A méhnyakrák megelőzéséről - miért érdemes élni a védőoltás lehetőségével?

Daganatok.hu 2012. július 6.
Megosztás:

A méhnyakrák az egyetlen olyan gyakori rosszindulatú betegség, mely ma már védőoltással és szűréssel megelőzhető. Miért érdemes élni a méhnyakrák elleni védőoltás lehetőségével?

A méhnyakrák minden nőt érinthet:

  • A méhnyakrák a 2. leggyakoribb rosszindulatú daganatos betegség a 45 év alatti nők körében.
  • Évente mintegy 400 nő (édesanya, feleség, barátnő) hal meg Magyarországon méhnyakrákban.
  • A méhnyakrákot a humán papillomavírus, azaz a HPV rákkelő típusai okozzák, mely napjaink leggyakoribb nemi úton terjedő vírusfertőzése.
  • A szexuálisan aktív nők 80%-a megfertőződik HPV-vel élete során. Akinek volt már szexuális kapcsolata, az veszélyeztetett lehet, életkortól függetlenül. A fertőzések 50%-át rákkeltő HPV törzs okozza, ezek felelősek a méhnyakrák kialakulásáért.
  • A HPV-fertőzés többsége magától elmúlik, ezeket átmeneti fertőzésnek hívják. Egyes esetekben azonban a rákkeltő törzsekkel történt fertőzés tartóssá válik és olyan kóros folyamatokat indít el, mely méhnyakrák kialakulásához vezethet. Méhnyakrákszűréssel a méhnyak kóros elváltozásait lehet kimutatni, míg a védőoltással az azt kiváltó HPV-fertőzés előzhető meg.

A védőoltás és a rendszeres szűrés együttes alkalmazásával lehetőség nyílt arra, hogy megelőzzük a méhnyakrákot!

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.