtája, a melanoma jelenleg az egyik legkevésbé kezelhető rákfajta. Most egerekben sikerült olyan eredményt elérni, ami alapján a génterápia hatásosnak tűnik a rák legyőzésében. A melanomás betegből vett gént egerek vérképző őssejtjeibe ültetve, majd a sejteket a beteg állatokba visszajuttatva teljes tünetmentesség alakult ki.

A melanoma a bőrrák legveszélyesebb formája. A betegeknél gyakran képződnek áttétek, és sokan a diagnózist követő egy éven belül meghalnak. Igen nehezen kezelhető daganattípusról van tehát szó, így minden apró részsiker komoly reményt jelent a jövőre nézve. Az Indiana Egyetem kutatócsoportja egerekben próbált ki egy olyan eljárást, amely a melanoma teljes visszaszorulását, orvosi szóval teljes remissziót eredményezett.

A kutatók elsőként egészséges egerek csontvelőiből izoláltak vérképző őssejteket, amelyek a vér és az immunrendszer sejtjeit hozzák létre. Ezt követően egy melanomás betegből vettek daganatos szövetmintát. A tumorsejtekből egy olyan gént izoláltak, amely ismerten melanomaellenes tulajdonsággal rendelkezik. A gén által termelt fehérje ugyanis képes rá, hogy felismerje azt a fehérjét, amely kifejezetten a melanoma tumorsejtjeire jellemző. Az immunrendszer sejtjei - a daganatos sejtek azonosítását követően - már felvehetik a harcot a tumorral.

Az úgynevezett T-sejt receptor gént egy vírus segítségével juttatták be azokba a csontvelői őssejtekbe, amelyek a még egészséges egerekből származtak. Az állatok bőre alá eközben melanomasejteket fecskendeztek, vagyis olyan állatmodellt hoztak létre, amellyel utánozható az áttétes melanoma. A génmódosított őssejteket már ezekbe az állatokba juttatták be. A beavatkozást követően az áttétek teljesen eltűntek, és az egerek további élettartama alatt sem jelentek meg újra. Mindezt anélkül sikerült elérni, hogy az állatoknál rákellenes vakcinát (aktív immunterápia) vagy az immunműködést serkentő egyéb kezelést végeztek volna - írja a Journal of Clinical Investigation című folyóiratban megjelent tanulmány.

"A génmódosított őssejtek visszajuttatása az immunrendszer sikeres megújítását eredményezte a beteg állatokban. Ez azért jelentős eredmény, mert az eddigi immunterápiás próbálkozások csak részleges sikereket hoztak. A vérképző őssejtekre épített génterápia talán előrelépést hoz majd a melanomás betegek kezelésében" - mondta Christopher E. Touloukian kutatásvezető. Az eljárás biztonságosságát vizsgáló első fázisú klinikai vizsgálatot 2011 végén fogják megkezdeni. Ebbe 12 áttétes melanomában szenvedő beteget vonnak majd be

* * *

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: