A daganatos betegeket is világszínvonalú új épületben várja az Istenhegyi Géndiag­nosztikai Centrum

Dr. Soós Miklós, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum ügyvezetője a megnyitónDr. Soós Miklós, az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum ügyvezetője a megnyitón
Daganatok.hu 2014. április 29.
Megosztás:

A 2013-ban onkológiai szakággal is bővült Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum új, egyedülálló labortechnikai eszközökkel rendelkező épületben várja a rákbetegség gyanújával és a már kialakult daganatokkal tanácsot kérő, segítséget váró pácienseket. A centrumban jelenleg kétféle onkológiai szolgáltatás érhető el: a prof. dr. Láng István vezette általános onkológiai konzultáció keretében mindenféle daganattípussal, a dr. Rosta András vezette onkohematológiai limfóma tanácsadás keretében pedig limfóma gyanújával, illetve a már kialakult limfómával várja Önt vagy hozzátartozóját a két, nemzetközileg is elismert onkológus.

Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrum új épületének április 28-ai ünnepélyes megnyitóján dr. Soós Miklós ügyvezető elmondta: már jó ideje tudják, hogy az intézménynek eddig helyet adó épület hosszú távon nem képes kielégíteni az egyre növekvő páciensi kör igényeit, és folyamatos fejlesztéseiknek sem biztosít már megfelelő teret.

Az egyik ilyen fejlesztés a centrum 2013-as, onkológiai szakággal történő bővítése volt. Az onkológiai szakág azzal a céllal alakult, hogy végre Magyarországon is elterjedhessen a legmegfelelőbb célzott daganatterápiák alapját képező genetikai rákdiagnosztika.

A továbbfejlődéshez elengedhetetlenül szükséges új épület kiválasztásakor evidensnek tűnt a korábbi épülettel szomszédos, Zalatnai utca 2. alatti, évek óta üresen álló épület. A Gazdasági Minisztérium által 2013 áprilisában bejelentett 500 milliárd forintos MNB Növekedési Hitelprogram meghozta az áttöréshez szükséges hátteret, és a centrum - szinte az utolsó pillanatban - partnerre talált a K&H Bankban a beruházási hitel-, valamint a Magyar Fejlesztési Bankban a felújítás költségeit fedező hitel folyósításához.

Pokorni Zoltán XII. kerületi polgármester is beszélt a megnyitón

Mindez persze nem lett volna elég a XII. kerület támogatása nélkül, akik az első pillanattól kezdve rendkívül segítőkészen álltak az ügy mellé. "Rendszeresen találkozom a Magyar Nemzeti Bank növekedési programjának reklámjával, és nagyon jó látni, hogy milyen nagyszerű, valóban modern dolgok valósulnak meg ezekből a pénzekből" - mondta az új épület ünnepélyes átadásán Pokorni Zoltán, Budapest XII. kerületének polgármestere.

Az új épület kifejezi mindazt, amit a rendkívüli projekt megvalósításának minden résztvevője célul tűzött ki: egy olyan, külső megjelenésében is kiemelkedő színvonalú, különleges egészségügyi intézmény létrehozását, mely világszínvonalú diagnosztikai szolgáltatásokat nyújt a magyar egészségügyi piacon.

Így néz ki ma egy igazán modern, egészségügyi szolgáltatokat nyújtó épület

Ilyen - diagnosztikai profillal is rendelkező - új szolgáltatások az onkológiai konzultáció és onkohematológiai limfóma tanácsadás. Az előbbin prof. dr. Láng István, az egyik legnagyobb hazai onkológiai centrum főorvosa várja a rákbetegség gyanújával és a már kialakult daganatokkal segítséget keresőket, a limfóma tanácsadást pedig dr. Rosta András hematológus, klinikai onkológus belgyógyász, a limfómák egyik vezető hazai szakértője tartja limfómagyanús páciensek, illetve a már kialakult limfómával tanácsot kérők számára.

Miben és kinek segíthet az onkológiai konzultáció?

Az onkológiai konzultáció fő célja, hogy elősegítse a még kezelés előtt álló, illetve a korábban valamilyen módon már kezelt rákbetegek - OEP által finanszírozottan is elérhető - leghatékonyabb kezelését.

A konzultáció során a centrum szakemberei ellenőrzik, hogy megtörténtek-e a szükséges és indokolt molekuláris diagnosztikai vizsgálatok, amelyek a célzott daganatellenes kezelésre való alkalmasság felmérésére szolgálnak.

Amennyiben egy rákbetegnek adható célzott daganatellenes kezelés, akkor az eredmények alapján azt is meg lehet mondani, hogy a beteg esetében melyik lesz a leghatékonyabb a rendelkezésre álló gyógyszerek közül. Ha valakinél - bizonyos génhibák hiánya vagy épp jelenléte miatt - nem adható célzott kezelés, akkor pedig biztosan tudni lehet majd, hogy a célzott terápia ennél a betegnél nem lesz lehetséges, ezért mindenképpen más kezelési módot kell választani.

Az Istenhegyi Géndiagnosztikai Centrumban négyféle génben vizsgálják a különféle mutációk jelenlétét vagy hiányát. Az, hogy melyik gén mutációit fogják vizsgálni - ha a betegnél elvileg szóba jöhet a célzott kezelés - attól függ, hogy a beteg milyen daganattípussal fordult a centrumhoz.

Miben és kinek segíthet az onkohematológiai limfóma tanácsadás?

Az onkohematológiai limfóma tanácsadásra abban az esetben érdemes jelentkezni, ha Önnél vagy hozzátartozójánál az utóbbi időben egy vagy több nyirokcsomó minden előzmény nélkül bukkant fel, és hosszabb idő után - egy hónapon belül - sem múlt el. Ha Ön vagy hozzátartozója már rendelkezik a limfóma pontos diagnózisával - és a kezelés még nem kezdődött el - akkor Rosta professzor a másik szakorvos által korábban már felállított diagnózist is részletesen tanulmányozza majd.

Ha Ön vagy hozzátartozója korábban már kapott egy javaslatot a választandó terápiára, akkor egy második szakvélemény is igényelhető a professzortól.

Abban az esetben, ha Önnél vagy hozzátartozójánál már a limfómák valamely előrehaladottabb formája van jelen, akkor az esetleges kezelésváltás lehetőségeiről is érdeklődhetnek a centrumban.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.