Kiderült, hogyan okoz húgyúti és veserákot a farkasalma

Farkasalma (Forrás: Carsten Niehaus/Creative Commons)Farkasalma (Forrás: Carsten Niehaus/Creative Commons)
Daganatok.hu 2013. augusztus 12.
Megosztás:

A farkasalmaféléket régóta - és még napjainkban is - alkalmazza a hagyományos kínai gyógyászat, annak ellenére, hogy a növényben található arisztolsav bizonyítottan rákkeltő hatású. A Science Translational Medicine-ben megjelent két új tanulmány most arra is magyarázatot adott, hogy az arisztolsav pontosan miként vezet a felső húgyutak, illetve a vesék daganatához.

"Nagyon sokan gondolják úgy, hogy ha egy anyag természetes eredetű, akkor az egyenlő azzal, hogy nem lehet veszélyes" - idézi a The Scientist Marc Ladanyi, a New York-i Memorial Sloan-Kettering Cancer Center kutatójának szavait, aki szerint a két új tanulmány az egyik legjobb példa arra, hogy ez nem így van.

A farkasalma (Aristolochia) rákkeltő hatásáról több mint egy éve olvashattunk, amikor kiderült: a hagyományos gyógyászatot kedvelő Tajvanon ennek a növénynek az elterjedt használata okozhatja az összes húgyúti rákos eset több mint felét. Tajvanon a népesség körülbelül egyharmada fogyaszt farkasalmát tartalmazó gyógynövény-termékeket, a felső húgyúti daganatok előfordulása pedig itt a világon a legmagasabb.

A farkasalmából származó arisztolsav gyakori összetevője a fogyást segítő, illetve az ízületi fájdalmakat enyhítő ázsiai gyógynövénykeverékeknek. A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) a rákkeltő anyagok egyes csoportjába sorolja a farkasalmaféléket tartalmazó gyógynövény-készítményeket: ez a besorolás azt jelenti, hogy a rákkeltő hatásra mára nemcsak állatkísérletekből, hanem embereket vizsgáló kutatásokból is elegendő bizonyíték gyűlt össze.

Sokkal több mutáció, mint amit a dohányzás vagy az UV-sugárzás okoz

Az eddig összegyűlt bizonyítékok alapján 2003-tól kezdődően több országban - köztük Tajvanon is - betiltották az arisztolsavat tartalmazó gyógynövény-készítmények forgalmazását. Ez azonban sajnos nem jelenti azt, hogy ezek a készítmények ne lennének elérhetőek: sok ázsiai és indiai országban még mindig alkalmazzák a növényt, és hiába tiltották be Kínában is, onnan is hozzá lehet jutni, például az interneten keresztül.

Mit tesznek hozzá az új tanulmányok a farkasalma rákkeltő hatásáról szerzett eddigi tudásunkhoz? A két kutatásban olyan felső húgyúti daganatokban szenvedő betegeket vizsgáltak, akikről ismert volt, hogy korábban rendszeresen fogyasztottak arisztolsavat tartalmazó készítményeket. Ezeknél a betegeknél a daganatsejtek teljes genetikai állományát átvizsgálták.

Kiderült, hogy a pontmutációk egyik fajtája - amelyben a DNS adenin (A) bázisának helyére egy timin (T) épül be - rendkívüli gyakoriságot mutatott a ráksejtek genetikai állományában. Ezt a mutációtípust korábban már összefüggésbe hozták az arisztolsavval, az azonban nem volt ismert, hogy az előfordulása ennyire gyakori. Az arisztolsav általánosságban sokkal több mutációt hozott létre a daganatsejtekben, mint a dohányzás tüdőrák esetén, vagy az ultraviola sugárzás melanoma esetén - írja a The Scientist beszámolója.

A dohányzás és az ultraviola sugárzás egyaránt olyan környezeti tényezők, amelyeknél teljesen egyértelmű, hogy milyen mutációtípusokat okoznak. Erről itt olvashat bővebben: Két újabb ráktípusban azonosították a genetikai állományban fellelhető összes mutációt

Kifejezetten az arisztolsavra jellemző mutációs mintázat

"Eddig azt hittük, a ráksejtekben kimutatható mutációk számában egyértelműen a melanoma vezet, itt azonban sokkal több mutációt találtak" - fűzi hozzá Elaine Mardis, a Washington Egyetem Genom Intézetének igazgatója. Összesen 1500 hibás gént sikerült azonosítani.

A tanulmányok újdonsága egy mondatban tehát az, hogy sikerült meghatározni az arisztolsav "genomikai ujjlenyomatát", vagyis azt a mutációs mintázatot, amely kifejezetten erre az anyagra jellemző. A húgyúti daganatokban szenvedő betegek kezelésére ez az eredmény nem lesz hatással, a daganatok minél korábbi felismerését azonban elősegíthetné azoknál, akik korábban fogyasztottak arisztolsavat tartalmazó készítményeket - nyilatkozta az egyik cikkszerző, Thomas Rosenquist.

Rosenquist és kollégái épp egy olyan tesztet fejlesztenek, amellyel a vizeletből vagy a vérplazmából is ki lehetne mutatni, ha a DNS-ben a fent említett mutációs mintázat van jelen.

Lehet-e összefüggés más daganattípusokkal is?

A kutatók - az eredmények hitelesítése érdekében - 19 olyan tajvani beteget is megvizsgáltak, akiknél szintén felső húgyúti daganat alakult ki, annak ellenére, hogy sosem fogyasztottak arisztolsavat tartalmazó készítményeket. A daganatsejtek mutációs mintázatát olyan betegekével hasonlították össze, akik korábban kapcsolatba kerültek az arisztolsavval. A megegyező daganattípus ellenére világos volt, hogy a két betegcsoport mutációs mintázata eltérő - írja a Science hírportálja.

Milyen más ráktípusokkal hozható összefüggésbe az arisztolsav? A felső húgyúti daganatok elsősorban a vesét érintik, ezért - némileg általánosítva - veserákról is beszélhetünk. A kutatók - más daganatsejtek vizsgálata alapján - azt is észrevették, hogy a májrákok egyes típusaira ugyancsak jellemző lehet a fent említett mutációs mintázat. Lehetséges, hogy a további rákgenomikai vizsgálatok újabb, az arisztolsavval kapcsolatban álló daganattípusokat is azonosítanak majd a jövőben.

"A két cikk legfontosabb üzenete, hogy a farkasalmafélék fogyasztása egyértelmű veszélyt jelenthet. A felső húgyúti daganatok, illetve a veserákok ezen esetei egészen biztosan megelőzhetőek lennének" - mondta egy másik cikkszerző, Steve Rozen.

* * *

Az eredeti cikkek:

Mutational Signature of Aristolochic Acid Exposure as Revealed by Whole-Exome Sequencing 

Genome-Wide Mutational Signatures of Aristolochic Acid and Its Application as a Screening Tool 

Kapcsolódó anyagok:

Common Herbal Supplement Linked to Cancer 

Cancer-Causing Herbal Remedies 

Növeli a veserák kockázatát egy népszerű gyógynövény 

Sokakat veszélyeztet egy gyógynövény 

A Science interjúja az egyik szerzővel, Bin Tean Teh-hel (MP3)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.