Újabb fontos eredmény a legfontosabb daganatelnyomó gén tumorellenes szerepéről

A telomerák a képen is látható kromoszóma végeinek ismétlődő DNS szakaszai: kiderült, hogy a p53-mal együttműködve ezen szakaszok is védenek a daganatok kialakulása ellenA telomerák a képen is látható kromoszóma végeinek ismétlődő DNS szakaszai: kiderült, hogy a p53-mal együttműködve ezen szakaszok is védenek a daganatok kialakulása ellen
Daganatok.hu 2016. január 18.
Megosztás:

Újabb fontos eredményt tettek közzé a legfontosabb daganatelnyomó gén, a p53 szerepéről: a genetikai állomány egységét szabályozó gén a kromoszómák két végén található rövid, többszörösen ismétlődő DNS-szakaszokkal, az úgynevezett telomerákkal is együttműködik a a tumorok kivédésében.

A p53 a legfontosabb daganatelnyomó gén a szervezetünkben: a genetikai állomány őrzőjének is nevezik, utalva ezzel a mutációk elleni védelemben játszott igen fontos szerepére. Ha a rák és a gének összefüggéseit nézzük, nincs olyan gén, amelyet alaposabban tanulmányoztak volna, mint a p53-at.

A rákok több mint fele esetében találtak eddig a p53-at érintő mutációkat, azaz a legtöbb tumor kifejlődéséhez és terjedéséhez az is szükséges, hogy a p53 működése hibás legyen.

A kromoszómavégek és a p53 kapcsolata

A p53 természetesen nem egyedül felelős a genetikai információ védelméért. Hasonló szerepük van a kromoszómavégek ismétlődő DNS-szakaszainak, a telomeráknak is. Azt azonban mindeddig nem sikerült leírni, hogy van-e kapcsolat a p53 és a telomerák DNS-védő funkciója között.

A Medical Online cikke által ismertetett kutatás szerint a válasz egyértelmű igen: a p53 arra is képes, hogy megakadályozza a DNS-hibák kialakulását és felhalmozódását a telomerák területén.

A fehérjék és a DNS kölcsönhatásainak vizsgálatával sikerült azonosítani a kromoszómavégek azon helyeit, amelyek képesek p53-at megkötni. Kiderült az is, hogy a kötődés következtében a p53 a DNS-hez kapcsolódó úgynevezett hisztonfehérjék egy speciális módosulását képes megakadályozni. Ez azért fontos, mert ha ez a módosulás hosszabb ideig is fennáll, akkor a sejt nem tudja kijavítani a DNS-szál töréseit. A p53 ezen kívül arra is képes, hogy megakadályozza a kromoszómavégek DNS-ének károsodásait, kettős védőhatásról van tehát szó.

A p53-ról folyamatosan sok új eredmény jelenik meg, legutóbb például az derült ki, hogy egy újfajta, kis molekulájú gyógyszer (PRIMA-1met), amely a meghibásodott p53-at aktiválja, hatékonyan gátolható a vastagbél ráksejtjeinek növekedése.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: