25 éves az első hazai rákellenes civil szervezet

2011. április 4.
Megosztás:

Magyarország 1980-ban lett a világ legmagasabb daganatos halálozású országa: ez a tény hívta életre az első hazai rákellenes civil szervezetet, "A rák ellen, az emberért, a holnapért!" Társadalmi Alapítványt, amely idén 25 éves. A szervezet március 29-én a Miele Galériában rendezett sajtóreggelit, amelyen Szvorák Katalin népdalénekesnő beszélt gyógyulásáról, Kisa Judit dietetikus pedig a daganatos betegek táplálkozásáról.

Az elmúlt 25 év tapasztalata

"Az eltelt évek eredményei alátámasztják az alapítvány létjogosultságát, amelynek tevékenységéhez - a sok száz beteg megsegítése mellett - számos jelentős érdem is köthető" - írja az alapítvány sajtóközleménye. Az alapítvány többek között elérhetővé tette az emlőműtött betegek számára a korszerű rehabilitációs eszközöket, elindította a nyiroködéma-masszázs hazai gyakorlatát, emellett támaszadó szolgálatot és egészségkonyhát hozott létre, nagy sikerrel. Az alapítvány szakemberei holisztikus szemlélettel nyújtanak segítséget a rákbetegek testi, lelki és társadalmi rehabilitációjában.

"Az alapítvány lelkisegély-jellegű szolgáltatásai a betegség felismerésével járó kezdeti, nagyon nehéz időszakot segítenek feldolgozni. A beteg ugyanis nagyon sok esetben úgy érzi, egyedül maradt a világban: hozzátartozóit és barátait nem akarja terhelni. Az előtte álló küzdelemtől való félelem és a bizonytalanság erősíti benne a meggyőződést, miszerint ő csak nyűg a környezete számára. Nagyon fontos és nem lehet elégszer hangsúlyozni: a betegséget le kell győzni, le lehet győzni, csak hinni és akarni kell! A legfontosabb, hogy a beteg eldöntse: tenni akar az egészségéért! Hiába a lelkes családtagok biztatása, hiába a gyógyír, ha az érintett feladja a harcot" - írják az alapítvány szakemberei.

A március 29-ei rendezvényen Rózner Klára, az alapítvány ügyvezető igazgatója elmondta: "A legnagyobb öröm számunkra, hogy sok-sok beteg gyógyulását követhettük végig. Sokszor tapasztalhattuk, milyen óriási segítség a gyógyulónak gyógyult beteggel találkozni, hiszen ez a leghitelesebb biztatás az egészség sikeres visszaszerzéséhez."

Dr. Farkas Ilona, az alapítvány alapítója értékeli az elmúlt évtizedek munkáját
 

Szvorák Katalin Liszt- és Alternatív Kossuth-díjas népdalénekesnő őszintén vallott egészségéről, gyógyulásáról és életmódjáról is. A népdalénekesnő is megküzdött a rákbetegséggel és tapasztalatait szívesen osztja meg sorstársaival. Katalin elmondása szerint gyógyulásában nagy szerepe volt annak, hogy a legnehezebb pillanatokban sem adta fel, és örülni tudott minden napnak. "Minden megélt napon a jót, a szépet keresem és meg is találom, miközben másokon is próbálok segíteni. Szerintem egy össztársadalmi hangulatjavítás hatalmasat javítana beteg társadalmunkon" - mondta a művésznő, aki a beszélgetés végén hozzátette: "Most már tudom, hogy nem mindig kell másoknak megfelelnem és nem szabad önmagamról megfeledkeznem. A betegségnek köszönhetem, hogy sokkal jobban figyelek önmagamra."

Szvorák Katalin a rákról

A kellemes beszélgetés másik fő témája a napjainkban is divatos reformtáplálkozás volt. Az érdeklődők több, egymásnak ellentmondó, illetve egymást átfedő elmélettel szembesülhetnek a téma kapcsán, így könnyen eljutnak arra a pontra, hogy már szinte semmit sem mernek megenni. Ez azonban hibás hozzáállás, szervezetünknek ugyanis energiára van szüksége.
Enni, táplálkozni kell, azonban nem mindegy, hogy mit, mikor, mivel és milyen alapanyagokból, milyen technológia segítségével készítünk el. "Nagyon fontos, hogy minden esetben próbáljuk megőrizni az ételek vitamin-, illetve tápanyagtartalmát, emellett kiváló minőségű - ha lehetséges, biogazdálkodásban termesztett - alapanyagokkal dolgozzunk. Amikor csak tehetjük, fogyasszunk olyan nyers zöldség- és gyümölcsféléket, amelyeknek szezonja van, hisz a vitaminszükséglet a természet által kínált alapanyagokból fedezhető a legegészségesebb módon" - hangzott el a beszélgetésen.

Kisa Judit a daganatos betegek táplálkozásáról

Az alapítvány által szervezett egészségkonyhán Kisa Judit dietetikus segített eligazodni a temérdek információ sűrűjében. "Ne feledjük: az evés örömforrás! S különösen igaz ez akkor, ha egészségünk fenntartása, illetve visszaszerzése érdekében tesszük ezt. Együk magunkat egészségesre!" - mondta a szakember.

Az alapítvány eddigi tevékenységéről

"A rák ellen, az emberért, a holnapért!" Társadalmi Alapítvány eddigi tevékenységét az innovatív programok, a segítségnyújtás, illetve a prevenciós gondolkodás bevezetése és megerősítése jellemezte. Utóbbi azért nagyon fontos, mert a prevenció szemlélete a mai napig sem szilárdult meg hazánkban. "A magyar emberek a tüneti kezelésre és a betegség legyőzésére koncentrálnak ahelyett, hogy a megelőzést szem előtt tartva élnék mindennapjaikat. A prevenció fogalmát gyakran hibásan tévesztik össze a szűrővizsgálaton való megjelenéssel. Amíg ugyanis a szűrővizsgálat csupán egy "pillanatfelvételt" ad a páciens állapotáról, addig a megelőzés gyakorlata magában foglalja azon támpontok meghatározását is, melyek az egészséges szervezet fenntartásához, illetve a negatív vizsgálati eredmények elkerüléséhez szükségesek" - írja az alapítvány sajtóközleménye.

Az alapítvány kiemelt ügyként kezeli a prevenciót, s ennek megfelelően tanítja is azt. Célja, hogy minden hozzá fordulónak egyéni, testre szabott segítséget nyújtson. Ezt a célt szolgálják az alapítvány egészséget támogató elméleti és gyakorlati programjai is: a folyamatosan elérhető pszichológiai támaszadáson és telefonos tanácsadáson kívül ismeretterjesztő és orvosi előadásokat is szerveznek az érdeklődők számára. A vidéki betegklubok, óvodák, iskolák és orvosi rendelők megelégedését szolgálják a több tízezres példányszámban megjelentetett könyvek, illetve ingyenes tájékoztató anyagok is.

A gondosan összeállított mozgásprogramok a vidéken megrendezésre kerülő életmódtáborokat egészítik ki: utóbbi elsősorban azokat a vidéki rákbetegeket és gyógyulókat célozza meg, akik a fővárosi programokon nem tudnak részt venni. Az alapítvány balatoni pihenőházában emellett sok száz beteg rehabilitációját segítik a szakemberek. Az egészségkonyhán mindenki számára nyitva áll a lehetőség, hogy a gyakorlatban is elsajátítsa a táplálkozás egészséges főzési módjait és megismerje alapanyagait.

A programokon résztvevő daganatos betegek egy része már túl van az onkológiai kezeléseken, mások viszont csak most értesültek a betegségről. Érdeklődésük és nyitottságuk azonban azt igazolja, hogy igény és szükség mutatkozik azokra az életmódváltó ismeretekre, amelyeket kínálnak a részükre.

Ízelítő a résztvevők véleménye alapján:

"Sok bátorságot viszek magammal mások történeteiből. - Tudatosult bennem, hogy minden sorstársam más-más úton próbál az egészsége visszaszerzéséig eljutni. - Ráéreztem a jóga ízére, a mozgás örömére. - Nagyon élveztem a gyógynövénytúrákat és az utánunk közösen elkészített virágszendvicseket. - Nagy hatással volt rám a léleknyitogató előadás. - Az egészségkonyha programon megint kaptam új ötleteket és már a férjem küld, hogy tanuljak újabb finomságokat. - Fantasztikus emberek adtak elő, akiknek az embersége mélyen maghatott. - Új lendületet adott nekem ez a program! - A lelki problémám megoldásában nagyon sokat segítettek, megtapasztaltam a gyógyulás többféle útját és a lelkem is könnyebb lett. - Odafigyeltek rám, szeretetet kaptam. - Az előadások alapján rájöttem, hogy többet kell magammal foglalkozni. - A csoport segített, erőt gyűjtöttem meggyógyult társaimtól, a világot más szemmel nézem."

A szervezet közadakozással tartja fenn magát a kezdetek óta. "Az emberek adományai tették lehetővé, hogy az elmúlt 25 év alatt több mint százezer embernek tudtunk segíteni. Mivel semmilyen állami támogatásban nem részesülünk, nem titkolt célunk, hogy mind több embertársunkat megnyerjük a nemes ügy érdekében. Támogassa Ön is az életet, az egészséget: "A rák ellen, az emberért, a holnapért!" Alapítványt!"

Bővebb információk az alapítványról a www.rakellen.hu honlapon.

Az alapítvány elérhetősége:

E-mail: rakellen@rakellen.hu
Telefon: +36-1-217-0404, +36-1-455-0551/1093
Cím: Budapest, Mátyás utca 18., földszint 1.
 

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.