Három megyében folytatódik idén is a háziorvosi vastagbélszűrési pilot program

Daganatok.hu 2013. július 3.
Megosztás:

A Győr-Moson-Sopron, Heves és Nógrád megyére kiterjedő, saját szűrési előirányzati forrásból megvalósuló programban 95 háziorvos közreműködésével hozzávetőlegesen 20 000 50 és 70 év közötti férfi és nő esik át a szűrésen - írja a Weborvos cikke. Uniós forrásból Csongrád megyében is indul háziorvosi vastagbélszűrő program: az ÁNTSZ-nél ezzel a programmal szeretnék modellezni az országot, ami megalapozhatná egy későbbi, országos kiterjedésű szűrés megszervezését is.

2011-ben 2835 férfi és 2219 nő hunyt el vastagbélrákban, emellett 5734 férfinél és 4929 nőnél diagnosztizáltak új vastagbélrákos megbetegedést - írja a Weborvos az egészségügyi szakállamtitkárság adataira hivatkozva. A fő problémát hazánkban is az jelenti, hogy az egyébként jól operálható daganatok jelentős hányadát már operálhatatlan állapotban ismerik fel. Ennek következménye a magas halálozás.

Sürgető igény van tehát a vastagbéldaganatok korai felfedezésére és korai kezelésére. Hazánkban ezt a tervek szerint a panasz- és tünetmentes 50-70 év közötti férfiak és nők kétévenkénti szűrővizsgálatával szeretnél elérni, amelyet a székletvér laboratóriumi (immunkémiai) kimutatásával végeznének.

Ki finanszírozza a kiszűrt betegek szakellátását?

Vastagbélszűrésnél általában a páciensek 6-7 százaléka kerül a szakellátásba a szakirodalmi adatok szerint. Mivel a betegellátási lehetőségek szűkre szabottak, felmerül a kérdés, hogy miként finanszírozható a kiszűrt betegek ellátása.

"A szűrést követően a nem negatív eseteknél szükséges szakellátásokat a miniszteri keret terhére finanszírozzák - hasonlóan a váratlan események kapcsán felmerülő kiadásokhoz - hiszen a szűrés miatt megnövekvő ellátási igényre az intézményeknek jellemzően nincs forrásuk" - írja a cikk a szakállamtitkárság információira hivatkozva.

Csongrád megyében is indul háziorvosi vastagbélszűrő program

Az előző három megyével szemben itt nem önkéntes alapon csatlakoznak a résztvevő háziorvosok, ezt a programot ugyanis uniós forrásból finanszírozzák. A projekt így ebben a megyében valamennyi háziorvosi praxisra kiterjed.

Az ÁNTSZ-nél azt szeretnék, ha a Csongrád megyei programmal modellezni tudnák az országot, ugyanis ez alapozhatná meg egy későbbi, akár országos kiterjedésű szűrés megszervezését is. A szakállamtitkárság számításai szerint a programokban kiszűrtek ellátására a három év alatt közel 150 millió forintot kell fordítani - írja a cikk.

Forrás: Weborvos

Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.