Frissíti táplálkozási irányelveit az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal

Daganatok.hu 2011. június 30.
Megosztás:

Az Európai Bizottság kérésére átdolgozza az étrendi referenciaértékekre vonatkozó, 1993-ban kiadott ajánlásait az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal. Az étrendi referenciaértékek a tápanyagok bevitelének optimális mértékét jelentik, amelyek - az egészséges életmód részeként - hozzájárulnak a megfelelő egészségi állapot fenntartásához. A megújult referenciaértékek olyan táplálkozási irányelvekkel szolgálnak, amelyek az élelmiszerek címkézésének vagy a népegészségügyi célpontok kijelölésének alapját képezhetik az európai országokban.

Előtérben a krónikus betegségek megelőzése

Az elmúlt években mindenki számára világossá vált, hogy a helytelen táplálkozás összefügg a világszerte egyre növekvő tendenciát mutató krónikus betegségekkel. Ilyenek a cukorbetegség, a csontritkulás, a szív- és érrendszeri kórképek, továbbá a daganatos megbetegedések, amelyek megelőzésében az egészséges élelmiszerek fogyasztásának is fontos szerepet kellene betöltenie. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (European Food Safety Authority; EFSA) átdolgozott referenciaértékei a szénhidrátok, az élelmi rostok, valamint a zsírok beviteli ajánlásait helyezi előtérbe, hiszen ezek a tápanyagok mind fontos szerepet játszhatnak a felsorolt betegségek kialakulásában. Az eddigi, 1993-ban kiadott ajánlások erre nem fektettek elegendő hangsúlyt, hiszen főként a tápanyaghiányos betegségekre összpontosítottak - írja a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének legújabb hírlevele.

A makrotápanyagokra vonatkozó megújított európai ajánlást a tagállamokkal és a tudományos közösségekkel történő alapos konzultációt követően bocsátotta ki a szervezet, hogy a legérthetőbb, a legfrissebb és a legátfogóbb információkkal szolgáljon az európai döntéshozóknak. A vitaminokra, ásványi anyagokra, fehérjékre és az energiára vonatkozó új beviteli értékek kidolgozása még folyamatban van, ennek kiadása a közeljövőben várható.

Tág határok közé került a zsírok bevitele

Az ajánlott zsírbevitelt a napi energiabevitel 20-35%-ában határozta meg az EFSA munkabizottsága, emellett külön értékhatárokat alakítottak ki a speciális szükséglettel rendelkező csecsemőknek, valamint a fiatal gyermekeknek. A tág értéktartomány és a magas felső határérték arra mutat rá, hogy az emelkedett zsiradékbevitel - a fogyasztott élelmiszerek típusától és az aktivitás szintjétől függően - még összeegyeztethető lehet a jó egészségi állapottal és a normál testtömeggel.

Az ajánlás emellett figyelmeztet rá, hogy a telített zsírsavak, valamint a transz-zsírsavak nagy mennyiségű bevitele a vér koleszterinszintjének emelkedéséhez, ezáltal pedig különféle szívbetegségek kialakulásához vezethet. A szakértők emiatt ezek csökkentését javasolják, illetve azt, hogy a kétféle zsírtípust egyszeresen- és többszörösen telítetlen zsírsavakkal helyettesítsük étrendünkben.

Az EFSA nem határozta meg a koleszterin, valamint az egyszeresen- és a többszörösen telítetlen zsírsavak ajánlott beviteli mennyiségét, és arra sem tett javaslatot, hogy az omega-3 és az omega-6 zsírsavak milyen arányban szerepeljenek táplálkozásunkban. A szakemberek egyedül a szívbetegségekre különösen előnyös hatással bíró, hosszú szénláncú omega-3 zsírsavak bevitelére tettek ajánlást: ez napi 250 milligramm lett, amelyet akár 20 gramm lazaccal is biztosíthatunk.

Összevont ajánlás a szénhidrátokra, a hozzáadott cukrok nélkül

A szénhidrátok esetében specifikus értékek helyett egy beviteli referenciatartományt ad meg az ajánlás. Ez a tartomány a napi energiabevitel 45-60%-a, amely a keményítőtartalmú élelmiszerekből származó szénhidrátokra, valamint a cukrokra együttesen vonatkozik. A javaslat az egyéves kor feletti gyermekekre és a felnőttekre egyaránt érvényes.

Bár a cukros ételek és italok gyakori fogyasztása kapcsolatba hozható a fogszuvasodással és a testtömeg-növekedéssel, a szakemberek nem találtak elegendő és megfelelő bizonyítékot ahhoz, hogy külön határozzák meg a hozzáadott cukrok felső beviteli határértékét. Az EFSA álláspontja szerint az egészségre gyakorolt káros hatások inkább az élelmiszer-fogyasztási mintákkal (milyen élelmiszereket és mekkora mennyiségben fogyasztunk), és nem a hozzáadott cukrok beviteli mennyiségével hozhatók összefüggésbe.

Az élelmi rostok napi bevitelét - a megfelelő bélműködés fenntartásához szükséges mennyiség alapján - 25 grammnak ítélték meg felnőttek esetében. Az ajánlás hangsúlyozza, hogy az emelkedett élelmi rostbevitel csökkenti a szívbetegségek, a 2-es típusú cukorbetegség, valamint az elhízás kockázatát.

A glikémiás index (GI) és glikémiás terhelés testtömeg-csökkentésben és a krónikus betegségek kialakulásában játszott szerepére szintén nem sikerült elegendő bizonyítékot találni, így ez a terület további vizsgálatokat igényel. (A glikémiás index azt fejezi ki, hogy a vizsgált szénhidrátnak, illetve az adott szénhidráttartalmú élelmiszernek a glükózhoz képest milyen a vércukoremelő hatása. A glükóz glikémiás indexe 100%. A 70-nél nagyobb érték magas, az 56-69 közé eső közepes, míg az 55 vagy annál kisebb érték alacsonynak számít. A glikémiás terhelés nemcsak az élelmiszerek vércukoremelő hatását, hanem az elfogyasztott szénhidrátmennyiséget is figyelembe veszi. Bővebben lásd az Új Diéta cikkét: Glikémiás index és glikémiás terhelés - a szerk).

Elegendő vizet ételekből, italokból

Az EFSA mérsékelt aktivitást és külső hőmérséklet feltételezve, nőknél 2, férfiaknál pedig 2,5 literben határozta meg a víz ajánlott napi bevitelét. Ez magában foglalja az összes italból, valamint ételből felvett mennyiséget. A csecsemőknek, a gyermekeknek, valamint a várandósság és szoptatás időszakában lévő hölgyeknek ettől eltérő beviteli értéket állítottak fel. Az ajánlás hangsúlyozza, hogy a megfelelő mennyiségű vízbevitel szervezetünk összes funkciójához elengedhetetlen (erről itt olvashat bővebben: Az éltető víz: a megfelelő hidratáltság és az ásványvizek szerepe).

A lakosság számára érthetően - középpontban a tiszta, gyakorlatias üzenet

Az EFSA célja a tápanyagbeviteli értékek minél érthetőbb, az adott ország nyelvére történő lefordítása, ami az élelmiszeralapú táplálkozási irányelvekkel valósítható meg. Ezeknek az irányelveknek a létrehozása minden európai országnak a saját feladata lesz.

Az élelmiszeralapú táplálkozási útmutatóknak figyelembe kell majd venniük az adott ország specifikus, táplálkozással kapcsolatos betegségeit, az étkezésben mutatkozó regionális különbségeket, az irányelvekbe illeszthető élelmiszereket, valamint az élelmiszer-fogyasztási mintákat. Az útmutatóknak a legérthetőbb grafikai megjelenítéseket kell alkalmazniuk, a legfőbb elvárás azonban az egyszerűen értelmezhető, tiszta üzenet, valamint a gyakorlati megvalósíthatóság lesz. Európában erre jelent példát az új osztrák táplálkozási piramis, az Egyesült Államokban pedig a táplálkozási piramis alternatívájaként megjelent táplálkozási tányér (Eating plate) kidolgozása.

Forrás: MDOSZ, The European Food Information Council
 

Daganatos betegség és táplálkozás

Az egyik legfontosabb dolog, amit tehet annak érdekében, hogy maximalizálja a rákgyógyító kezelés hatását és elősegítse gyorsabb felépülését, hogy a lehető legjobb tápláltsági állapotba hozza magát. Honlapunkon olvashat a megváltozott tápanyagigényről, a megfelelő táplálkozás fő akadályairól, valamint a speciális, gyógyászati célra szánt élelmiszerek szerepéről.

Részletek: Daganatdieta.hu

Étrend rákbetegségben

Kérdezze dietetikusunkat!

Kalkulátorok

Receptek

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.