Táplálásterápia

Megosztás:

A hatékonyabb terápia és a hosszabb túlélés érdekében a daganatos beteg kezelése során az egyénre szabott, a szervezet tényleges szükségletének megfelelő tápláltsági állapot fenntartására kell törekedni. Amennyiben a beteg ember már nem képes naponta hagyományos módon elegendő mennyiségű ételt magához venni, tápláltsági állapotának (további) romlását megelőzve speciális eszközök és gyógytápszerek alkalmazásán alapuló ún. mesterséges táplálást kell végezni.

Sokan és sokszor próbálták a mesterséges táplálás fogalmát betegközelibbé és érthetőbbé tenni. A mesterséges jelző miatt idegenkedést és bizalmatlanságot kiváltó kifejezés a mindennapi orvosi szóhasználatban gyakran előfordul.

Szervezetünk működéséhez tápanyagokra és az ebből származó energiára van szükségünk. Energiát igényel az is, ha csupán fekszünk, lélegzünk, dobog a szívünk, fenntartjuk testhőmérsékletünket, gondolkodunk, emésztünk, működik az immunrendszerünk. Az ehhez szükséges energiát nevezzük alapanyagcserének, amely a teljes testi és lelki nyugalomban, tíz órával az utolsó táplálékfelvétel után, kellemes hőmérsékletű szobában mérhető energiatermelés.

Az alapanyagcseréhez testtömeg-kilogrammonként 20-25 kilokalória (kcal) szükséges. Így például egy 60 kg-os középkorú nő alapanyagcseréjéhez szükséges energia 1200-1500 kcal naponta. A felkeléshez, munkánk elvégzéséhez, vásárláshoz, takarításhoz, közlekedéshez, sportoláshoz stb. az alapanyagcserén túl - a végzett tevékenység függvényében - további energiát igényel szervezetünk. Például egy középkorú, egészséges, dolgozó nő napi energiaigénye kb. 2000 kcal.

A láz, gyulladásos folyamat, kemoterápia, sugárkezelés vagy fertőzések miatt legyengült beteg ember energiaszükséglete jelentősen nő. Daganatos betegnél ezt csak fokozza, hogy a rákos sejtek a gazdaszervezetből veszik el a saját szaporodásukhoz szükséges anyagokat. Ennek következtében a beteg fizikai állapota tovább romlik és kóros soványság (cachexia) lép fel, ami miatt az anyagcsere még inkább fokozódik: a cukorraktárak kiürülnek, a zsírraktárak lebomlanak és a fehérjét cukorrá alakítja a szervezet.

Oncompass Medicine Precíziós Onkológiai Program

Az Oncompass Medicine molekuláris diagnosztikai laboratóriuma és információs központja a molekuláris diagnosztika legfrissebb eredményeit és módszereit alkalmazva igyekszik megtalálni a daganatos betegségben szenvedők számára az adott időpontban legmegfelelőbb kezelési lehetőségeket.

Miben tudunk segíteni?

A Precíziós Onkológiai Programunkban a személyre szabott onkológiai ellátás lehetőségeit mutatjuk be a daganatos betegek számára.

Minden daganatos megbetegedés genetikai eredetű, és számos, a daganatot okozó génhiba esetében már személyre szabott onkológiai kezelés adható. A molekuláris diagnosztika a daganatos betegség okát tárja fel, az azonosított génhibák alapján egy speciális onkológiai szoftver segítségével meghatározzuk a daganat támadáspontját (molekuláris célpont) és a célponttal összefüggésbe hozható személyre szabott gyógyszereket. A személyre szabott onkológiai ellátáshoz több feltételnek kell megfelelnie, ennek felméréséhez kérjen időpontot személyes konzultációra!

A személyre szabott kezelési terv minden olyan daganattípusban felállítható, amelyben az azonosított génhibáknak megfelelő kezelés elérhető.

Virtuális Molekuláris Tumor Board

A VMTB szolgáltatás keretében az Oncompass Medicine egyedülálló módon kezelőorvosok és onkoteamek számára biztosít szakmai támogatást annak érdekében, hogy betegeiknek a nemzetközi ajánlásoknak megfelelő, legkorszerűbb precíziós onkológiai ellátást nyújthassák.

Az Oncompass Precíziós Onkológiai Program keretében igénybe vehető szolgáltatás során rugalmasan igazodunk a klinikusi igényekhez, a hét bármely napján, különböző időpontokban biztosítunk lehetőséget az esetek megbeszélésére, amely az adatvédelmi előírásoknak megfelelően, biztonságos online platformon történik.

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.