
Ősszel elindulhat végre az országos vastagbél-rákszűrés, melynek kezdőcsomagját a patikákban is átvehetik az érintettek - tudta meg a Népszava.
Hírek a szűrővizsgálatokról:
12,4 milliárd forint szűrőprogramokra és a kapcsolódó kampányokra
Czinke Krisztina másodjára is a felvette a rákkal való küzdelmet
32 ezer nő kap méhnyakszűrésre szóló meghívólevelet
Kellemesebbé tehető a mammográfiás vizsgálat
Ezer kistelepülésen lesz elérhető a méhnyakszűrés, 13 ezren vehetnek részt ingyenes vastagbélszűrésen
Háttéranyagaink:
A rákszűrés összeállítás kezdőoldala
Nőgyógyászati szűrőhelyek
Mammográfiás szűrőcentrumok
HPV-centrumok
A Népszavának Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke elmondta: úgy tudja szeptember-október hónapban már elérhető lesz a gyógyszertárakban az egységdoboz, amelyben benne lesznek a mintavételhez és annak továbbításához szükséges eszközök. Azt, hogy pontosan mi a teendő, hogyan kell használni az átvett csomagot, arról a gyógyszerészek is adnak felvilágosítást. Hozzátette: ehhez már készül kommunikációs segédlet is a szakemberek számára.
A tervek szerint ősztől a regionális szűrőközpontok értesítenék az 50-70 éveseket, hogy vegyék át a vastagbél-rákszűréshez szükséges csomagjukat vagy a háziorvosoknál, vagy a patikákban. A székletmintát mindenkinek magának kell majd a mellékelt borítékban postára adnia. Az eredményről a páciens, és a háziorvosa is kap értesítést. Akinek a székletében a labor vért talált, azokat arról értesítik, hogy keressék meg a háziorvosukat, akik segítenek a további kivizsgálásban, és odaadják a soron kívüli vastagbél-tükrözésre szóló beutalót. E vizsgálat elvégzésére 47 központot, megyénként két intézményt jelöltek ki.
A Népszava úgy tudja: az országos szűrőkampány keretében beutalt betegek vastagbéltükrözésének két héten belül meg kell történnie. Ehhez pénzt, és eszközöket is biztosítanak a programban. A jövő év végéig körülbelül 2,4 millió ember kaphat levelet.
(Népszava)
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.