Két év múlva mindenhol elérhető lehet az ingyenes vastagbélrákszűrés

Daganatok.hu 2016. március 9.
Megosztás:

Itthon jelenleg négy megyében lehet beutaló nélkül is részt venni a szűrővizsgálatokon, de az egészségügyi kormányzat tervei szerint két éven belül az egész ország területén elérhető lesz az ingyenes vastagbélrákszűrés - mondta a Van Holnap! Zsákos Alapítvány idén ötödik alkalommal megrendezett figyelemfelhívó eseményén dr. Cornides Ágnes szűrési koordinátor.

Az ingyenes vastagbélrákszűrés székletvér-vizsgálatot fog jelenteni, s ha valakinél ezek alapján a vastagbélben a rák előalakjaiként ismert polipok kialakulására kell gyanakodni, akkor beutalót adnak majd a legpontosabb és a polipok eltávolítására is alkalmas vizsgálatra, a kolonoszkóppal végzett vastagbéltükrözésre.

"A legnagyobb probléma, hogy kevesen mennek el szűrésre, és csak későn kerülnek betegségükkel orvoshoz, mert a daganat sokáig tünetmentes lehet. Vastagbéldaganatban körülbelül ötezer ember hal meg évente Magyarországon. Ha viszont időben felismerjük a daganatot tudjuk felismerni, vagy még inkább annak előalakjait, a polipokat, akkor ezek a halálesetek elkerülhetőek" - mondta dr. Cornides Ágnes a Van Holnap! Zsákos Alapítvány idén ötödik alkalommal,  "Legyen egy Kék Napod!" címmel megrendezett, figyelemfelhívó megmozdulásán.

A rendezvényhez idén Újbuda Önkormányzata és Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Főosztálya is csatlakozott. A Móricz Zsigmond körtéren száz darab kék lufit engedtek a magasba a "Ne engedjük, hogy még egy csillag kialudjon!" jelmondattal. A Van Holnap! Zsákos Alapítvány célja, hogy ezen a napon minél többen, egész társaságok, közösségek öltözzenek kékbe, ezzel felhívva a figyelmet a vastagbélrákra, és az ellene való küzdelemre. "A programmal szeretnénk elérni, hogy ha csak egy mondatra is, de szóba kerüljön a betegség és a szűrés lehetősége" - írja az alapítvány közleménye.

(Van Holnap! Zsákos Alapítvány)

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.