Korszakalkotó szemléletváltás a táplálkozásban: nem a diétázás a megoldás

Dr. Filippo Ongaro a Quintess Egészségklub decemberi könyvbemutatójánDr. Filippo Ongaro a Quintess Egészségklub decemberi könyvbemutatóján
Daganatok.hu 2012. január 16.
Megosztás:

Decemberben jelent meg magyarul egy olyan könyv, amelyet feltétlenül érdemes elolvasnia azoknak, akiket érdekel az egészséges táplálkozás. A könyvből kiderül, hogy mi áll az összetett és krónikus betegségek, például a rák kialakulásának hátterében, és mit tehetünk a táplálkozásunkkal azért, hogy a lehető legkisebb eséllyel alakuljanak ki ezek a kórképek. Génjeink működése ugyancsak módosítható a táplálkozásunkkal: erre a felismerésre épít egy teljesen új tudományág, a nutrigenomika, amelynek főbb eredményeit és alaptételeit szintén megismerhetjük a HVG Kiadó által megjelentetett könyvből.

 "Eszébe jutna valakinek homokot tölteni autója benzintartályába? Valószínűleg nem. Pedig majdnem ezt tesszük nap, mint nap saját testünkkel. Életünk során átlagosan 30-60 tonna élelmet fogyasztunk el, ezért nem szabad alábecsülni, hogyan hatnak táplálkozási szokásaink az egészségünkre. De mit, mikor és hogyan együnk? Nehéz jól döntenünk a rengeteg tévhit, közhely és hamis vélekedés mellett" - olvasható dr. Filippo Ongaro könyvében, amely az olasz kiadás után immár magyarul is elérhető a könyvesboltokban.

A szerző számos korábbi, táplálkozással kapcsolatos tévhittel számol le, és a mára elavulttá vált diétás tanácsok helyett olyan életmódprogramot kínál nekünk, amely forradalmian új és személyre szabott. A könyv talán legnagyobb előnye, hogy állításai nem légből kapottak, hanem az utóbbi évek legújabb kutatásai eredményein alapulnak: megtudhatjuk, hogy a különböző élelmiszerek hogyan hatnak génjeinkre és szervezetünk természetes egyensúlyára, így korántsem mindegy, hogy milyen minőségű élelmiszereket fogyasztunk. A világos és közérthető nyelvezetnek köszönhetően a könyv végére érve mindenki számára világossá válik majd, hogy miért is érdemes megváltoztatni eddigi életmódunkat, étrendünket és életfilozófiánkat.

Nem csak egy újabb diétás módszer a sok közül

"Semmilyen gyógyszer, semmiféle kezelés vagy beavatkozás nem olyan hatásos és eredményes a betegségek megelőzésére és egészségünk megőrzésére, mint a napi táplálkozás" - állítja dr. Ongaro, aki többek között űrorvosként tett szert szakmai tapasztalataira. A budapesti Quintess Egészségközpontban nemzetközi orvosigazgatóként tevékenykedő Ongaro saját orvosi praxisának napi tapasztalatait is felhasználta könyvében, így olvasás közben nemcsak elmélettel, hanem a való életből vett mindennapi példával is szép számmal találkozhatunk. Szerencsére nem egy újabb "csodadiétás" módszerről van szó, hanem arról, hogy az emberi szervezet genetikai és sejtszintű működésének ismeretében átfogó és mindenkire érvényes alapelveket kapunk a mindennapi táplálkozáshoz.

Az "Úgy egyél, hogy jól legyél!" című könyv magyar kiadásának bemutatója

A hangsúly a különböző élelmiszerek génkifejeződésre gyakorolt hatásán, tápértékén és glikémiás indexén (GI) van: ezekből következnek azok a diétás változtatások, amelyekkel valóban elérhető, hogy ne csak testsúlyunk csökkenjen, hanem megtegyük a legalapvetőbb lépéseket a krónikus és klinikai tüneteket csak évek, évtizedek alatt produkáló betegségek megelőzésének irányába. Tudnunk kell, hogy az élelmiszerek a szervezetünkbe jutva jelentős átalakuláson mennek át, és felszívódva szinte minden sejtfunkciót befolyásolhatnak. A bélbaktériumok és az elfogyasztott táplálék genetikai információtömegének így közvetett hatása lehet a testi sejtek működésére, és a génállományra is. Ez is azt igazolja, hogy bizonyos betegségek - köztük a daganatos elváltozások - kialakulása vagy kivédése szorosan összefügg táplálkozásunkkal, étrendünk kialakításával és az élelmiszerek elkészítési módjával.

Lassú étel és nulla kilométeres menü

A könyv ezen kívül részletesen elemzi a napjainkban egyre gyakoribb ételallergiákat, tárgyalja az egyes táplálékokkal szembeni intolerancia tüneteit, illetve ezek felismerési és kezelési módjait. Bemutatja, miképp vált a természetes táplálék ipari termékké - egyre észrevétlenebbül beférkőzve szervezetünk "vezérlő központjába", vagyis gén- és sejtszintű folyamatainkba - komoly, de bizonyos helyzetekben még visszafordítható károkat okozva szervezetünkben. Az élelmiszeripari nagyvállalatoknak Ongaro szerint nem annyira a társadalmi felelősségvállalást elősegítő CSR programokra, mint inkább a valóban természetes, magas tápértékű termékek kifejlesztésére kellene fordítaniuk erőfeszítéseiket. A könyvben a fenntarthatóság érdekében tett erőfeszítésekről is szó esik. Ilyen többek között a "Lassú étel" (Slow Food) mozgalom, amely a természetes alapanyagokból előállított élelmiszereket részesíti előnyben, valamint a "nulla kilométeres menü", amely kizárólag 100 a kilométeres távolságon belülről származó ételekre alapozza étrendünket.

Mi az a nutrigenomika? 

A könyv méltán népszerű Olaszországban, és bárhol időszerű, ahol a fejlett ipari társadalommal összefüggő népbetegségek hódítanak. Noha Ongaro is készített egy táplálkozási piramist, ami eltér a brüsszeli EUFIC (European Food Information Council, azaz az Európai Élelmiszer Információs Tanács) és más nemzetközi szervezetek piramisától, könyvének mégsem az a fő célja, hogy új divatot alkosson. Sokkal inkább szemléletet kíván formálni és elérni, hogy sorsunkat és egészségünket vegyük végre a saját kezünkbe.

Dr. Ongaro könyvének magyar kiadása a Quintess Egészségközpont támogatásával, a HVG Könyvek egészséges életmód sorozatának harmadik tagjaként jelent meg.

Forrás: Quintess Egészségközpont, Rendszermedicina.hu 

Daganatos betegség és táplálkozás

Az egyik legfontosabb dolog, amit tehet annak érdekében, hogy maximalizálja a rákgyógyító kezelés hatását és elősegítse gyorsabb felépülését, hogy a lehető legjobb tápláltsági állapotba hozza magát. Honlapunkon olvashat a megváltozott tápanyagigényről, a megfelelő táplálkozás fő akadályairól, valamint a speciális, gyógyászati célra szánt élelmiszerek szerepéről.

Részletek: Daganatdieta.hu

Étrend rákbetegségben

Kérdezze dietetikusunkat!

Kalkulátorok

Receptek

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.