Nyáron nyílt meg az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet Palliatív Osztálya, mely tüneti kezeléssel és hospice ellátással segít az életminőség javításában, az emberi méltóság megőrzésében, a magány oldásában és a halál tudatának könnyebb elfogadásában a gyógyíthatatlan, végső stádiumban lévő betegeknek. A teraszról gyönyörű kilátás a budai hegyekre, frissen felújított, barátságosan berendezett szobák várják a rászoruló betegeket - egyelőre létszám- és időkorlátozás nélkül.
Hospice hírek, kapcsolódó anyagok:
A hospice nem lemondás a betegről, hanem a lehető legtöbb, amit meg lehet érte tenni
Elindult a hazai hospice-palliatív ellátás első on-line segítségnyújtó fóruma
A régióban egyedülálló hospice osztály nyílt Debrecenben
Nem mindegy, hogy mikor kerül szóba a halál
Háttéranyagaink:
Az orvosok, a beteg és a hozzátartozók közös döntése lehet, hogy valaki a Korányi Palliatív Osztályára kerüljön. A betegek 90 százaléka a Korányi más osztályairól, elsősorban a tüdődaganattal küzdők közül kerül ki, de máshonnan, akár a háziorvos javaslatára is fogadhatják a rászorulókat a hospice ellátóhelyen - mondta el a Daganatok.hu kérdésére Dr. Tóth Krisztina. Az osztályvezető főorvos hozzátette, hogy egyelőre nem kellett az osztályra jelentkező, valóban rászoruló betegek közül egyet sem visszautasítani, nincs "sorbaállás". Sőt, a civilek és szakmai támogatók segítségével kialakított 24 ágyas ellátóhelyen egy-két ágyat mindig fenntartanak a betegek hozzátartozóinak elhelyezésére.
Az osztályon olyan betegeket látnak el, akiknél az aktív terápiák már nem segítenek, az életminőségük viszont jelentősen javítható megfelelő tüneti kezeléssel. Itt nem csak a testi szükségletekre figyelnek, hanem a betegek lelki igényeire, közérzetük javítására is. Apróságokkal próbálják barátságosabbá tenni a légkört, hogy a ne a megszokott kórházi szobák hangulatát érezzék az ide kerülők: színes az ágynemű, meleg színeket használtak a falakon, bútorokon, és hatalmas, hegyekre néző teraszon üldögélhetnek a betegek és a látogatók.
A Magyar Rákellenes Liga adománygyűjtéséből az osztály 5 db nyomáskiegyenlítő reduktív tartályt, és hozzá tartozó 5 db párásító szerkezet kapott a napokban, mely a rászorulók zavartalan oxigénellátásának biztosítását segíti. A Liga továbbra is várja magánszemélyek, cégek anyagi segítségét, támogatását, hogy speciális eszközök vásárlásával folytathassa a rákellenes küzdelmet.
"Célkeresztben a Tüdőrák"
A "Célkeresztben a Tüdőrák" néven futó kampány keretében, a Korányi Palliatív Osztályán tartott sajtótájékoztatón Dr. Vasváry Artúrné, a Magyar Rákellenes Liga elnöke hangsúlyozta a dohányzás elleni fellépés és a betegek minél korábbi stádiumban való diagnosztizálásának fontosságát. A civil szervezet a betegek informálását, lelki támogatását és a gyógyszerekhez való hozzájutás segítését is elsődleges céljai közt tartja számon.
A kampány háziasszonya D. Tóth Kriszta, a Magyar Televízió újságírója, aki közelről találkozott a tüdőrákkal: édesanyját fiatalon veszítették el a kór miatt. A tüdőrák és a dohányzás elleni küzdelemben kiemelte a széles körű nyilvánosság szerepét. "Ha valaki nem tud leszokni a dohányzásról, legalább járjon tüdőszűrésre" - mondta D. Tóth Kriszta. Az is fontos, hogy minél többet tudjanak az emberek a betegségről, a kezelés lehetőségeiről - ebben próbál segíteni a riporter a következőkben minél több, a témával foglalkozó műsorral. (Nézze meg nálunk Az Este összeállítását a tüdőrákról!)
Prof. Dr. Strausz János, a Korányi főigazgató főorvosa elmondta, dühítő, hogy van egy betegség, aminek a kiváltó oka ismert - tudható, hogy 90 százalékban a dohányzás áll a tüdőrák hátterében -, mégis évi 9 ezer beteg hal meg emiatt Magyarországon. A professzor a kezelésekkel kapcsolatban beszámolt róla, hogy a tüdődaganatos betegeknek mindössze 20 százaléka operálható a felismeréskor. A legkorszerűbb gyógyszerekkel bizonyos betegeknél javítható az életminőség, és meghosszabbítható a páciens élete is. A célzott biológiai terápia ma a kiterjedt stádiumú, előrehaladott, nem kissejtes tüdőrákok egy részének kezelését teszi lehetővé.
Tisztelt Olvasónk! Felhívjuk a figyelmét, hogy anyagaink tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek, így nem adhatnak választ minden olyan kérdésre, amely egy adott betegséggel vagy más témával kapcsolatban felmerülhet, és főképp nem pótolhatják az orvosokkal, gyógyszerészekkel vagy más egészségügyi szakemberekkel való személyes találkozást, beszélgetést és gondos kivizsgálást.