Fél éven belül hazánkban is elkezdődhetnek a tüdőtranszplantációs műtétek

Daganatok.hu 2013. június 5.
Megosztás:

A tüdőátültetésre váró magyar betegek operációját mostanáig Bécsben végezték, a közeljövőben azonban évente várhatóan 20 ilyen műtétet végeznek majd Magyarországon is - idézi Merkely Béla professzort, a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjának igazgatóját a Figyelő. A beavatkozások intézményi hátterét várhatóan az Országos Onkológiai Intézet és a Kardiológiai Központ Szív- és Érsebészeti Osztálya fogja biztosítani.

Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem Kardiológiai Központjának igazgatója a Figyelő keddi egészségügyi szimpóziumán beszélt arról, hogy az itthoni tüdőtranszplantációs műtétek akár már fél éven belül megkezdődhetnek, így a magyar betegeket nem kellene Bécsbe küldeni. A professzor szerint várhatóan évente 20 ilyen műtétet végeznek majd.

A tüdőtranszplantációnak az Országos Onkológiai Intézethez köthető vonatkozása is van, hiszen itt dolgozik dr. Rényi-Vámos Ferenc, az Általános és Mellkassebészeti Osztály főorvosa, aki egyben tüdőtranszplantáció specialista is. Rényi-Vámos évek óta operál a Bécsi Egyetem Mellkassebészeti Tanszékén, és régóta szeretné "hazahozni" a beavatkozást, ez azonban eddig nem sikerült. (Erről bővebben itt olvashat: Tüdőtranszplantáció: Bécsben tanulták, itthon műtenének).

A Figyelő szimpóziumán - amely egyébként nem a tüdőtranszplantációról, hanem a hazai egészségügy fejlesztési lehetőségeiről szólt - elhangzott még: 2014 és 2020 között az Emberi Erőforrások Minisztériumához tartozó szakágazatok egy büdzsét kapnak, amiből egyelőre úgy tűnik, hogy 90 milliárd forint jut az egészségügynek. Az előző ciklusban 480 milliárd jutott erre a célra.

"A kardiológia mellett az onkológia, az ideggyógyászat, a képalkotó diagnosztika fejlesztése is igen fontos. Akkor marad itthon a fiatal orvos, ha munkáját megfelelő műhely biztosítja" - mondta a szimpóziumon Merkely.

A Figyelő beszámolója itt olvasható: Egységes fejlesztési koncepció hozhatja jó pozícióba az egészségügyet

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.