Az irányított brachyterápia célzott kezelést nyújt a nőgyógyászati rákbetegek számára

Daganatok.hu 2022. július 14.
Megosztás:

A brachyterápia, vagyis a közelbesugárzás csökkenti a daganatok méretét és növeli a gyógyulási arányt a nőgyógyászati rákos betegeknél. Az 1900-as évek elejére nyúlik vissza az a technika, amely a radioaktív sugárforrás célzott bejuttatását segíti a daganat helyén elhelyezett üreges csöveken keresztül. A brachyterápiát alkalmazzák önmagában vagy külső besugárzással, egyéb rákterápiákkal együtt is. Az elmúlt évtizedekben a képalkotás fejlődésével a brachyterápia technikája is jelentősen javult.

A nőgyógyászati daganatos megbetegedések - általában mell-, méhnyak-, petefészek- és hüvelyrák - kezelésére alkalmazott brachyterápia során a daganatba vagy annak közelébe nagyobb dózisú radioaktív sugárforrást juttatnak a test specifikusabb területeire, ellentétben a hagyományos sugárterápia formájával (külső sugársugárzás), amely a sugárzását a testén kívülről vetíti.

Az eljárás megmodernebb változata az irányított brachyterápia. Az onkoradiológusok a biomátrix mágneses rezonancia képalkotás (MRI) technológiát alkalmazva, valós időben képesek irányítani a brachyterápia elhelyezését. Az MRI-vel történő precíz képalkotás segítségével csak azokra a területekre irányítják a sugárzást, ahol a daganat található. Ez azt jelenti, hogy kevesebb sugárdózissal sokkal kisebb terület kezelhető, ami jelentős mértékben csökkenti a mellékhatásokat. Emellett az MRI számos olyan funkcióval rendelkezik, amelyek elősegítik a szervek mozgásának észlelését, és lehetővé teszik a szakorvosok számára a daganatok pontosabb azonosítását.

A brachyterápiában részesülő nőgyógyászati ​​daganatos betegek általában inoperábilis rákos megbetegedésben szenvednek, és esetleg már kezelték őket kemoterápiával és külső sugárzással. Az Amerikai Onkoradiológusok Társaságának (American Society for Radiation Oncology) nemrégiben közzétett irányelve szabványosította a képvezérelt brachyterápia használatát méhnyakrák esetén.

Hogyan történik a brachyterápia?

Az ambulánsan történő kezelés során az onkoradiológus szakorvos az érzéstelenítést követően - számítógépes besugárzástervezés, a behelyezett eszközökről és az anatómiai viszonyokról készült képalkotó vizsgálat (röntgen, ultrahang, CT, MRI) alapján - behelyezi a radioaktív magokat. Az, hogy a szakorvos hogyan helyezi el ezt a radioaktív anyagot a szervezetbe, számos tényezőtől függ, beleértve a daganat helyét és méretét, az általános egészségi állapotot és a kezelés célját.

Az elhelyezés történhet a testüregben vagy a testszövetben. A testüregi brachyterápia során radioaktív anyagot tartalmazó, az adott testnyíláshoz illeszkedő eszközt helyeznek egy testnyílásba, például a hüvelybe. A szövetközi brachyterápia alkalmazása esetén radioaktív anyagot tartalmazó eszközöket helyeznek a testszövetekbe, például a mellbe.

A sugárzás adható egy rövid kezelési ciklusban, mint a nagy dózisú brachyterápia esetén, vagy tartósabb ideig a helyén hagyható, mint az alacsony dózisú brachyterápia során. Az ambulánsan végezhető, több napon vagy héten keresztül ismétlendő nagy dózisú brachyterápia alkalmazásakor a radioaktív anyag rövid időre (maximum 20 percig) van a szervezetben. Az alacsony dózisú brachyterápia során folyamatosan alacsony dózisú sugárzás szabadul fel több órán keresztül. Amennyiben több napig tart a kezelés, kórházi tartózkodás szükséges, amíg a sugárzás a helyén van. Egyes esetekben (permanens brachyterápia) a radioaktív anyag tartósan a szervezetben marad.

Miután a radioaktív anyagot eltávolították a testéből, nem bocsát ki sugárzást, és nem lesz radioaktív. Nem jelent veszélyt másokra, és folytathatja szokásos tevékenységeit.

A brachyterápia lehetséges mellékhatásai

A mellékhatások kialakulása függ a kezelt daganat vagy terület elhelyezkedésétől, a kezelési formától és a besugárzás dózisától. A brachyterápia kevesebb mellékhatást okozhat, mint a külső sugársugárzás, és a teljes kezelési idő általában rövidebb. Mivel a brachyterápia a sugárzást egy kis kezelési területre fókuszálja, a rövid ideig tartó mellékhatások (érzékenység, duzzanat, enyhe gyulladás) jellemzően csak a kezelt területen jelentkezhetnek. A leggyakoribb hosszú távú kockázatai közé tartozik a hegszövet kialakulása.

Oncompass Medicine Precíziós Onkológiai Program

Az Oncompass Medicine molekuláris diagnosztikai laboratóriuma és információs központja a molekuláris diagnosztika legfrissebb eredményeit és módszereit alkalmazva igyekszik megtalálni a daganatos betegségben szenvedők számára az adott időpontban legmegfelelőbb kezelési lehetőségeket.

Miben tudunk segíteni?

A Precíziós Onkológiai Programunkban a személyre szabott onkológiai ellátás lehetőségeit mutatjuk be a daganatos betegek számára.

Minden daganatos megbetegedés genetikai eredetű, és számos, a daganatot okozó génhiba esetében már személyre szabott onkológiai kezelés adható. A molekuláris diagnosztika a daganatos betegség okát tárja fel, az azonosított génhibák alapján egy speciális onkológiai szoftver segítségével meghatározzuk a daganat támadáspontját (molekuláris célpont) és a célponttal összefüggésbe hozható személyre szabott gyógyszereket. A személyre szabott onkológiai ellátáshoz több feltételnek kell megfelelnie, ennek felméréséhez kérjen időpontot személyes konzultációra!

A személyre szabott kezelési terv minden olyan daganattípusban felállítható, amelyben az azonosított génhibáknak megfelelő kezelés elérhető.

Virtuális Molekuláris Tumor Board

A VMTB szolgáltatás keretében az Oncompass Medicine egyedülálló módon kezelőorvosok és onkoteamek számára biztosít szakmai támogatást annak érdekében, hogy betegeiknek a nemzetközi ajánlásoknak megfelelő, legkorszerűbb precíziós onkológiai ellátást nyújthassák.

Az Oncompass Precíziós Onkológiai Program keretében igénybe vehető szolgáltatás során rugalmasan igazodunk a klinikusi igényekhez, a hét bármely napján, különböző időpontokban biztosítunk lehetőséget az esetek megbeszélésére, amely az adatvédelmi előírásoknak megfelelően, biztonságos online platformon történik.

(hirdetés)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.