Élj újra! Versenyben a rákkal - Az ötödik adás videófelvétele

Daganatok.hu 2011. június 3.
Megosztás:

A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. május 31-én ötödször jelentkezett az "Élj Újra!" ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor a Digi Televízió Infocsatornáján. Az ötödik adásban a stáb ellátogatott a SOTE Radiológiai és Onkoterápiás Klinika "Nyílt nap az emlőrák ellen - a személyre szabott terápia fontossága" című rendezvényére, amelyet május 28-án délelőtt 10 órától délután 3 óráig tartottak a klinika kertjében.

A rendezvényen kiscsoportos beszélgetések keretein belül több helyszínen, külön sátrakban, párhuzamosan volt lehetőség személyes konzultációra klinikai onkológus, sebész, plasztikai sebész, sugárterapeuta, patológus, radiológus, dietetikus, pszichológus szakértőkkel, valamint az onkológiai betegek ápolásában igen nagy tapasztalatra szert tett nővérekkel, ápolókkal.

Műsorunkban megszólaltattuk a különböző szakterületek képviselőit, a klinikai onkológus dr. Dank Magdolna egyetemi docens és dr. Torgyik László, a patológus dr. Kulka Janina egyetemi tanár, a radiológus dr. Bánsághi Zoltán főorvos és dr. Székely Borbála, a plasztikai sebész dr. Kelemen Péter, a klinikai sebész dr. Molnár István és az onkopszichológus Rohánszky Magdolna személyében. Megszólaltattunk gyógyult betegeket is. Végül megismertettük a nézőket egy különleges divatbemutató részleteivel is, az adás utolsó részében pedig ismét főztünk.

Bepillantást nyerhettek a nézők egy - a rendezvényen spontán, kérdésre válaszolva lefolytatott onkoteam megbeszélésbe, amelyen prof. dr. Kulka Janina patológus magyarázta el az áttét folyamat jelentőségét, és emelte ki az emlőrák gyógyíthatóságát.

Dr. Dank Magdolna onkológus a család és a környezet szerepéről beszélt: nem szabad, hogy csak a nők problémája legyen ez a betegség, mert a család és a szélesebb család a társadalom segítsége nélkül nem lehet leküzdeni. Fontos, hogy a partner, hogyan áll hozzá, amikor a betegség a nőiességük szimbólumát a keblüket támadja meg a nőknek, az esetleges elvesztésével járó félelemmel, pedig jön a plasztikai sebész, és olyan két szép melle lehet a hölgynek, amit mindig is szeretett volna…

A műsorban megszólaló gyógyult betegek mindegyike kiemelte, hogy mennyire fontos az előírt kezelések elfogadása és a hit, hogy meggyógyulhatunk.

Dr. Molnár István klinikai sebésztől megtudtuk, hogy lassan elmosódnak a határok a klinikai emlősebészet és a plasztikai sebészet között - a klinikai sebészet is egyre inkább az emlő-helyreállítás irányába halad, a sebész teamben plasztikai sebész is részt vesz.

Hagyományainkhoz híven megismertünk egy betegszervezetet is - a Százszorszép Hastáncklubot - kiknek tagjai az egyáltalán nem szokványos hastánccal regenerálják önmagukat. Vezetőjük Szalai Márta - az Országos Onkológiai Intézet emlőrekonstrukciós műtéteket végző sebészeti osztályának vezető főnővére - elmondta, hogy hat évvel ezelőtt hozta létre a hastáncklubot azzal a céllal, hogy a rehabilitáció során segítsen a betegek nőiességének hangsúlyozásában.

Ebben az adásban is főztünk, "A megelőzés konyhában kezdődik" című főzőtanfolyamunk sorozatában most kukoricás túrógombócot készítettünk el Kisa Judit dietetikus irányításával. Megtudtuk, hogy miért fontosak étrendünkben a gabonák.

Kukoricás túrógombóc

Hozzávalók: 15 dkg (2 dl) kukoricadara, 25 dkg félzsíros tehéntúró, méz, dió, mandula vagy mák

A kukoricadarát fél liter forrásban lévő vízbe habarjuk habverővel, majd fakanállal kavargatva kis lángon egészen sűrűre főzzük. Még forrón belekeverjük a villával összetört túrót. Két kanál segítségével azonnal galuskákat formázhatunk a masszából. Ha kicsit kihűlt, vizes kézzel gombócokat gömbölygethetünk belőle. Fogyaszthatjuk hagyományos gombócként, morzsába forgatva, de tálalhatjuk darabolt dióval, mandulával, vagy őrölt mákkal megszórva. Tálalás előtt közvetlenül mézzel, vagy mézes öntettel locsoljuk meg. Elkészítési idő: 30 perc

Ötlet: Natúr formában köretként is finom zöldségételek vagy mártásos húsok mellé.

* * *

Regisztráljon és töltse ki kérdőívünket az adásról!

A LIVE AGAIN! "Élj Újból!" Rákellenes Alapítvány támogatásával 2011. április 5-én, Magyarországon egyedülálló ismeretterjesztő, tanácsadó-gondozó műsor indult a Digi Televízió Infocsatornáján. A műsor havonta két alkalommal jelenik meg a képernyőn, eddig 7 adást láthattunk. Az eddigi adások anyagát megtekintheti ezen az oldalon.

A sorozat nyári szünetet követő újraindítása előtt szeretnénk az Önök véleményét kérni a műsorral kapcsolatban, annak érdekében, hogy a tájékoztatást a jövőben még sikeresebben valósíthassuk meg. Kérjük, hogy nézzen bele egy-egy adásanyagba, regisztráljon és néhány kérdés megválaszolásával segítse munkánk sikerét.

A műsorral kapcsolatos kérdőív itt érhető el, az oldalon történő regisztrációt követően.

Segítségét előre is köszönjük!

A szerkesztők

A negyedik adás tartalma:

A negyedik adásban az úgynevezett onko-team munkájával ismerkedhettünk meg, illetve azzal, hogy miként alkotnak véleményt egy beteg állapotáról és kezelésének lehetőségeiről az abban résztvevő különböző szakterületű - onkológus, patológus, sebész, radiológus, sugárterapeuta, mentálhigiénikus - orvosok.

Dr. Dank Magdolna onkológussal arról beszélgetett a műsorvezető Dombóvári Gábor, hogy milyen csapat dolgozik ezekben a teamekben, hogyan döntenek a beteg kezeléséről, és hogy miért fontos a mentálhigiénikus szakértő jelenléte ezekben a csoportokban. Szóba került az is, hogy mi történik, ha a csapaton belül nincs konszenzus a diagnózissal kapcsolatban.

Stábunk jelen volt továbbá egy onko-team beszélgetésen is: itt kiderült, hogy mennyire "lélekközpontú" az ott dolgozó orvoscsapat kapcsolattartása a beteggel és hozzátartozójával, hogy a lehető legjobb megoldást válasszák.

A negyedik adás felvételét itt nézheti meg.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.