Akár negyven százalékkal is csökkenhetne a vastagbélrák halálozási aránya - gasztroenterológus konferencia Budapesten

Illyés András 2011. május 27.
Megosztás:

Budapesten zajlik jelenleg az első olyan nemzetközi konferencia, ahol már együtt kezelik a gasztroenterológiát és a molekuláris biológiát: mindez azért is időszerű, mert a molekuláris biológia fejlődése éveken belül át fogja formálni az emésztőrendszeri betegségek kezelését és felismerését. Ezen a konferencián kerül bemutatásra a Kolorektális Karcinóma Szűrőprogram és a Budapest kiáltvány: ez utóbbi egy Európai Unióhoz intézett felhívás a népességszintű szűrés finanszírozására és a koordinált cselekvésre.

Tegnap kezdődött Budapesten a Gasztroenterológia-Onkológia-Molekuláris Biológia (GOMB) elnevezésű kongresszus, amelyen neves, hazai és nemzetközi onkológus szakemberek adnak elő az emésztőrendszeri daganatok kezelésének és felismerésének legújabb fejleményeiről. A központi téma a molekuláris biológia, hiszen ez az a terület, amelynek gyors fejlődése az utóbbi években a leginkább formálta, és a jövőben még inkább formálni fogja az onkológiai diagnosztikát és a betegellátást. "A molekuláris biológia teljesen új fejezetet fog nyitni a két említett területen: a jelenleg rendelkezésre álló ismeretek néhány év múlva akár teljesen el is avulhatnak majd az újabb és újabb eredmények fényében" - mondta a Magyar Gasztroenterológiai Társaság mai sajtótájékoztatóján prof. dr. Tulassay Zsolt, a konferencia elnöke.

"A daganatos betegségeket tekintve vezető helyen állnak az emésztőrendszeri ráktípusok: bár általában a tüdő- és az emlőrákot említik a két leggyakoribb ráktípusként, ha a teljes emésztőszervrendszert vesszük, akkor az emésztőszervi daganatok kerülnek az első helyre" - mondta Tulassay. A konkrét adatok közül természetesen a vastagbélrák-halálozást érdemes kiemelni: az Európai Unióban évente körülbelül 430 000 ember betegszik meg, és 200 000 hal bele ebbe a betegségbe. Hazánkban ugyanez évi 9000 új megbetegedést és 5000 új halálesetet jelent évente. A vastagbélrák-halálozás ezzel Európában és Magyarországon is egyaránt a második leggyakoribb daganatos halálok.

Mire lenne jó a szervezett székletvérteszt-szűrés?

"A székletvér nagy populáción végzett, szervezett szűrésével jelentősen csökkenthető a vastagbélrák halálozási aránya. A székletvérteszt persze önmagában nem elég, arra is szükség van, hogy a teszt pozitív eredménye esetén kolonoszkópiára is sor kerüljön Azon európai országokban, ahol ezt a szűréskombinációt már szervezetten végzik, nagyjából 40 százalékkal lehetett csökkenteni a halálozási arányt" - mondta prof. dr. Wittmann Tibor, a Magyar Gasztroenterológiai Társaság elnöke.

Megemlítendő az is, hogy a székletvérteszt-kolonoszkópia kombináció csak az átlagpopuláció szűrésére javasolt. Azok, akik a vastagbélrák valamely kockázati csoportjába tartoznak (ilyen például a családi halmozódás), ott már egyből a vastagbél tükrözéses vizsgálatát javasolják a szakemberek.

Magyarországon még mindig nincs szervezett vastagbélrákszűrés

Hazánkban az elmúlt negyven-ötven évben mintegy háromszorosára nőtt a vastagbélrák előfordulási aránya, a helyzet tehát drámai. Ennek ellenére itthon még mindig nem sikerült olyan szűrőprogramot beindítani, amit az Európiai Unió is javasol. Néhány kezdeményezés ugyan történt, és bár az eredmények pozitívak és a nemzetközi adatokkal összehasonlíthatóak voltak, szervezési és finanszírozási okokból nem került sor a folytatásra. Ez persze nemcsak hazánkban van így: az európai országok mintegy harmadában szintén nincs még népességszintű szűrés.

"Bár az Európai Unió a megelőzéshez és az egészségügyi ellátáshoz való egyenlő hozzáférés elvét hirdeti, ebben jelenleg egyenlőtlenségek mutatkoznak az európai országokban, így hazánkban is. Hiába van szakmailag minden előkészítve a szűrőprogram bevezetéséhez, hazánkban sem sikerült még a megvalósítás, aminek természetesen anyagi okai vannak. Az Európai Unióhoz intézett legelső felhívásunk ezért az, hogy biztosítsanak számunkra egy olyan büdzsét, amely végre lehetővé tenné a népességszintű szűrés elindítását" - mondta Wittmann.

Az EU-hoz intézett felhívásban - ez a "Budapest kiáltvány" - még négy további pont szerepel. Ezek egyike, hogy a lakosság mozgósítása is valóban harmonizált módon történjen, vagyis ne csak regionálisan vagy egyes városok szintjén, hanem az egész országra kiterjedően, az egész EU-ra érvényes irányelvek mentén.

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.