Bemutatjuk a Debreceni Egyetem onkológiáját

2009. január 12.

Évente 800-1000 új beteget kezelnek a Debreceni Egyetem Onkológiai Tanszékén, ahol a magas színvonalú diagnosztika háttér része az ország egyik PET/CT berendezése is. Szántó János tanszékvezető professzor mondta el a legfontosabb tudnivalókat a regionális centrumról.

onkológiai centrum adatlap
  • Elérhetőségek...
  • Részletes adatok...
  • Szolgáltatások...
  • Orvosok...
  • Térkép...
  • .... a debreceni onkológiai és hematológiai osztályt bemutató oldalunkon >>>

    Sugárterápia

    Debreceni Egyetem Sugárterápiás tanszéke az ország harmadik legnagyobb sugárterápiás centruma a fővárosiak után, 2000 márciusában vált le a Radiológiai Klinikáról.

    Sugárforrásai: két lineáris gyorsító, két kobaltágyú, röntgenterápiás és közelbesugárzó készülék. A négy sugárforrás összesen öt műszakjában látják el az asszisztensek a betegeket.

    Hét orvos, összesen hatvan szakember dolgozik a centrumban.

    2007-ben 20 ágyas fektető részleget alakítottak ki, azóta fekvőbetegeket is ellátnak.

    A napi betegforgalom átlag 200-250 beteg, amiből kb. 50 az ambuláns ellenőrzésre járó. A betegek 75-80 százaléka járóbeteg, akik átlag 80 km-ről járnak be.

    Kiket kezelnek, kiket irányítanak máshová?

    Regionális központként Szolnok megye, Hajdú-Bihar megye, valamint Szabolcs-Szatmár-Bereg megye lakosait látjuk el, illetve a határon túlról is érkeznek hozzánk betegek - az elmúlt négy évben 127 ezer beteget láttunk el. Valamennyi daganatos betegséget kezeljük az osztályon, kivéve a gyermek-onkológiai eseteket és a hematológiai kórképeket. A nőgyógyászati daganatos betegek nagyobb része nem hozzánk, hanem a nőgyógyászati klinika onkológiai részlegére kerül, illetve a tüdőtumorosokat is csak részben kezeljük a mi osztályunkon.

    Mekkora az onkológiai osztály?

    Hat orvossal dolgozunk, húsz fekvőágyunk van. Az onkológiában tulajdonképp nagy ambulanciára van szükség, fekvőágyakra csak nagyon alacsony számban, viszont emellett fontos a nagy hospice, ahol azok fekhetnek, akiknél aktív kezelésre már nincs lehetőség. Egy nagyon közeli programunkban kialakítunk egy húsz ágyas palliatív osztályt a végstádiumú betegek ellátására, de emellett is szükség van az otthonápolás rendszerére, hiszen a hospice csak így működhet.

    Diagnosztikában mi az, ami helyben elérhető?

    Az Egyetemen minden daganatdiagnosztikához szükséges eszköz és szakértelem rendelkezésre áll, molekuláris genetikai vizsgálatokat is végeznek a patológián, sőt, nálunk működik az ország egyik PET/CT berendezése. A jövőben szeretnénk olyan laboratóriumot kialakítani, ami genomikai kérdésekkel is jobban tud foglalkozni.

    Hematológia

    A Belgyógyászati Intézetben működő Immun-Hematológiai tanszéken történik a limfómák - ezen belül a Hodgkin limfómák -, myeloma, plazmasejt diszpláziák ellátása.

    Minden olyan kezelési lehetőség rendelkezésre áll, amit a modern, ún. "evidence based" (azaz bizonyítékokon alapuló) eljárások előírnak. Kemo-immunoterápiát végeznek, transzplantációra készülnek elő, őssejtet gyűjtenek.

    A klinika fennállásának elmúlt 25 évében jelentős számú - több, mint 700 - Hodgkin limfómás beteget kezeltek, a non-Hodgkin limfómások száma pedig ennek két-háromszorosa.

    A kétágyas kórtermekkel felszerelt fekvőbeteg osztály forgalma havonta kb. 60-70 beteg. A kedd kivételével minden nap működő szakrendelésen további 400-500 beteget látnak el.

    Négy hematológus szakorvossal dolgoznak, akiknek legalább egy további szakvizsgájuk is van: immunológiából, belgyógyászatból, illetve kardiológiából; az ötödik orvos most fog szakvizsgázni.

    Az osztály orvosai részt vesznek a magyar és a nemzetközi hematológiai fórumokon, kongresszusokon, vezetőségben, a szakmai kollégiumban, előadásokat tartanak, közleményeket jelentetnek meg.

    Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását?

    Az onkoteam döntés után a kezelést gyakorlatilag azonnal meg tudjuk kezdeni. Napi szinten viszont várakoztatnunk kell sajnos a betegeket. Hiába próbáljuk őket időre berendelni, a vizsgálatok húzódnak, nem lehet megoldani, hogy pl. közben ne legyek elérhető telefonon, hiszen más betegekkel kapcsolatban hívnak a kollégák, fontos kérdésekkel. Ezenkívül hiába van valakinek tízre időpontja, ha fél nyolcra ér ide a vonat... Az is probléma, hogy Magyarországon mindenki egy szinttel alacsonyabb munkát végez: például nekem kell az előjegyzéseket megszervezni professzorként - bárki megcsinálhatná, de csak velem állnak szóba. Több orvos, több rendelő kéne ahhoz, hogy javuljon a helyzet.

    Mennyire tartja fontosnak a betegek lelki kezelését - van erre külön szakember az intézményben?

    Van két szakember is: az egyik egy pszichológus, a másik egy pszichiáter. Tartunk betegklubot, itt működik a Rákbetegek Országos Szövetségének egy "lerakata", foglalkozunk a betegekkel, például tartunk közös teázásokat, hogy emberibb legyen a légkör.

    A kiegészítő, illetve alternatív szerekről, terápiákról mit szoktak mondani?

    A "hit hat"... Rengeteget tesz a betegség lefolyásában a psziché, ezt kell támogatni és azt kell erőltetni, hogy a hite meglegyen a betegnek. Sajnos épp ezzel élnek vissza a sarlatánok is: sok tízezer forintot kérnek a semmiért, pontosabban a hitért, a reményért.


    A cikket az alábbi címen találja: http://daganatok.hu/20090112-bemutatjuk-a-debreceni-egyetem-onkologiajat