Bemutatjuk a pécsi onkoterápiás intézetet

2009. június 22.

Évente mintegy 1500-2000 új beteget látnak el a Pécsi Tudományegyetem Onkoterápiás Intézetében. A társklinikákkal együtt műtéti, gyógyszeres és sugárterápiás téren is szinte minden daganatellenes kezelés elérhető a centrumban, a diagnosztikai vizsgálatok közül pedig csak a PET/CT-t nem tudják helyben elvégezni. Dr. Mangel Lászlóval, az Intézet vezető főorvosával beszélgettünk.

onkológiai centrum adatlap
  • Elérhetőségek...
  • Részletes adatok...
  • Szolgáltatások...
  • Orvosok...
  • Térkép...
  • .... a pécsi onkoterápiás intézetet bemutató oldalunkon >>>

    Kiket látnak el a pécsi onkoterápiás intézetben?

    Onkológiai kezelések szempontjából Pécs városára és Baranya megyére van területi ellátási kötelezettségünk, sugárterápia szempontjából Tolna megye lakosai is ide tartoznak. A vérképzőszervi megbetegedésben szenvedők külön osztályon, az I. számú Belklinika hematológiai részlegén kapják a gyógyszeres kezelést, hozzánk csak sugárterápiára járnak át.

    Mekkora az osztály?

    Tíz teljes állású és négy részállású orvossal dolgozunk, 55 ágy van az osztályon. Van két kúraszerű helyiségünk, és szükség szerint egy harmadikat is ki szoktunk alakítani - átlagban 20 kezelőszéket használunk, és napi 50-60 kemoterápiás kezelést végzünk. A sugárkezelések száma naponta 150 körül van, évente mintegy 1200-1500 beteg kap itt sugárterápiát. Az összes ellátottak mintegy fele - kb. 1500-2000 fő - új beteg az intézetben.

    Milyen kezelések érhetők el Pécsett?

    Az országban elérhető kezelések 99 százaléka Pécsett is elérhető. Tudomásom szerint a létező összes kemoterápiás kezelést el tudjuk végezni és sugárterápiás kezelésekből is szinte mindent. Van egy-két olyan speciális sugárterápiás beavatkozás - például az egésztest besugárzás és néhány szövetközi kezelés -, amire csak az Országos Onkológiai Intézetben, illetve Kaposváron van lehetőség. Van viszont olyan kezelés is, amit az egész régióban csak mi tudunk elvégezni: ilyen például a sztereotaxiás agyi besugárzás, ezen beavatkozást illetően egyébként országosan is az egyik legkomolyabb tapasztalattal bírunk.

    Három sugárterápiás készülékünk van: az egyik az ún. brachiterápiás utántöltő készülék (szövetközi, vagy üregi sugárkezelésekhez), ezen kívül van egy kobaltágyúnk, és egy nagyenergiájú, igen modernnek számító lineáris gyorsítónk.

    Műtéti ellátás szempontjából minden elérhető Pécsett, sőt, sok területen kiemelkedő színvonalú az ellátás. A társklinikák nagyon jól felszereltek és komoly szakmai háttérrel dolgoznak. Ellátnak daganatos betegeket az Idegsebészeti Klinikán, a Gégészeti Klinikán, az Urológiai Klinikán, az Ortopédiai Klinikán és a Sebészeti Klinikán, ahol külön mellkassebészeti részleg is van.

    Milyen diagnosztikai háttérrel dolgoznak?

    Diagnosztikai szinten is majdnem minden elérhető. A CT, az MR, és az izotóp labor rendkívül korszerűnek mondható. Pécsett van az ország az egyik legmodernebb MR készüléke, amivel ún. funkcionális MR vizsgálatokat, valamint molekuláris MR vizsgálatokat is lehet végezni. Egyedül PET/CT-nk nincs, ha ilyen vizsgálatra van szükség, Budapestre irányítjuk a betegeket.

    Kik döntenek a betegek kezeléséről?

    A betegek döntő többségének terápiájáról még az első kezelés előtt onkoteamen döntünk - minden egyes szakterülettel, társszakmával van közös megbeszélés. Van ún. belső onkoteamünk is, mikor az intézeten belül újra átbeszéljük az onkológus kollégákkal a teendőket, illetve a terápia részleteit.

    Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását?

    A kezeléseket egy-két héten belül, vagy akár - ha indokolt - egy-két napon belül el tudjuk kezdeni.

    A napi szintű várakozás viszont nehéz kérdés. Sajnos nincs túl sok helyük a várakozó betegeknek, különösen azoknak, akik kúraszerű kezelésre jönnek. Igyekszünk optimalizálni a helyzetet: az elmúlt két hétben például megkaptunk egy épületrészt a Nőgyógyászati Klinikától, amivel kicsit növelhetjük az Intézet területét, így csökkenthetünk a zsúfoltságon. Az egyes vizsgálatokra, kezelésekre való várakozás ideje változó; a betegszámtól és sok egyébtől függ. Ahol előre lehet tervezni az időbeosztást - például sugárterápiánál - ott jobb a helyzet.

    Hogyan alakították ki a betegek környezetét?

    A kórtermek többsége a magyarországi átlagnak megfelelő, az Intézet többi része, a szociális helyiségek is elfogadhatók. A legkisebb szoba kétágyas, a legnagyobb hatágyas, többnyire közös fürdőszobával. Egy-két helyen sikerült előrelépnünk a környezet szépítésében, a betegellátás körülményeinek javításában.

    Mit tudnak tenni a lelki kezelés érdekében?

    Van külön pszichológusunk, aki elérhető, ha valakinek lelki segítségre van szüksége. Emellett próbáljuk a lelki szolgálatot kiterjeszteni: foglalkozásokat szervezünk a betegeknek és a hozzátartozóknak. Hivatalosan kapcsolatban vagyunk a történelmi egyházakkal, így tudunk segíteni, ha ezzel kapcsolatos igénye van egy betegnek. Szeretnénk ezen a téren még inkább előrelépni, további pszichológusok, illetve szociális munkás segítségét bevonni.

    Hogyan és hol oldják meg a végstádiumú betegek ellátását?

    Sok beteg kerül hozzánk, akiknél az utolsó napok-hetek megoldása a feladat. Pécsett szerencsére jól működik a hospice hálózat, néhány napon belül lehetőség van a hospice elhelyezésre azoknál a betegeknél, akiknél erre szükség van.

    Mit szoktak mondani a kiegészítő szerekkel, illetve módszerekkel kapcsolatban?

    Azt szoktam kérni a betegektől, hogy a kezelőorvosuknak mindenképp mondják el, milyen alternatív megoldáshoz szeretnének fordulni. Vannak olyan helyzetek, betegségállapotok, amikor nem biztos, hogy szükség van bármiféle alternatív vagy természetgyógyászati kezelésre, de elfogadom, hogy néha a beteg és a hozzátartozó ilyesmihez nyúl. Azokat az eljárásokat, amik megnehezítik vagy késleltetik az orvosi kezelést, illetve komoly mellékhatásokkal járhatnak, természetesen nem támogatjuk.

    Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatók a közeljövőben?

    Két évvel ezelőtt történt meg a két pécsi onkológiai intézmény összeolvadása - ennek megvoltak a hátrányai, ugyanakkor pozitív, hogy koncentráltabb lett a Baranya megyei betegek ellátása, új ambulanciák nyíltak, új helyiségeket alakítottak ki. Szeretnénk a folyamatot folytatni, újabb vizsgálókkal, kezelőkkel, tágasabb kórtermekkel tovább javítani a betegellátást.

    Technikai fejlesztést is tervezünk, amire komoly lehetőség van az elkövetkező hónapokban, mind kemoterápiás oldalon, mind sugárterápiás oldalon. Remélem, a közeljövőben egy új sugárterápiás készülékkel is bővül az eszközpark. Hosszú távon egy PET/CT vizsgálóhely beállítása is indokolt lenne, hiszen a fejlett országokban 1-1,5 millió lakosra jut egy ilyen berendezés - sajnos rövid távon erre nincs meg az anyagi háttér.

    Tervezünk ezen kívül egy családszűrési ambulanciát, ahol azoknak a családtagoknak a genetikai vizsgálatát végeznénk el, akik fokozottan veszélyeztetettek a rák szempontjából.


    A cikket az alábbi címen találja: http://daganatok.hu/20090622-bemutatjuk-a-pecsi-onkoterapias-intezetet