Betegjogi konferencia és az Év Onkológusának díjátadója a Nemzeti Rákellenes Napon

Simon Tamás átadja a díjat dr. Nagy Emesének Simon Tamás átadja a díjat dr. Nagy Emesének
Daganatok.hu 2011. április 15.
Megosztás:

Tegnap, április 14-én zajlott a Magyar Rákellenes Liga Nemzeti Rákellenes Napot követő rendezvénye, amelyen a liga önkéntesei és alapszervezeti számoltak be munkájukról, emellett átadták az idei Év Onkológusa díjat is. Az ezután következő betegjogi konferencián Erhardtné dr. Gachályi Anikó és Simon Zsuzsa betegjogi képviselők tartottak előadást a "Tárgyesetbe tett (rák)betegek" címmel.

Az április 10-ei Nemzeti Rákellenes Napot követő konferencián elsőként a Magyar Rákellenes Liga önkéntesei foglalták össze az idei "Önkéntes Év" eredményeit, majd a liga alapszervezetei következtek. A Rák Világnapja minden évben február negyedikén van, és prof. dr. Simon Tamás, a Magyar Rákellenes Liga elnöke ekkor hirdette meg az "Alkohol és rák" című aktivitást. A vidéki és fővárosi alapszervezetek ennek keretében április 10-ig rendeztek különféle programokat, helyi szinten. A különféle pályázatok mellett iskolákba jártak és előadásokat tartottak, amelyek célja egyaránt az volt, hogy felhívják a figyelmet a túlzott alkoholfogyasztás és a rák kialakulása között fennálló kapcsolatra (erről itt olvashat bővebben: Az alkohol és a rák). Az iskolás gyerekek "Alkohol és rák" témában készített rajzait a tegnapi rendezvényen is kiállították, emellett egészségvédelmi vetélkedőket és számos egyéb, a megelőzésre és a fiatalokra koncentráló eseményt is rendeztek az alapszervezetek.

Az Év Onkológusa idén - a betegek szavazatai alapján - dr. Nagy Emese, a hatvani kórház onkológus főorvosa lett. A Magyar Rákellenes Ligához a pályázati felhívást követően folyamatosan érkeztek a betegbeszámolók, és mivel dr. Nagy Emese kapta a legtöbb ajánlást, 2011-ben őt választották az év onkológusának. (A doktornővel a későbbiekben egy részletesebb riportot is olvashatnak oldalunkon.)

A rákellenes liga rendezvényét egy szintén minden évben megtartott betegjogi konferencia zárta, két előadóval. Erhardtné dr. Gachályi Anikó - aki jelenleg az Országos Onkológiai Intézet munkatársa - részletesen ismertette a betegjog fogalmát, illetve azokat a jogokat, amelyek minden, az egészségügyi ellátást igénybe vevő személyt megilletnek. Hazánkban - az egészségügyről hozott 1997. évi CLIV. törvény alapján - tíz alapvető betegjog létezik. Ezek az egészségügyi ellátáshoz és az emberi méltósághoz való jog, a kapcsolattartás és a gyógyintézet elhagyásának joga, a tájékoztatáshoz és az önrendelkezéshez való jog, az ellátás visszautasításának joga, az egészségügyi dokumentáció megismerésének joga, az orvosi titoktartáshoz való jog, valamint a betegjogi képviselőhöz történő fordulás joga. "Ezek közül négyet érdemes kiemelni: az emberi méltósághoz, a tájékoztatáshoz és az önrendelkezéshez való jogok, valamint az ellátás visszautasításának jogai azok, amelyek a leginkább segíthetnek egy rákbetegnek abban, hogy a tárgyesetből kikerülhessen" - mondta dr. Gachályi Anikó.

Ezután Simon Zsuzsa betegjogi képviselő következett, aki az eredetileg meghívott Bodnár Ágnest helyettesítette, és az ő, valamint a saját eseteiből mutatott be néhányat. "Az Európai Unió betegjogokat tartalmazó listája 14 pontból áll, a magyarországi ennél kevesebb. Nálunk hiányzik például a betegségmegelőzési módszerekhez való jog, a betegek idejének tiszteletben tartása, vagy a kártérítéshez való jog. Ezekből is át lehetne emelni néhányat a magyar listába" - egészítette ki az előző előadást Simon. A szakember eddig ugyan nem igazán foglalkozott onkológiai betegekkel, de épp nemrég kapott két olyan intézményt is, ahol rákbetegeket is kezelnek.

A rendezvényen bemutatott példák természetesen mind olyan esetek voltak, amelyek rákbetegekkel történtek meg: a szakember igen érzékletesen illusztrálta, hogy milyen az, ha sérülnek a betegek alapvető jogai. "Egy rákbetegnél az ilyesmi különösen megterhelő lehet, hiszen nem elég, hogy túl kell esnie a sok esetben igen kellemetlen mellékhatásokkal járó kezelésen, még azzal is neki kellene foglalkoznia, ha például nem kap megfelelő tájékoztatást. A betegjogok alapvető célja, hogy javuljon az egészségügyi ellátás. Problémák természetesen mindig akadnak, de ha ezeket nyilvánosságra hozzák és megbeszélik, vagy megpróbálnak ellene fellépni, az sokkal hatékonyabb, mint a kellemetlen ügyek eltussolása" - tanácsolta a jelenlévőknek Simon.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.