Újfajta daganatellenes hatóanyagok tesztelését kezdi meg az Országos Onkológiai Intézet

Képünk illusztrációKépünk illusztráció
Daganatok.hu 2015. március 10.
Megosztás:

Az Országos Onkológiai Intézet - egy hét fős konzorcium tagjaként - támogatást nyert az Európai Unió által finanszírozott Marie Skłodowska-Curie European Training Network (ETN) pályázati kiírásban. A HORIZON 2020 kutatási és innovációs keretprogramból támogatott, közel 3,75 millió euró összfinanszírozású "MAGICBULLET projekt" fő célkitűzése az újfajta daganatellenes hatóanyagok keresése lesz.

A program végrehajtásában - a konzorcium másik magyar partnerén (ELTE) felül - német (Bielefeld, Cologne), olasz (Milano, Como) és finn (Helsinki) akadémiai intézetek, valamint gyógyszerfejlesztő cégek (Heidelberg Pharma, Németország és Exiris, Olaszország) vesznek részt.

A MAGICBULLET ETN konzorcium - a partnerek főbb képességeire alapozva - a munkaterv végrehajtása során a tumorbiológia, a biokémia, a farmakológia, a szintetikus vegyészet, a gyógyszervegyészet, a spektroszkópia és a konformációanalízis eszköztárát fogják használni. 2015 és 2018 között 15 fiatal kutató kap lehetőséget a programhoz való csatlakozásra, ahol a hároméves képzésük alatt a konzorcium teljes, interdiszciplináris tudásbázisához hozzáférhetnek majd.

Miért magic bullet?

A manapság használatos daganatellenes hatóanyagok többsége igen toxikus, és az alkalmazásuk során gyakran súlyos mellékhatások lépnek fel. Azok a kémiai vegyületek, amelyek specifikusan, a tumorsejteken meglévő molekuláris struktúrákat ismernek fel, alkalmasak lehetnek a gyógyszerek irányított célba juttatására. Az ilyen címzést lehetővé tevő molekulákhoz kötött hatóanyagok lehetnek a "magic bulletek" - magyarra fordítva “varázsgömbök" - melyeket a Nobel díjas Paul Ehrlich (1854-1915, fiziológiai Nobel-díj, 1908) már meglehetősen korán előre vetített.

Az ETN MAGICBULLET projekt munkatervének sikeres végrehajtása során egy sor új peptid-gyógyszer konjugátumot fog fejleszteni és tesztelni, amelyek vagy már ismert, vagy újonnan leírt tumor-specifikus peptidekből és citotoxikus hatóanyagok összekapcsolásából fognak állni. Ezek a specifikus peptid-gyógyszer konjugátumok nagy dózisban alkalmazhatók, könnyebben bejutnak a daganatsejtekbe és az előállításuk is megoldott.

Az Országos Onkológiai Intézet a partnerek által előállított újfajta vegyületek tesztelését fogja végezni izolált tumorsejteken és kísérletes daganatokon állatmodellekben.

(Országos Onkológiai Intézet)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.

Hírek az Avemarról: