Leggyakrabban emlődaganatos betegeket kezelnek a Szent Lázár Megyei Kórház Onkológiai Osztályán, akik közül szerencsére sokan korai stádiumban kerülnek orvoshoz, a megyében jól működő szűrési programnak köszönhetően. Az osztály a gyógyszeres kezelések nagy részét tudja biztosítani, és a sebészeti beavatkozások zöme is helyben történik. Sugárterápiára általában Budapestre kerülnek a betegek. Dr. Szőllősi Zsuzsannával, az osztályt több évtizede vezető főorvossal beszélgettünk.
Milyen betegeket lát el az osztály?
Nógrád megyét látjuk el - leginkább Salgótarján körzetéből valók a betegeink, a megye távoli részein élők általában a budapesti intézetekbe kerülnek.
A legtöbb daganatos betegnek helyben biztosítjuk a gyógyszeres kezelést, de például bizonyos hematológiai kórképekkel Budapestre irányítjuk a pácienseket. A tüdődaganatos betegeket a balassagyarmati kórház pulmonológiája, vagy a fővárosi Korányi Intézet vizsgálja ki, de ezután, ha a beteg szeretné, kaphatja nálunk a kemoterápiás kezelését. Sugárterápiára és ellenőrző vizsgálatokra Budapestre kerülnek a tüdőtumorosok.
Mekkora az osztály?
Húsz ágyunk van, jelenleg két klinikai onkológus szakorvos és egy belgyógyász rezidens dolgozik az osztályon. A hematológiai betegek ellátására hetente egyszer jár le hozzánk a fővárosi Szent László Kórházból Reményi főorvos úr. Az onkológiai gondozóba is ketten, az osztály orvosai járunk át délutánonként, ez a mellettünk lévő rendelőépületben van.
A fekvőrészleg mellett kúraszerű ellátóhelyünk is van - itt speciális fotelokban, vagy ágyban kapják meg délelőtt a betegek az infúziót, aztán hazamehetnek.
Milyen kezelések elérhetők Salgótarjánban, mi az, amire máshova irányítják a betegeket?
A gyógyszeres terápiák zömét tudjuk biztosítani, de nem mindent, mert vannak olyan gyógyszerek, amiket csak arra kijelölt központok adhatnak.
A sebészeti beavatkozások - például a nőgyógyászati, urológiai műtétek - nagy része helyben megoldható, ha valamit nem tudnak elvégezni a sebészeink, akkor a megfelelő helyre irányítják a beteget. Az agydaganatos betegekhez Budapestről jár le egy idegsebész kolléga, a kivizsgálás az ideggyógyászaton történik, a további ellátásukat pedig a fővárosban végzik. Májműtétre szintén Budapestre irányítjuk a betegeinket, a fej-nyak sebészeti beavatkozások az Országos Onkológiai Intézetben, vagy az Uzsoki Utcai Kórház gégészetén, illetve fej-nyak sebészetén történnek.
A hólyagrákok helyi kezelését, illetve a prosztatarákok hormonkezelését az Urológiai Osztály végzi, de ha további kezelésre is szükség van, a mi segítségünket szokták kérni.
Sugárterápiára Budapestre, zömmel az Uzsoki Utcai Kórházba küldjük a betegeket.
Mik a leggyakrabban kezelt ráktípusok és milyen stádiumban szoktak idekerülni a betegek?
Emlődaganattal találkozunk leggyakrabban - a szűrőprogram orvosai nagyon lelkiismeretesen dolgoznak nálunk, jól működik a program, sok beteget szűrnek ki még idejében, korai stádiumban. A sebészünk szintén nagyon jó, régóta együttműködik az emlőteam orvosaival.
Bélrendszeri daganatból is sok van - őket is helyben operálják, az utókezelésükben pedig igyekszünk kihasználni az új terápiás lehetőségeket is.
A tüdőtumoros betegek sajnos sokszor akkor kerülnek hozzánk, amikor már valamilyen áttét hívja fel a figyelmet rá, hogy "keresgélnünk kell". Ilyenkor általában elég kevés már a lehetőségünk.
Milyen diagnosztikai háttérrel dolgoznak?
Helyben elérhető a CT, és azzal biztattak, hogy ebben az évben MR gépünk is lesz. Ez utóbbi igen sokat segítene, bővülnének a terápiás lehetőségeink és a várakozási idő is lerövidülhetne. Most Budapest különböző intézményeibe, illetve Egerbe szoktuk küldeni a betegeket MR vizsgálatra.
Izotóp vizsgálati lehetőségünk tavaly óta van; szeretnénk izotóp terápiát is bevezetni.
Két patológussal dolgozunk; molekuláris genetikai vizsgálatra az Országos Onkológiai Intézetbe szokták továbbítani a mintákat. A hematológiai betegek szövettani vizsgálatát a Szent László Kórházban végzik.
PET/CT vizsgálatra Budapestre kerülnek a betegeink.
Kik döntenek egy-egy beteg kezeléséről?
Onkoteam megbeszélésen döntünk a kezelésekről - ezeken részt vesz Telekes András főorvos úr is a budapesti Bajcsy Kórházból. Sugárterapeuta nincs jelen a heti megbeszéléseken, a betegeket az Uzsoki Utcai Kórházba szoktuk küldeni sugárterápiás konzíliumba.
Mennyire tudják elkerülni a betegek várakoztatását?
A kezelésre nem kell várni, a döntés után egy héttel meg szoktuk tudni kezdeni. A napi programban az infúzióra szoruló betegeké az elsőbbség - róluk döntünk, őket vizsgáljuk, kezeljük először. Utánuk jöhetnek azok, akik más miatt jöttek - emiatt szokott lenni várakozás; betegtájékoztató anyagokat, újságokat rakunk ki, hogy "gyorsabban teljen az idő".
A környezetet hogyan alakították ki?
Odafigyelünk rá, hogy legyenek színek, képek, virágok mindenhol, ne árasszon szomorú hangulatot a folyosó és a szobák. Nincsenek nagy távolságok, nem kell a betegeknek messzire gyalogolni semmihez, és elég tágasak a folyosók, ajtók is, tolókocsival is el lehet férni.
A 2, 4 és 5 ágyas kórtermekben van külön vizes blokk, az egyágyas szobákból kettőhöz tartozik egy fürdőszoba, illetve wc.
A betegek lelki kezelését hogy oldják meg?
Van a házban pszichológus, akinek szükség esetén tudunk szólni, de erre ritkán kerül sor. Ha a betegekkel való beszélgetésünk során úgy ítéljük, hogy szorosabb kontrollra van szükség, esetleg már depresszió alakult ki és szakember irányítását igénylik, akkor át szoktuk küldeni őket az ideggondozóba, és ott foglalkoznak velük.
Van lelki gondozó is a házban, aki a hívő lelkekkel foglalkozik - ez a haldokló betegeknél szokott segítséget jelenteni.
A végstádiumú betegek ellátását hol, illetve hogy oldják meg?
Van hospice szolgálat a városban, ez az innét elengedett betegek ellátását otthonápolásban oldja meg. Ha kell, mi levesszük otthon a vért, sőt, akár infúzióra is adok engedélyt, hogy a nehezen mozgó, fájdalmakkal küzdő betegeknek ne kelljen bejönniük. A kiegészítő gyógyszereket meg tudjuk beszélni a háziorvossal, hogy elviselhető legyen a beteg számára a világ.
Ha van helyünk, az osztályra is felvesszük ezeket a betegeket, de mindig az aktív kemoterápiában részesülőké az elsőbbség. Nagyon rossz érzés egy évek óta idejáró betegnek azt mondani, hogy nincs helyünk...
Fájdalomcsillapítással hol foglalkoznak?
Fájdalomambulancia még nem működik a kórházban, de remélhetőleg előbb-utóbb fog. Ha valaki invazív fájdalomcsillapításra szorul, azt Embey-Isztin Dezső főorvos úrral, az Országos Onkológiai Intézet Fájdalomambulanciának vezetőjével szoktuk megbeszélni, hozzá szoktuk küldeni a betegeket.
Kiegészítő, alternatív szerekről, módszerekről mit szoktak mondani?
Én azt szoktam mondani, hogy mindenki lelke szerint döntse el, mit választ. Az ilyen szereknél általában a fő cél a pénzszerzés - nem adok tanácsot csak azért, hogy valamelyik cég profitja nőjön... Egyedül az Avemart szoktam javasolni, mert arról tudományos vizsgálatok jelentek meg, hogy több betegnek az állapota javult a szedése alatt és mellékhatása nem volt. Azt mindenképpen szoktam kérni, hogy a citosztatikus kezelés idején inkább semmit ne szedjenek, mert akár a terápia hatékonysága is csökkenhet.
Milyen fejlesztések történtek, illetve várhatók a közeljövőben?
Nagyon jó, hogy felépült ez a részleg, és itt nyithattuk meg az osztályt - előtte, a kórházátalakítás ideje alatt "vándoréletet" éltünk.
Amire még nagy szükség lenne, az egy hospice otthon, illetve ahol a palliatív ellátást igénylő betegeket megnyugtatóan el tudnánk helyezni házon belül - többen szorulnának ilyen kezelésre, mint amennyivel jelenleg tudunk számolni.