Dr. Géczi Lajos: hiányzik a szakszemélyzet középrétege

Daganatok.hu 2015. november 24.
Megosztás:

Izgalmas interjút közöl a Medical Tribune idei 7. száma dr. Géczi Lajossal, az Országos Onkológiai Intézet Kemoterápia "C" Belgyógyászati - Onkológiai és Klinikai Farmakológiai Osztályának vezető főorvosával. Géczi szerint a hazai onkológia egyik legnagyobb problémája, hogy a szakszemélyzet középrétege gyakorlatilag hiányzik, pedig épp ez az a réteg, amely ki tudná elégíteni a betegek jogos elvárását, hogy minden kérdésükre választ kaphassanak.

"Kevés az orvos, aki dolgozik, az túlterhelt. Ugyanez vonatkozik a szakdolgozókra, ráadásul Magyarországon a szakszemélyzet középrétege gyakorlatilag hiányzik. Alig találni szociális vagy diétásnővért, gyógytornászt, pszichológust, ha pedig a szakember három napra elmegy a kötelező továbbképzésre, megszűnik az adott ellátás. A nyugati országokban olyan apparátus dolgozik az orvos keze alá, ami itthon elképzelhetetlen, nálunk minden feladat a kezelőorvosra hárul. A hosszú várakozási időknek is döntően az az oka, hogy egy orvos nem 8-10, hanem 35-40 embert lát el naponta. Most azt reméljük, hogy legalább az onkológusok számában pozitív változást hozhat az új, központosított rezidensképzés" - mondja Géczi arra a kérdésre, hogy a hazai onkológiai centrumokat tekintve miben van nálunk a legnagyobb hiány.

A főorvos szerint 8-9 regionális centrum elegendő lenne Magyarországon, onkológiai ellátást pedig csak ott kellene finanszírozni, ahol adottak a szükséges feltételek. A legmodernebb, ámde igen drága célzott kezelésekkel kapcsolatban pedig az lenne az egyik megoldás, ha arra törekednénk, hogy minél korábban felfedezzük a betegséget. Ezeket a szereket így nem is kellene használni, hiszen egy egyszerű műtéttel meggyógyítható lenne a beteg. A magyarok egy jelentős része azonban - főként a társadalom rossz egészségkultúrája miatt - már csak előrehaladott stádiumban jut ellátáshoz, így csak később alkalmazhatóak olyan szerek, amelyek hozzáadott gyógyszerértéke a korai szakaszban jobb. "Így rövidebb túlélést tudunk regisztrálni, nem érvényesül a klinikai gyógyszervizsgálati statisztikákban észlelt progressziómentes túlélés. De vannak olyan gyógyíthatatlan daganatos elváltozások is, amelyeknél a túlélési idő jelentősen meghosszabbodott, 6-9 hónapról 3,5 évre" - emeli ki az onkológiai ellátások egyik hazai pozitívumát Géczi.

A teljes interjú a Medical Online oldalán olvasható: Gyógyítás és hatékonyság az onkológiában

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.