Gyógyulj Velünk Egyesület: Ne akadjon meg a rák elleni küzdelem!

Lakos István, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnökeLakos István, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke
Daganatok.hu 2015. október 8.
Megosztás:

Bizakodva tekintünk Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkári kinevezésére, az új ágazati vezető ugyanis prioritásként nyilatkozott a népegészségügyi programokról, ezért bízunk abban, hogy felgyorsulhat például az országos szintű vastagbélrákszűrés bevezetése is - fogalmaz közleményében a daganatos betegek által alapított Gyógyulj Velünk Egyesület. A betegszervezet hangsúlyozza: az onkológiai ellátásban a betegek által megtapasztalt túlterheltség és zsúfoltság azáltal is csökkenthető, ha több daganatos betegséget diagnosztizálnak korai stádiumban, így kevesebb sorstársnak van szüksége onkológiai kezelésre.

- Kérjük az új egészségügyi államtitkárt, hogy ne akadjon meg a rák elleni többfrontos küzdelem! - jelenti ki Lakos István, a Gyógyulj Velünk Egyesület elnöke. Amint fogalmaz, az elmúlt időszakban több előrelépés is történt a rákbetegségek diagnosztikájában és kezelésében, de sok még a teendő.

- Ugyan ma is vannak hazai finanszírozásra váró rákgyógyszerek, ám az Országos Egészségbiztosítási Pénztár sok erőfeszítést tett azért, hogy különféle megoldásokkal a legújabb célzott onkológiai terápiák is elérhetők legyenek a hazai betegek számára. Szintén fontos fegyvertény a rákgyanú esetén 14 napban limitált képalkotó diagnosztikai várakozási idő bevezetése, igaz ez csak azzal a fenntartással, hogy daganatos diagnózishoz és a kezelés meghatározásához a legtöbb esetben szövettani és molekuláris patológiai vizsgálat is kell - fogalmaz Lakos István. Hozzáteszi: nem szabad megállni a megkezdett úton, s a rákbetegek kezelése mellett erőforrásokat kell adni a megelőzésre is.

- Mihamarabb vezessék be az országos szintű vastagbélszűrést! - ismétli meg Lakos István a Gyógyulj Velünk Egyesület által az elmúlt években számos fórumon hangoztatott követelést, ezúttal Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyi államtitkárnak címezve. A betegszervezet - vastagbéldaganaton ugyancsak átesett - elnöke hangsúlyozza: az elmúlt két évtizedben számos vastagbélszűrés-modellprogram zajlott már, mégsem indult el országos szintű szűrővizsgálat. Jelenleg is több megyében zajlik modellprogram, s az utóbbi időszakban valódi elszántság látszott abban, hogy kiterjesszék országos szintűre a vastagbélszűrést. A Gyógyulj Velünk Egyesület abban bízik, hogy ez a törekvés a vezetőváltással sem fog megtorpanni, hanem inkább felgyorsul.

A vastagbélrák jelentős részben megelőzhető, ha a daganatos elfajulásra hajlamos polipokat eltávolítják. Évente mintegy 10 ezer embernél találnak vastagbéldaganatot, ám akár 10 évvel korábban eltávolítható egy polip, mint ahogyan a belőle kifejlődő vastagbéldaganat már panaszt okoz. 100 ezer ember él tehát közöttünk, akikkel a következő 10 évben közli majd orvosuk a kolorektális rák diagnózisát, többségüknél panaszmentes állapotban már ma is ott van a kezdeti daganat vagy az a polip, amiből a rák ki fog alakulni. Őket ma meg lehetne kímélni a vastagbélráktól vagy jelenleg még kezdeti stádiumú betegségüket meg lehetne gyógyítani - feltéve, hogy időben kiszűrik náluk a bajt. Ugyan a vastagbéldaganatos betegek számára az életkilátásokat javítani képes modern infúziós és tablettás célzott onkológiai terápiák is elérhetők idehaza, ám a legnagyobb esély a végleges gyógyulásra akkor van, ha műtéttel a tumort még kezdeti stádiumban, az áttétek kialakulását megelőzően, teljesen el tudják távolítani a szervezetből.

A Gyógyulj Velünk Egyesület a daganatos betegek által alapított civil szervezet, amely felvilágosító programokkal, előadásokkal, kiadványokkal, sorstársközösség szervezésével, társadalmi kampányokkal segíti a betegeket és a betegség megelőzését. A betegszervezet az emésztőszervi és az urológiai daganatos betegek számára önálló tagozatot is működtet.

(Gyógyulj Velünk Egyesület

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.