A vastagbélrákszűrés a családorvosnál kezdődik

Brjeska Dóra 2015. március 13.
Megosztás:

A Van Holnap! Zsákos Alapítvány és Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve idén negyedik alkalommal rendezett közös tájékoztatót, mert a vastagbélrák megelőzhető, kezelhető és túl lehet élni.

A "Legyen egy Kék Napod!" programot minden évben március első péntekén rendezzük meg, célja a vastag- és végbéldaganatokkal kapcsolatos tudatosság erősítése.

Az eseményen dr. György István fővárosi kormánymegbízott elmondta: a Fővárosi Kormányhivatal elkötelezett a lakosság egészségi állapotának javításában, és a rendelkezésére álló eszközökkel támogatja a szervezett vastagbélszűrés megvalósulását.

Dr. Csányi Péter, az Egészségügyért Felelős Államtitkárság népegészségügyi főosztályvezetője kifejtette, hogy az elkövetkező időszak fejlesztési irányait meghatározó Egészséges Magyarország Stratégiában rögzített stratégiai célok elérésére a népegészségügy területén egyik fő prioritásként került nevesítésre a daganatos betegségek kockázatának csökkentése, korai felismerése és kezelése, ezen belül is a 65 évnél fiatalabb lakosság rosszindulatú daganatok miatti halálozásának 10%-kal történő csökkentése.

A vastagbélrák a nők és férfiak között is a második leggyakoribb daganatos halálok. Évente körülbelül 9000 új esetet regisztrálnak, és a statisztikai adatok szerint minden évben nagyjából 5000 ember hal meg a betegség következtében. Ezeken az adatokon csak odafigyeléssel, és a megfelelő információk átadásával lehet változtatni.

Hazánkban még nincs szervezett lakossági vastagbélszűrés, de ez nem szabad, hogy akadály legyen, ha valaki szeretné megóvni egészségét. Az egyik legegyszerűbb - és bárki számára a háziorvosnál vagy a gyógyszertárakban elérhető! - szűrési lehetőség a rejtett vér kimutatására szolgáló teszt. A székletvérteszt lényege, hogy a rákmegelőző állapotok, vagyis a polipok és a korai stádiumban lévő daganatok is vérezhetnek, ami szabad szemmel nem látható, a teszt azonban kimutathatja. Amennyiben a teszt nem negatív eredményt ad, további vizsgálatok elvégzésére van szükség.

A lehetőség - az OEP által támogatott formában - mindenki számára elérhető, csak néhány perc az életért. Mert a vastagbélrák megelőzhető, kezelhető, és túl lehet élni.

További információk:

Van Holnap! Zsákos Alapítvány 

* * *

A vastagbélrákszűrés a családorvosnál kezdődik

Megjegyzendő, hogy ha a székletvértesztnél pontosabb eredményt szeretnénk, vastagbéltükrözéses - kolonoszkópiás - vizsgálatra is elmehetünk. Erre egyrészt fizetős formában van lehetőségünk, másrészt - indokoltnak tartott esetben - a háziorvosunk írhat beutalót a vizsgálatra. Ilyen indokolt eset lehet, ha a vastagbélrák valamely kockázati csoportjába tartozunk (például a betegség családi halmozódása vagy bizonyos tünetek jelenléte esetén). Ilyenkor nem a kevésbé megbízható székletvértesztet, hanem egyből a vastagbél tükrözéses vizsgálatát javasolják a szakemberek.

Prof. dr. Wittmann Tibor a Szegedi Egyetem I. sz. Belgyógyászati Klinika tanszékvezetője, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság elnöke korábban így fogalmazott: a 2010-es európai gasztroenterológiai kongresszuson hivatalosan az került meghatározásra, hogy a vastagbélrákszűrés a családorvosnál kezdődik. Vagyis a bejelentkező beteg kórtörténetének (anamnézis) felvételével.

A háziorvosnak rá kell kérdeznie, hogy az adott személy családjában fordult-e már elő vastagbélrák vagy más daganatos betegség. Ha igen, az természetesen nem azt jelenti, hogy valakinek biztosan vastagbélrákja lesz, de a családban egyszer már megjelent daganat mindenképpen egy kockázatnövelő tényező. Ha pedig egy családban halmozottan fordult elő a vastagbélrák, akkor még nagyobb lesz a kockázat.

A kockázati tényezők másik csoportját a különféle tünetek jelentik: ilyen például a testsúlycsökkenés, az emésztési zavarok vagy a vérszegénység. Ezek úgynevezett figyelemfelkeltő tünetek, amelyek alapján szintén javasolt a vastagbél alaposabb vizsgálata.

Bővebb információk a vastagbélszűrés lehetőségeiről:

Kérdések és válaszok a vastagbélrákszűrésről 

Akár negyven százalékkal is csökkenhetne a vastagbélrák halálozási aránya 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.