Javultak az előrehaladott áttétes vastagbélrákos betegek életkilátásai

Daganatok.hu 2015. március 10.
Megosztás:

Hazánkban egyelőre nincs szervezett, meghívóleveles vastagbélszűrés. Modellvizsgálatokat az úgynevezett kétlépcsős szűréssel kapcsolatban végeztek, amit arra alapoznak, hogy a vastagbélben növő polip és rák is gyakran vérzik. Ez a kis mennyiségű vér szabad szemmel nem látható, laboratóriumi vizsgálattal azonban a székletből kimutatható. A székletvizsgálatot széles népesség bevonásával lehet elvégezni, és csak azoknak javasolnák a végbéltükrözést, akiknél a teszt polipra vagy rosszindulatú elváltozásra utaló mikrovérzés nyomait igazolja.

Az egészségügyi kormányzat tervei szerint jelenleg két projekt megvalósítása van folyamatban:

- Az E-alap terhére beszerzett szűrőtesztek felhasználásával az ország három megyéjében (Győr-Moson-Sopron, Heves és Nógrád megyék), önként vállalkozó 104 háziorvos közreműködésével, a háziorvosi körzetekben élő mintegy 20.000 veszélyeztetett korú (50-70 éves férfi és nő).

- A TÁMOP 6.1.3/A programból finanszírozottan, 117 háziorvosi praxis bevonásával, Csongrád megyében is elindult a szűrőprogram. A háziorvosok felkészítő képzését követően már elindult a megyében élő, veszélyeztetett korúak közül mintegy 13 000 fő szűrése.

Mindezek tapasztalatai - és a ráfordítható források - függvényében a szervezett vastagbélszűrés fokozatosan kerülhet országos bevezetésre - írja a Portfolio.hu cikke.

A legbiztosabb módszer a vastagbéltükrözés

Vastagbélszűrésre számos típusú - kisebb-nagyobb megbízhatóságú - székletteszt érhető el idehaza, a legbiztosabb módszer viszont a vastagbéltükrözés, amely során rögtön el is tudják távolítani a gyanús elváltozásokat - hangsúlyozza Lakos István, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke, aki maga is átesett a betegségen.

A kolonoszkópia érzéstelenítéssel, bódításban, sőt altatásban is elvégezhető. 50 év felett mindenkinek indokolt megcsináltatnia a vizsgálatot.

Megelőzhető halálesetek

100 ezer ember él közöttünk, akikben már ma ott van az a polip, ami a következő 10 évben vastagbélrákot fog okozni. Akiknél időben észreveszik, meg fognak gyógyulni vagy ki sem alakul náluk a rák. Akik nem jutnak el idejében vastagbéltükrözésre, meg fognak halni a betegségben - figyelmeztet Lakos István.

Civil szervezetünk évek óta sürgeti, hogy elinduljon az országos szintű vastagbélszűrési program. A rák azonban nem vár állami döntésekre, ezért minden 50 év feletti férfinak és nőnek azt tanácsoljuk: minden további halogatás nélkül menjenek el a háziorvosukhoz és intézzenek önmaguknak vastagbélszűrést!

Számottevően javultak az életkilátások

Jelenleg Magyarországon minden gyógyszer elérhető, ami ma Európában egy vastagbélrákos beteg életkilátásait javítani képes. A klasszikus kemoterápiák mellett betegtársaink megkaphatják a legkorszerűbb célzott terápiás gyógyszereket, infúzióban a daganatok érfejlődését gátló kezelést éppúgy, mint a ráksejtek szaporodását gátolni képes EGFR-gátló gyógyszereket.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tavaly arra is rugalmas megoldást talált, hogy azok az előrehaladott állapotú betegtársaink, akiknél más már nem segíthet, egy Európában is újnak számító tablettához is hozzájussanak.

Az előrehaladott áttétes vastagbélrákos betegeknek így számottevően javultak az életkilátásai: míg régen csak hónapokat élhettek, ma már évekkel meghosszabbítható az elfogadható életminőségben megélhető évek száma - foglalta össze a hazai helyzetet Lakos István.

Van Holnap! Zsákos Alapítvány

A Van Holnap! Zsákos Alapítvány 2015-ben negyedik alkalommal rendezte meg a "Legyen egy Kék Napod!" figyelemfelhívó megmozdulást egy vastagbélrák nélküli jövőért. Idén - első alkalommal - fotópályázatot is rendeztek: a beküldött fényképekre március 15-31-ig lehet szavazni az alapítvány Facebook oldalán.

A Van Holnap! Zsákos Alapítvány célja, hogy segítse, támogassa a vastagbélrákkal diagnosztizált betegek kezelését és a sztómával kapcsolatos tudnivalókat, gyakorlati tanácsadással és lelki támogatással segítve a gyógyulás folyamatát.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.