A sejtekig hatoltak - Beszámoló a ,,Testközelben a Rák" kiállításról

2008. április 21.

Egyesek sokkolónak nevezték a Testközelben a Rák című kiállítást, holott a szervezők célja korántsem ez volt. Aki elment, valóban közelről szembesülhetett vele, mit jelent igazából, hogy egy anyag "rákkeltő", de ennél sokkal fontosabb, hogy tájékozottá válhatott a gyógyításban elért hihetetlen fejlődésről. A látványos interaktív kiállítás megnyitóján megtudtuk többek között, hogy egynapos szövettan-szolgáltatás indul az országban.

A kiállítás elsősorban azt a célt szolgálja, hogy mindenki megértse, hogyan alakul ki a rák - mondta a megnyitón a fő szervező Magyar Rákellenes Liga elnöke, Dr. Vasváry Artúrné. A Liga elnöke a tájékozott, "edukált" betegek szerepének fontosságát hangsúlyozta. "Aki eljön, megtudja, a károsnak nevezett anyagok valójában mit okoznak. Abban is bízunk, hogy aki a kiállítást megnézi, végiggondolja a saját egészségét" - tette hozzá Dr. Vasváry Artúrné.

"A rák gyógyításáért nem csak az orvos felel, hanem maga a beteg is" - hívta fel sokak figyelmét Matolcsy András, a Semmelweis Egyetem I. számú Patológiai és Kísérleti Rákkutató Intézetének igazgatója. "A szűrésre, illetve rendszeres kontrollra járás a beteg feladata - ahogy ezt a kiállítás pontosan megmutatja" - tette hozzá a professzor.

Mintegy 300 ezer ember él daganatos betegséggel az országban - áll a Nemzeti Rákellenes Programban, melyből Hámori Ildikó színművésznő olvasott fel részleteket a megnyitón.

Hatalmas fejlődés pár év alatt

Szentirmay Zoltán professzor, a Magyar Onkológusok Társaságának elnöke a hihetetlen mértékű fejlődésről beszélt: több - még néhány éve is halálos betegségnek számító - daganatfajta ma már igen eredményesen kezelhető. Az adatokról szólva elmondta, hogy az évi 60 ezer új beteg fele meggyógyítható. A professzor szavai szerint az onkológiai betegellátás specialitását az adja, hogy a különböző területen dolgozó orvosoknak együtt kell működniük minden egyes beteg kezelésében; az úgynevezett onko-teamek nélkül elképzelhetetlen lenne a hatékony gyógyítás. Ha nincs ilyen, "eltéved a beteg, szállítgatják ide-oda, és nem kapja meg a számára megfelelő terápiát" - magyarázta a professzor. Szentirmay Zoltán lényegesnek nevezte, hogy az alapkutatás és a gyógyítás közti kapcsolatot használják ki a legújabb gyógyszerek. A molekuláris terápiák már teljesen egyénre szabott, hatékony, és kevés mellékhatással járó kezelést jelentenek.

A célzott terápia nem csak az onkológiát forradalmasítja, hanem az egész orvoslást - mondta a megnyitón a kiállítást támogató gyógyszergyártó, a Roche nemzetközi ügyvezetője.

Pontos szövettan a terápia alapja

A patológiáról máig sokan azt gondolják, az csak a "hullákkal foglalkozó" tudomány, holott - hangsúlyozta Matolcsy András - minden egyes beteg szövettani vizsgálata alapvető eleme a gyógyításnak. A tudomány e területén elért fejlődésnek köszönhető, hogy ma már a szövetek "egyszerű" vizsgálata helyett egyre inkább a molekulák szintjén felfedezhető különbségekre koncentrálnak. Ez a tendencia az általános gyógyszerek helyett sejtekre szabott, célzott gyógyszerek alkalmazását teszi lehetővé.

Hamarosan - a tervek szerint idén május 1-től - egy napos szövettan szolgáltatást indítanak az I. számú Patológiai Intézetben - jelentette be Matolcsy András. A Daganatok.hu kérdésére annyit árult el elöljáróban ennek gyakorlati kérdéseivel kapcsolatban, hogy az extra szolgáltatásban az I. és II. számú Patológia teljes kara részt vesz, akik gyakorlatilag éjszaka, munkaidő után dolgoznak majd a vizsgálatokon. A professzor szavai szerint elméletileg bárki számára hozzáférhető lesz a szolgáltatás, de nem OEP által finanszírozott tevékenységről van szó. Matolcsy András azt is elmondta, hogy mindegyik ráktípusban van értelme ennek a fajta vizsgálatnak, hiszen a gyors diagnózis nem csak abban segít, hogy minél hamarabb a lehető legjobb kezelést kapja a beteg, hanem hogy megóvják az embereket a pszichés őrlődéstől, attól a bizonytalanságban töltött időszaktól, amíg nem tudják, mi van velük. A szövettani mintavétel továbbra is az "adott klinikákon" zajlik majd, és meglesz annak a külön logisztikája, hogy hogyan kerülnek a minták az I. Patológiai Intézetbe - tájékoztatott Matolcsy András. Azt is elmondta, hogy több felvevő helyük lesz, és gyorsposta szolgálatok segítségét is igénybe veszik majd.

Erőt és reményt adnak és kapnak

Dobolyi László, a Meggyógyulhatsz Egyesület elnöke a vastag- és végbélrák szűrésért folytatott - egyelőre kevés sikerrel járó - küzdelemről beszélt. A jelenleg is kemoterápiás kezelésekre járó elnök saját példájának tanulságaként azt mondta: "nem szabad feladni a küzdelmet, mert aki feladja, annak esélye sincs." Dobolyi azt is hozzátette: a betegség megváltoztatja az ember gondolkozását: az értékrendben előre kerül a segítés, az a cél, hogy más ne legyen beteg.

Sarnyai Eszter, a 34 éves modell saját pozitív példájáról mesélt, amivel reményei szerint sokaknak adhat erőt és bátorítást. Eszter könnyeivel küszködve beszélt tíz évvel ezelőtti betegségéről, hogy hogyan fedezte fel a limfómát, hogyan élte és dolgozta végig a 12 kemoterápiás kezelést, hogyan tette túl magát családja, barátai, és szakmatársai segítségével a betegség egyik - főképp a nők számára nehéz - velejáróján, a hajhulláson, kopaszságon. A résztvevők láthatták: Eszteren nyoma sincs a betegségnek, senki nem gondolná, hogy min ment keresztül a divatlapokból mosolygó szőkeség.

További részletek, képgaléria>>>

Részletes program, elérhetőség, nyitvatartás>>>


A cikket az alábbi címen találja: http://daganatok.hu/20080421-a-sejtekig-hatolnak-nezze-meg-a-testkozelben-a-rak-c-kiallitast