A színes ruha jobban véd a fehérnél - hogyan kerüljük el a leégést?

Fotó: Semmelweis MédiasarokFotó: Semmelweis Médiasarok
Daganatok.hu 2013. június 21.
Megosztás:

Sokan tudják már, hogy nyáron 11 és 15 óra között nem szabad napozni, ha pedig mégis tartósan a napra megy valaki, érdemes napszemüveget, sapkát és ruhát viselni. A strandokon sok gyereken látni fehér pólót, de a bőrgyógyász szerint éppen a fehér nem a legjobb a védelemre, főleg ha pamut, és főleg ha vizes.

Az UV-sugárzást a fehér anyag jobban átengedi, mint a színes, tarka, ami elnyeli - figyelmeztet dr. Wikonkál Norbert, a Semmelweis Egyetem Bőr-, Nemikórtani és Dermaonkológiai Klinikájának docense.

Speciális UV-védő ruhákat is lehet már kapni, ezeknek a szövése, a szálak anyaga és szerkezete kevésbé engedi át a káros sugarakat. Ennek olyankor van jelentősége, ha sokáig egy pozícióban van az ember, például kerékpározáskor, evezéskor. A speciális ruha olyan esetekben is hasznos lehet, ha valaki kóros fényérzékenységben szenved, vagy fokozott fényérzékenységet okozó gyógyszert szed.

Dr. Wikonkál Norbert elmondta: nem égne le a bőr, ha fokozatosan hozzá lenne edződve a napsütéshez. Csakhogy a "civilizált" ember már nem így él, hanem a jellemzően fehér bőre hirtelen kap nagy dózist a napsugárzásból évente egyszer, amikor elmegy nyaralni.

A szakember arra is figyelmeztet, hogy a szoláriumozás nem jelent előnapozást, vagyis ezáltal nem lehet megelőzni a leégést. Sőt, hosszú távon a szoláriumozás károsabb a bőrnek, mint a napozás. A természetes napsütés okozta barnulásért ugyanis az UV-B sugárzás a felelős, a szoláriumok viszont UV-A sugarakat bocsátanak ki. Számos nyugat-európai országban éppen ezért 18 év alatt tiltják a szoláriumozást.

Magyarországon évente több mint 15 ezer az új bőrrákos beteg (ide számítva a melanomát is, amely a pigmenttermelő sejtek, a melanociták daganata). Évente kétezer feletti az újonnan felismert melanómás betegek száma hazánkban.

A 15 ezres szám is nagyon magas, pedig sokakról nem is tudnak, mert a bőrrák egy gyakori típusa, a bazalióma gyakran kimarad a statisztikákból. A bazalióma ugyancsak rosszindulatú lehet, de csak ritkán képez áttétet. (Erről itt olvashat bővebben: Bazalióma, laphámrák, melanoma: dr. Polgár Csaba a bőrrák típusairól).

Dr. Wikonkál Norbert szerint mindenki figyelhetne jobban az anyajegyeire, a rosszindulatú elváltozásokat ugyanis egy laikus is felismerheti. Akkor érdemes elmenni bőrgyógyászhoz, ha egy anyajegy mérete változik (nő vagy összemegy), ha a színe nem homogén, és ha nem szimmetrikus. Jó tudni, hogy a tévhittel ellentétben a kiemelkedő anyajegyek ártalmatlanabbak, mint a laposak. 

Forrás: Semmelweis Médiasarok

Daganatos betegség és táplálkozás

Az egyik legfontosabb dolog, amit tehet annak érdekében, hogy maximalizálja a rákgyógyító kezelés hatását és elősegítse gyorsabb felépülését, hogy a lehető legjobb tápláltsági állapotba hozza magát. Honlapunkon olvashat a megváltozott tápanyagigényről, a megfelelő táplálkozás fő akadályairól, valamint a speciális, gyógyászati célra szánt élelmiszerek szerepéről.

Részletek: Daganatdieta.hu

Étrend rákbetegségben

Kérdezze dietetikusunkat!

Kalkulátorok

Receptek

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.