A szolnoki Hetényi Géza Kórház Onkológiai Központjában havonta mintegy 60 új beteg jelentkezik kezelésre. Az intézményben a gyógyszeres kezelések mellett szinte minden műtéti megoldás elérhető. Sugárkezelésre és egyes vizsgálatokra más kórházakba - például Debrecenbe és a fővárosba - irányítják a betegeket. Dr. Csőszi Tiborral, az onkológiai centrum megbízott vezetőjével többek között a környéken élők egészségi állapotáról és a gyógyítás minőségének fejlesztési lehetőségeiről beszélgettünk.
Mely területek lakóit látja el az intézmény?
A területi illetékességünkön élőket látjuk el, tehát egész Szolnok megye daganatos betegeit.
Milyen daganatos betegségeket kezelnek?
Minden szolid tumoros esetet ellátunk, a hematológiai betegeket pedig a kórház külön részlegén kezelik.
Mekkora az onkológiai osztály? Hány orvossal dolgoznak, milyen számban látnak el új betegeket?
Jelenleg hat orvosunk van. Ebből négy onkológus szakorvos, kettő szakorvosjelölt, és augusztustól ismét bővül az osztályunk létszáma egy szakorvosjelölt kollégával. Az osztályon 28 ágyunk van a benn fekvők számára, és további 9 a kúraszerű kezelésben részesülőknek. Naponta átlagosan 3-4 új beteget veszünk föl, és kb. 30-40 megkezdett kezelést folytatunk, ami azt jelenti, hogy 60 körüli havonta csak az új betegek száma, a régi visszajáró betegeinken felül. Hétköznapokon 80-100 százalékos az osztály kihasználtsága.
Milyen kezelések érhetők el az intézményben?
Kemoterápiában tulajdonképpen mindent nyújtunk, kivéve azokat a kezeléseket, amelyek az előírások szerint egyetemi tanszékhez kötöttek. Az ilyen terápiára szoruló betegeket az illetékes regionális centrumokba irányítjuk, illetve bizonyos ritka, speciális daganatok esetében az Országos Onkológiai Központba küldjük a betegeinket.
Sugárterápia nálunk nincs, betegeink oda mennek ezekre a kezelésekre, ahol leghamarabb tudunk számukra helyet biztosítani, de igyekszünk a földrajzi közelséget is figyelembe venni.
Az új, drága, célzott terápiás gyógyszereket mennyire tudják kihasználni?
Igyekszünk - a gyógyszerfelhasználásunk legfőbb gátja a gyógyszerkeretünk. Igyekszünk a racionalitás talaján maradni, tehát a drága, legkorszerűbb készítményeket azoknak a betegeknek adjuk, akiknél ezektől a szerektől valóban olyan hatást várhatunk, hogy műthetővé válnak, vagy az életkilátásaik lényegesen javulnak (és ők valóban meg is kapják). Ebben partner a kórházvezetés is, bár természetesen mi sem tudunk a jelen gazdasági viszonyoktól függetlenedni. Mindezek ellenére azt mondhatom, hogy a szakmaiság nem sérül, minőségi ellátást igyekszünk nyújtani.
Milyen sebészeti megoldások érhetők el helyben, a kórházban?
Beleértve az idegsebészetet és mellkas-sebészetet is, a kórházon belül tulajdonképpen minden sebészeti szakma rendelkezésünkre áll. Egyedül májsebészet nincs nálunk, az ilyen beavatkozást igénylő betegeket egyetemi centrumba küldjük.
Melyek a leggyakrabban kezelt daganatok? Előfordulásuk az országos átlagnak megfelelő?
Nem, az országos átlagtól eltérően nálunk nagy a tüdődaganatok aránya. Ez Szolnok, illetve Heves megye specialitása. Az ország középső és északi középső részében gyakoribb a tüdődaganat. Az is jellegzetesség, hogy előrehaladott stádiumú, elhanyagolt daganattal jelentkeznek a betegek az orvosnál, és ezzel gyakran a gyógyulás esélye is elvész.
Ennek oka az egészségnevelésben és a gondolkodásmódban keresendő. Ezen a területen, illetve Szolnok megyében nagyon sok a szegény ember, nagyon sok a szegény falu a környéken, és az itt megbetegedők anyagi erőforrások híján gyakran későn fordulnak orvoshoz, nem mernek táppénzre menni, illetve a szűrővizsgálatokon sem jelentkeznek. Sok betegünknek az is gond, hogy eljusson az orvosig... Ezzel nap mint nap szembesülünk.
Milyen a diagnosztikai háttér?
Van, ami helyben, van, ami nem, de minden elérhető, ami szükséges. Jó a kapcsolatunk a fővárosi Semmelweis Egyetem I. számú Patológiai Intézetével is.
A CT, az MR házon belül elérhető, a radiológiai osztállyal példaértékű a kapcsolat. A PET/CT, az izotóp diagnosztika házon belül nem elérhető, de ezekre is több helyre el tudjuk küldeni a betegeket: Debrecenbe, Kecskemétre vagy Budapestre, a betegek lakhelyétől függően. Helyben tulajdonképpen minden egyéb szükséges vizsgálat elérhető a diagnosztikus palettáról.
Van-e valamilyen speciális kezelési vagy diagnosztikai eljárás a kórházban?
Komoly angiológiai központ működik a kórházban, ennek keretében szelektív katéteres kemo-embolizációval foglalkoznak. Ez egy egészen magas szinten működő profil, amit részben terápiás, részben pedig palliatív jelleggel, például vérzéscsillapításra használunk.
Kik és hogyan döntenek a betegek kezeléséről?
Az onko-team állandó tagja az onkológus, a patológus, a radiológus és a sebész kolléga. Emellett, ha szükséges, jelen van a döntésnél pulmonológus, urológus is.
Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását?
A napi rutinban, mivel egyszerre csak egy beteget tudunk ellátni, valakinek mindig várakoznia kell, de igyekszünk ezt a lehető legkisebb időre csökkenteni, különösen a nagy törődést igénylő, elesett állapotú betegeinknél. A betegek előjegyzése a szakma szabályai szerint történik. A műtétet kiegészítő kezeléseket minél hamarabb igyekszünk megkezdeni, a palliatív kezelések esetében esetleg előfordul hosszabb várakozás, de ez semmiféleképpen sem több néhány hétnél.
Hogyan alakították ki a kórházi környezetet?
A szobák 2-3-4 ágyasak, illetve van egy egyágyas is. Oda gyakran olyan beteget helyezünk el, aki a kezelés következtében nagyobb fokban van kitéve a fertőzés veszélyének, emiatt el kell különíteni. Komfortosak a szobáink, tv-vel, vizesblokkal felszerelve. Az osztály egészében is jól felépített, komfortos, korszerűnek mondható. Onkológiának épült, annak lett berendezve, és ez nagy segítségünkre van, hiszen ez egy nehéz, sok esetben sok törődést, ápolást igénylő betegcsoport.
Milyen fejlesztések várhatók a közeljövőben?
Bár mindig lenne mit, a jelenlegi gazdasági helyzetben messzemenő, nagyívű fejlesztésekben sajnos nem gondolkodhatunk. Ennek ellenére igyekszünk technikai gépparkunkat, a betegek komfortjához hozzájáruló felszereléseket, berendezéseket folyamatosan megújítani, bővíteni. Ezen kívül örvendetes, hogy az orvoslétszámunk, fiatal, már alapszakvizsgákkal rendelkező kollégákkal bővül. Nagyon fontosnak tartjuk továbbá, hogy az ellátás minőségét minél inkább javítsuk, ehhez a kiválóan felkészült nővér- és adminisztrátori gárda nagy segítségünkre van. Arra is nagy hangsúlyt fektetünk, hogy naprakészek legyünk az orvostudomány mind elméleti, mind gyakorlati részében. Mindezekkel próbáljuk elérni, hogy betegeink, egy jól felkészült, empatikus személyzettel nagyobb esélyt kapjanak a gyógyulásra.
Az is célunk, hogy az új gyógyszerek a mi betegeink számára is mihamarabb hozzáférhetőek legyenek, tehát, ha bevezetnek egy új gyógyszert, akkor az gyakorlatilag azonnal elérhető legyen. Ebben, hála istennek, partner a kórház igazgatása is.
A betegek lelki kezelésére van szakemberük?
Pszichiáter kollégák segítségével, konzílium keretében oldjuk meg a lelki gondozást. Sajnos, az osztálynak önálló, főállású onko-pszichológus specialistája nincs, de talán ebben is lesz előrelépés a közeljövőben. Megkezdődött viszont az önkéntes segítők, illetve a betegklubok szervezése, mely nagy segítséget nyújthat betegeinknek, és akinek igénye van rá, részt vehet a kórház központi szervezésű istentiszteletein.
Rehabilitáció, gyógytorna, fájdalomambulancia van a kórházban?
Az osztályra rendszeresen járnak gyógytornász kollégák, akik részt vesznek az emlődaganatos betegek rehabilitációjában.
A betegek fájdalmának csillapítása az onkológiai ambulancián történik. Ha ambulanter nem megoldható fájdalomról van szó, felvesszük a beteget az osztályra, és itt állítjuk be a kezelését. Invazív fájdalomcsillapítással osztályunkon nem foglalkozunk, ha szükségessé válik, aneszteziológus kolléga segítségét kérjük.
Hogyan oldják meg a végstádiumú betegek ellátását?
Személyes véleményem, hogy az életet megkezdeni és befejezni is a szeretteink körében kellene. Lehetőleg otthon vegyen búcsút az élettől a beteg, ha ez a pillanata bekövetkezik. Nem vagyok híve annak, hogy egy krónikus osztályon fejezze be valaki az életét.
Nagyon jó a kapcsolatunk a különböző hospice szolgálatokkal, szakmailag kiváló munkát végeznek, mi pedig megadunk minden segítséget az otthonápoláshoz.
Vannak, akik nem szeretnének ezzel a lehetőséggel élni, inkább a kórházi elhelyezést kérik. Ők is kapnak tőlünk segítséget: általában a kórház krónikus betegeket ellátó részlegére tudjuk elhelyezni őket. A kisebb kapacitás és az aktív kezelések miatti nagy ágykihasználtság okán csak ritkán van helyünk magán az onkológián. Mindenesetre elmondhatom, hogy a betegeink kezét ilyenkor, ebben a nehéz helyzetben sem engedjük el.
A kiegészítő, illetve alternatív szerekről, terápiákról mit szoktak mondani?
Tudományos bizonyítékok híján én ezekkel szemben meglehetősen szkeptikus vagyok. Sajnos az életösztön nagy úr, és ebből nagyon sokan, nagyon jól megélnek... Sokakra mondhatjuk, hogy a haldokló betegek "vámszedői". Nagyon sok negatív, kifosztással egyenértékű példát tudnék sorolni, mikor a betegek állapota ráadásul egyáltalán nem javult.
A különféle étrend-kiegészítőkről el szoktam mondani, hogy legtöbbjükről nemhogy azt nem tudjuk, hatékonyak-e, de általában azt sem, hogy nem ártanak-e. Úgy gondolom, hogy olyan országokban, ahol minden héten fölfedezik a "rák ellenszerét", és a bulvársajtóban ez megjelenik, nagyon óvatosnak kell lenni. Sok-sok alternatív gyógymódról derült már ki, hogy inkább kárt okoz, mint használ.